Úvod Amatérske rádio Sto spojení cez QO-100

Sto spojení cez QO-100

ZDIEĽAŤ
QO-100 mapa lokátorov OM0AAO
QO-100 mapa lokátorov OM0AAO

Každý deň pribúdajú ďalšie stanice, ktoré realizujú spojenia cez QO-100. Podľa štatistík online logu je ich už približne 500 a výnimkou nie sú ani relatívne exotické destinácie ako Gambia, Saudská Arábia, Thajsko, Maurícius a iné. Je to aj tým, že tento spôsob komunikácie je použiteľný ako núdzový. V krajinách , kde nie je stabilné elektrina, mobilné či internetové pripojenie, môže byť rádioamatérska stanica spôsobom, ktorý zachraňuje ľudské životy.

Mnoho staníc experimentuje s rôznymi anténami. Na 13cm uplinku QO-100 sa najčastejšie používajú parabolické antény s rôznymi ožarovačmi. Preferované sú ožarovače s kruhovou polarizáciou ako je helix a patch. Niektoré stanice však používajú aj lineárne antény. Priemer paraboly závisí od použitého výkonu. Zvyčajný priemer paraboly na uplink je 60 až 120 cm. Niektoré stanice disponujú aj rozmernejšími parabolami, ale je to skôr výnimočné.

Na 3cm downlinku QO-100 veľa staníc počúvať cez niektorý online SDR prijímač. Dobrý príjem sa dá dosiahnuť aj použitím paraboly s klasickým LNB a SDR prijímačom.

V mojom logu je 100 spojení. Väčšina je z Európy, medzi vzdialenejšie patria HS0AJ z Thajska, ZS6TW z Južnej Afriky, PY2RN, PY2BS, PS8RF a PY2GN z Brazílie. Veľmi zaujímavá je aj aktivita slovenských staníc. V tejto chvíli je v mojom logu OM0MS, OM0WT, OM3CLS a OM4MX.

Na mapách je možné vidieť lokátory, s ktorými som mal spojenia (je tu 92 lokátorov, pri ostatných stanica lokátor nevyslala).

Lokátorová mapa Európy spojení cez QO-100 OM0AAO
Lokátorová mapa Európy spojení cez QO-100 OM0AAO

Môj setup pre QO-100:

  • Kenwood TM-455E
  • LZ5HP transveror 70cm/13cm 2W
  • Pacific Wireless PW-24 anténa, vertikálna polarizácia, deklarovaný zisk 24 dBi
  • 85cm offeset parabola
  • LNB Amiko (bez úprav)
  • USB SDR Newgen 0,5ppm
  • SDR Console 3.0.7 na Acer Aspire One

S týmto setupom je nosná cca. 20 až 21 dB nad úrovňou šumu. Na SSB je to 12 až 13 dB so zapnutým kompresorom na úrovni 6 dB. Kompresor je skutočne poznať, rozdiel medzi signálom s kompresiou a bez je markantný.

Dobrým spôsobom ako byť v obraze je sledovať napríklad Twitter #qo100Facebook OSCAR-100, QO-100, Es’Hail, satellite operators and experimenters alebo AMSAT-DL fórum.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokVylepšenia pre QO-100 satelit
Ďalší článokMeranie LTE filtra FR13L pre QO-100
Viliam OM0AAO / OM0A
Od roku som sa začal pravidelne zúčastňovať rádioamatérskych pretekov, najprv samostatne na VKV, neskôr v klube OM3RKP tiež na VKV. Od získania prístupu na KV sa venujem len tejto oblasti, predovšetkým contestingu (CQWW, IARU HF, SSB Liga, OMAC a iné).