Úvod Amatérske rádio OM Activity Contest – jún 2024

OM Activity Contest – jún 2024

Okno N1MM+ v OM Activity Conteste
Okno N1MM+ v OM Activity Conteste

Jedno z najúspešnejších kôl OM Activity Contest z môjho pohľadu. Vďaka SO2V režimu sa mi podarilo držať tempo so stanicami používajúcimi 100W výkonu. Števo OM7KW sa netradične rozhodol načínať na inej frekvencii a pred pretekmi a na ich začiatku som mal dlhšie spojenie s Františkom OM7WA, čo zrejme zabezpečilo, že frekvenciu ani jej blízkosť neobsadila stanica, ktorá ma nepočuje. Franta má na 80m výborný signál.

Ako dosiahnuť výborný signál v OM Activity Contest-e?

Inverted Vee anténa
Inverted Vee anténa

Dve desaťročia mojich pozorovaní hovoria, že medzi najlepšie NVIS antény patria horizontálne slučkové (loop) antény. Nie nadarmo sa im hovorí aj prepalovač oblakov. Za druhú najlepšiu anténu považujem dipól s napájaním uprostred a tvarovú variáciu dipólu vo forme antény inverted V.

Zlepšenie signálu výberom frekvencie

Nie, nemám na mysli naladenie antény či jej PSV v rozsahu frekvencií OM Activity Contest-u. Hovorím o výbere frekvencie tak, aby blízko nej neboli najsilnejšie stanice. Ak si napríklad vyberiem takúto frekvenciu na moju výzvu, nebude to veľmi úspešné. Prečo? Ak aj mne nespôsobuje signál tejto stanice ťažkosti, tak trasceiverom, ktoré nemajú takú odolnosť problém spôsobovať budú. Preto môže byť výhodnejšie „natlačiť sa“ do užšieho priestoru medzi slabšie stanice ako skúšať priestor trocha ďalej od silnej stanice.

Zlepšenie signálu nastavením modulácie

Frekvenčná charakteristika Behringer XM8500
Frekvenčná charakteristika Behringer XM8500

O kvalitnom SSB signále bolo toho napísaného už mnoho. Základ začína výberom mikrofónu. Nepodceňte jeho výber. Mne sa osvedčuje vokálny mikrofón Behringer XM8500. Tento dynamický mikrofónmá nižšiu citlivosť, kardioidnú smerovú charakteristiku a zvlnenú, frekvenčne užšiu frekvenčnú odozvu. Prirodzene potláča nízke frekvencie, ktoré nie sú potrebné pre komunikáciu cez rádiostanicu, a zároveň zvýrazňuje spektrum nad 1 kHz, čím prispieva k vyrovnaniu frekvenčnej charakteristiky vysielaného signálu. Výslednú frekvenčnú charakteristiku totiž ešte upravujú obvody rádiostanice, predovšetkým ekvalizér, kompresor a tvar MF filtrov.

Júnové kolo OM Activity Contest 2024

Už som spomínal, že prvé spojenie bolo s Frantom OK7WA. Hneď po ňom zavolalo ešte viacero staníc. Avšak niekedy sa stávalo, že dlhé minúty nevolal nikto. To vytvorilo priestor pre hľadanie na druhom prijímači FT-1000MP. Pomocou SO2V som na ňom urobil až štvrtinu spojení!

Signál OK7WA z OM Activity Contest v roku 2023:

Udržať sa na frekvencii celý čas sa však nedá a nemusí to byť ani rozumné. Tentokrát šťastie prialo a podarilo sa mi získať aj také násobiče ako E vďaka Vladovi OM3TLE. Počul som aj Slava OM0AS, ale kým som ho stihol zavolať, tak sa preladil a neskôr som ho už nenašiel. Konečných 54 spojení s 23 násobičmi pri QRP výkone však dáva spokojnosť.

Reklama