Úvod Amatérske rádio SSB Liga – júl 2024

SSB Liga – júl 2024

Koncový izolátor KV antény
Koncový izolátor KV antény

Júlové kolo SSB Ligy má tú zvlásť, že termín pripadá na víkend, keď sa na VKV koná Poľný deň a súčasne je to začiatok prázdnin. Mnoho rádioamatérov je tak mimo svojho QTH. Vyžaduje si to väčšiu pozornosť pri vymieňanom kóde, ktorého súčasťou je okresný znak.

Steve OM7KW
Steve OM7KW

Zo skúseností viem po niekoľkých minútach odhadnúť počet spojení po hodine prevádzky. Veľmi dobré odhady máva aj Števo OM7KW. Ten začína na 3756 kHz, ja rozbieham výzvu o 2 kHz vyššie. Niektoré signály sú na hranici šumu a rušenia. Zrozumiteľnosť niektorých relácií nie je stopercentná, ale podľa hlasu a fragmentov značky sa pri stabilných účastníkoch pretekov dá zistiť, kto vysiela. Podobne je to aj s vymieňaným kódom. Najviac som sa natrápil pri spojení s Rudom OM8SL.

„Prosím tú stanicu OM?“

„ššššš….ššš…. SL“

„To by mohol byť OK1WSL?“

„…..šššš…šš.. SL“

(ozve sa nápoveda: OM8SL)

„OM8SL Rudo 59 TNC“

„OM8SL 59 SLU SLU“

Yaesu FT-1000mp
Yaesu FT-1000mp

Ten okres bol zrozumiteľný, ale bez tej nápovedy by som v tom momente značku OM8SL nerozumel. Aj o tom sú letné podmienky šírenia. Avšak zdá sa, že na rádioamatérov útočí aj mor: plazivý šum a prskot iných elektrozariadení. Žiaľ, v džungli elektrických zariadení je amatérska rádiostanica tým zariadením, ktoré sa najťažšie bráni. Poznáte to tak, že signál S-metra ukazuje niekoľko stupňov pričom na frekvencii nie je žiadny poznateľný signál. Podľa S-metra na mojej Yaesu FT-1000MP dosahuje na 80m niekedy aj S8.

Bolo vidieť, že staníc je ale menej. Na výzvu išlo viacero staníc, ktoré zvyčajne nemajú „široké lakte“. V závere hodiny som zozbieral na výzvu ešte niekoľko staníc. Zapísaných je teda 90 spojení, čo začiatok SSB Ligy neukazoval. Odhadoval som 80 až 85 spojení.

Reklama