Úvod Amatérske rádio VKV prevádzkový aktív – jún 2021

VKV prevádzkový aktív – jún 2021

ZDIEĽAŤ
Smerová mapa spojení vo VKV PA jún 2021
Smerová mapa spojení vo VKV PA jún 2021

Zámer nevyšiel. Aj tento VKV prevádzkový aktív som išiel s rovnakým setupom ako ten minulý. Prečo?

Ale poďme na to postupne. Pri vysielaní z kóty je dôležité napájanie. To zabezpečujú dva akumulátory. Jeden napája rádiostanicu Kenwood TR-751E, druhý cez menič dobíja netbook. Výrobca síce uvádza, že plne nabitý by mal na interný akumulátor vydržať 6 a viac hodín, no pri záťaži je to ani nie polovica a tak je dobíjanie nutné.

Zásadnou zmenou malo byť nasadenie elektrocentrály. Tuson ELC1000 sa javila ako vhodná – je založená na 4-taktnom motore a obsahuje AVR. Doma som len nalial olej a benzín a vyskúšal naštartovať. Chytila sa prvýkrát.

TOP10 spojenia vo VKV PA jún 2021
TOP10 spojenia vo VKV PA jún 2021

Na kóte nad obcou Horná Súča som po príchode najprv postavil stožiar s anténou. Elektrocentrála prišla ako posledná na rad. Naštartovala taktiež na prvýkrát. Pripojil som zdroj a nabíjačku netbook-u. Do začiatku VKV prevádzkového aktívu ostávalo asi 20 minút. Po chvíli však ostalo tichou. Blackout. Elektrocentrála vypla. Pozrel som sa či nevidím nejaký problém, chvíľu počkal. Taktiež naštartovala hneď. O ďalších desať minút sa však blackout opakoval. To som už vedel, že je zle. Prekábloval som teda napájanie na akumulátory. Čo je príčinou, že elektrocentrála vypína? Zatiaľ neviem, ale napadá ma aj príliš malá spotreba. Totiž netbook a TCVR na príjme majú relatívne malú spotrebu a možno dochádza k tomu, že motor je „dusený“ až zhasne. Zrejme aj kvôli AVR by bolo vhodné elektrocentrálu predzaťažiť ako to popisuje Stano OM8ST

DXCC, s ktorými bolo pracované vo VKV PA jún 2021
DXCC, s ktorými bolo pracované vo VKV PA jún 2021

Zrejme aj teplé počasie spôsobili lepšie podmienky šírenia na juh ako pred mesiacom. Signál viacerých staníc bol silnejší ako vtedy, pri 9A1N som zaznamenal zrejme aj airplane scatter. Overiť sa to ale nedalo, lebo netbook nemá taký výkon, aby zvládol náročnejšie programy ako AirScout súbežne s logom a KST chatom.

KST chat je dosť významná pomoc. VKV-isti vedia, že pokiaľ sa natočia antény správne, tak výrazne rastie šanca na spojenie oproti situácii keď každá stanica smeruje antény inam. Mne sa napríklad takto podarilo spojenie s YO5LD z KN5, OK1DOY z JN69 či OK1TDO z JO70. Používam wtKST, ktorý mi vyhovuje viac ako klasický chat v okne prehliadača.

Tieto lokátory sa podarili vo VKV PA jún 2021
Tieto lokátory sa podarili vo VKV PA jún 2021

Vďaka tomu a lepším podmienkam šírenia na VKV prevádzkový aktív v júni posunul počet násobičov na 18 a taktiež je v logu o spojenie viac ako minule. Pomerne málo spojení bolo spravených na výzvu. Na mape vidno aj menší počet staníc blízkych OK2 staníc. Škoda, že sa nepodarilo opäť nájsť niekoho zo slovenských KN štvorcov, aj keď Slavo OM0AS a ďalší na pásme boli. Snáď nabudúce.

Smerová mapa spojení vo VKV PA jún 2021
Smerová mapa spojení vo VKV PA jún 2021

Uvidíme, s čím sa podarí prísť o mesiac. Rezervy ešte sú značné, takže je stále na čom pracovať. Na nasledujúcej mape vidieť, že v logu nie sú žiadne stanice z českého hlavného mesta a okolia. Rovnako smer v línii Hradec Králové a Liberec je veľmi chudobný.

Pokrytie OK staníc vo VKV PA jún 2021
Pokrytie OK staníc vo VKV PA jún 2021

Log z contestu je už nahraný do Clublog-u a taktiež na https://www.hamradio.hr/vhfrobot/index.php . Myslím, že by to malo byť štandardom pre každého rádioamatéra verejne vystaviť denník, čo poviete?

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokVKV prevádzkový aktív – máj 2021
Ďalší článokVKV prevádzkový aktív – júl 2021
Viliam OM0AAO / OM0A
Od roku som sa začal pravidelne zúčastňovať rádioamatérskych pretekov, najprv samostatne na VKV, neskôr v klube OM3RKP tiež na VKV. Od získania prístupu na KV sa venujem len tejto oblasti, predovšetkým contestingu (CQWW, IARU HF, SSB Liga, OMAC a iné).