Artykuły admin

You are currently browsing admin’s articles.

Remote staton software

Zdalne Staton oprogramowania

W 2011 som začal realizovať na mojom QTH v Tatranskej Lomnici Stacja oddalona . Podarilo sa vybudovať HF remote station, s ktorou bolo možné nielen občasne pracovať, ale reálne contestovať, čo potvrdil úspech, celosvetové víťazstvo v CQWW Xtreme v roku 2012 . Nakoľko som sa v roku 2017 presťahoval a zmenil prácu, hľadám pre remote station novú lokalitu. Ak máš záujem o spoluprácu a využívanie nových technológií, čítaj ďalej

Czytaj więcej »

Wysłane karty QSL 2016

QSL lístok OM0A

karty QSL OM0A

Veľký kus práce som urobil v QSL agende - bolo zodpovedaných 210 Stężenie. Wykaz stacji Możesz wyświetlić plik PDF. Zárove bol aktualizovaný hlavný logbook na Clublog-u, kde je teraz vyše 33-tisíc spojení do konca roku 2014.  Úpravou prešla predná strana QSL lístka OM0A, na ktorej je 2el. ECO beam 40m/20m.

QSL lístok OM0A

karty QSL OM0A

Veľký kus práce som urobil v QSL agende - bolo zodpovedaných 409 Stężenie. Wykaz stacji Możesz wyświetlić plik PDF. Zárove bol aktualizovaný hlavný logbook na Clublog-u, kde je teraz vyše 33-tisíc spojení do konca roku 2014.  Úpravou prešla predná strana QSL lístka OM0A, na ktorej je 2el. ECO beam 40m/20m.

CQ WW SSB Contest 2014

Niektorí contestujú, iní stavajú snehuliakov

Niektorí contestujú, iní stavajú snehuliakov

Pri hľadaní nevšedností CQ WW sme s Oliverom OM0ARX (MW0JRX) zistili skutočnosť, že väčšina operátorov jazdí opakovane tú istú kategóriu. Nás láka objavovať a skúšať aj niečo nové. Čo sme teda vymysleli?

Dvaja operátori nie sú na tento svetový contest nekonukurencieschopným tímom. Hľadali sme preto alternatívu, akoby sme si mohli zavysielať obaja. Riešením sú dve jednopásmové kategórie. Zostávalo však vyriešiť otázku - ktoré? Dali sme hlavy dohromady a výsledkom bolo OM0A (op.OM0AAO) SOSB 80m LP Ass. jeden OM0ARX SOSB 40m LP Ass.

Czytaj więcej »

CQ WW RTTY Contest 2014

Skóre OM0A

Ocena OM0A

Konštatujem, že OM0A sa pomaly stáva súčasťou RTTY pretekov. Tohtoročný CQ WW RTTY Contest nebol výnimkou, navyše operátorsky sme vytvorili aspo dvojčlenný tím v zostave William OM0AAO byOliver MW0JRX.

Kvôli contestu sme troška upravili antény u ma v záhrade. Za podozrivých zrakov susedov vyrástla v záhrade multipásmová kukuricaa 4el.OWA yagi na 15m. Z časových a materiálnych dôvodov realizovať hexbeam sa jednoducho nestihlo.

Tento pretek by mohol mať aj podtitul Ako sa z multi-single stalo multi-multi”. Prečo?

Czytaj więcej »

OM VHF LOW POWER Contest 2014

QTH OM0A na Prednom Solisko

QTH OM0A na Prednom Solisko

Po niekoľkých rokoch som sa vytiahol na kopec s VKV, a to na 2093m vysoké Predné Solisko v lokátore KN09ad. Cieľom bol OM VHF LOW POWER Contest. To umožovalo jednoduchý setup, ktorého sa však nazbieralo cca. 18kg. V jednomužnej kategórii to predstavuje slušnú vynášku. Na 1,5 hodiny, o hodinu skôr ako uvádzajú mapy zastávam na vrchole. Na západe dominuje krásny Krivá, na juhu hrebene Nízkych Tatier a na východe Vysokých Tatier.

Setup pozostáva zo staručkej FT-290 s MUTEK vstupom a 5el.DK7ZB. Netradične sa na kopec dostal stolový mikrofón. Poviete si - ten chlap sa zbláznil, ťahať na kopec takú haraburdu - ale originálny ručný mikrofón nie a nie nájsť. A logovať sa bude na papier.

Počasie praje, contest začína, ale staníc je len poskromne. Pozitívom však sú dobré reporty a ľahké dovolávanie sa. Pri kríži na Prednom Solisku sa formuje slušná divácka kulisa. Viacerí si robia fotografie - zjavne také niečo ešte nevideli. Občas sa aj niekto zastaví, popočúva, popýta sa o čo ide. To je výborné, mať možnosť ukázať ľuďom ako urobiť spojenie s iným rádioamatérom, ktorý je stovky kilometrov ďaleko. Fascinuje ich aj hláskovacia tabuľka: “oskar mexico zero alfa” - to sa dovoláte až do Mexika??

Posledné QSO s poradovým číslom 50 logujem o 10.30UTC, v rádiu začína praskať statika. Jasný signál, že príde búrka. Okolití turisti sa čudujú - že búrka? Z jasnej oblohy? Nedbám na nich, balím a prv ako je všetko pobalené, ozýva sa vzdialené dunenie hromu. Dole z kopca je to šprint, HI.

Takto vyzerá mapa spojení: http://opencontest.org/edi/edimap.html?map=02OM0A.EDI06082014084756000000 . Priemer je 272km/QSO, čo je na malý výkon vysielača veľmi slušné. Skoda, že sa nepodarilo viac QSO na západ do OK. Sumárne je to 13585 punktów. A už teraz sa teším na ďalší VKV contest!

« Starsze artykuły