Úvod Amatérske rádio µBITX transceiver

µBITX transceiver

ZDIEĽAŤ
Ubitx LCD display
Ubitx LCD display

Väčšina stavebníc KV transceiverov v minulosti sa vyznačovala jednopásmovosťou alebo vysokou cenou. Nová stavebnica µBITX (alebo uBITX, resp. MBITX) vyvolala veľký záujem, keďže ide o unikátne zariadenie v rozsahu 3 až 30 MHz s výkonom 10W CW aj SSB. Má digitálny spôsob ladenia, 2x VFO, RIT, CW keyer a mnoho ďalšieho. Dodáva sa vo forme osadených plošných spojov pripravených na zabudovanie do skrinky s minimom dodatočného úsilia.

Parametre uBITX podľa výrobcu:
Citlivosť 0,2 uV
Selektivita: 2,4 kHz s priečkovým 8-kryštálovým filtrom
Rozsah: 500 kHz až 30 MHz
Možnosť prepnutia postranného pásma
Výstupný výkon: 10W do 10 MHz, 7W do 21 MHz a 2W na 28 MHz
Osadenie: IRF510s x 2 ako PA a 2N3904 x 4 ako budič- Raduino jemalý plošný spoj s Si5351 generátorom riadeným cez Arduino Nano so 16×2 LCD displejom
Súčasná cena: 129 USD

Budiče a PA uBITX
Budiče a PA uBITX

uBITX sa dodáva momentálne už vo verzii 5 a taktiež existuje množstvo úprav, ktoré výrazne vlastnosti rádiostanice vylepšujú. Medzi najväčšie zmeny patrí úprava riadiaceho firmware. Upgrade umožňuje pripojenie napríklad aj dotykového displeja Nextion, S-meter, CAT, IF-shift, jednoduchý spektroskop, rozšírenie o tlačidlá na rýchlejšie ovládanie atď.

Úpravy v konštrukcii sa realizujú za účelom vylepšenia parametrov. Medzi dôležité úpravy patrí doplnenie AGC. Prijímač uBITX bez tohto obvodu ťažko spracováva silné signály. Na fotografii je možné vidieť ND6T AGC

AGC ND6T pre uBITX
AGC ND6T pre uBITX

Princíp AGC obvodu je taký, že slabšie signály prejdú aktívnym deličom s minimálnym útlmom 0,6 dB. Silnejšie signály však spôsobia zmenu vodivosti 2N7002 MOSFET tranzistorov, čím sa útlm zvýši na 34 až 50 dB (28MHz a 3,5MHz). Tým je zabezpečené, že takéto signály nepreťažia obvody uBITX.

Na http://www.zendamateur.com/viewtopic.php?p=215016#p215016 je popísaná úprava zvýšenia zisku zosilňovača s Q70, ktorá vloženú stratu AGC eliminuje. Zvýšenie dynamického rozsahu popisuje W3JDR https://w3jdr.wordpress.com/2018/04/11/ubitx-dynamic-range-improvement/ Spočíva v posune pracovného bodu práve tohto zosilňovača. Túto úpravu je možné vidieť na fotografii.

Zvýšenie dynamického rozsahu uBITX
Zvýšenie dynamického rozsahu uBITX

Veľké zmeny ponúka firmware KD8CEC http://www.hamskey.com/search/label/uBITX v kombinácii s doplnením obvodov S-metra či tlačidiel. Mňa zaujala možnosť CAT komunikácie, čo funguje veľmi dobre.

Verzia 3 uBITX, ktorú vlastním, má veľkú necnosť v podobe silného praskania pri prechode RX/TX. Úprava KB1GMX tento problém prakticky vyriešila https://groups.io/g/BITX20/message/66449

Audio-pop úprava uBITX
Audio-pop úprava uBITX

uBITX sa vyznačuje na niektorých pásmach horším IMD vysielaného signálu a harmonickými frekvenciami, ktoré nedostatočne potlačia výstupné filtre. Zlepšenie sa dá dosiahnuť výmenou relé za kvalitnejšie typy a úpravami v zosilňovacích reťazcoch. Pokiaľ sa tieto úpravy realizujú, výsledný signál môže byť čistejší ako pri mnohých transceiveroch oveľa vyššej ceny. Viac o problémoch s IMD uBITX.

Ubitx RX a TX medzifrekvenčné zosilňovače
uBITX RX a TX medzifrekvenčné zosilňovače

Pre SSB operátorov môže byť zaujímavé rozšírenie o kompresor SSM2167 https://groups.io/g/BITX20/topic/16775725 Takéto moduly sú zakúpiteľné cez eBay za pár euro.

uBITX je vynikajúci transceiver pre experimentátorov. Poskytuje veľké množstvo úprav a vylepšení. Mnohé idei je možné využiť aj v iných konštrukciách zariadení.

Prehľad stránok, kde je možné nájsť dôležité informácie ku uBITX:
http://www.hfsignals.com/index.php/ubitx/
http://www.hamskey.com/search/label/uBITX
http://www.bolkesteijn.nl/blog/index.php?page=ubitx-mods2
https://w3jdr.wordpress.com/2018/04/11/ubitx-dynamic-range-improvement/
https://ubitx.net/

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokPresident Lincoln rotačný enkodér do rádiostanice
Ďalší článokQO-100 / Es Hail 2 satelit
Viliam OM0AAO / OM0A
Od roku som sa začal pravidelne zúčastňovať rádioamatérskych pretekov, najprv samostatne na VKV, neskôr v klube OM3RKP tiež na VKV. Od získania prístupu na KV sa venujem len tejto oblasti, predovšetkým contestingu (CQWW, IARU HF, SSB Liga, OMAC a iné).