Úvod OM0A CQWW DX SSB Contest 2009 - příběh

CQWW DX SSB Contest 2009 - příběh

Igor OM6ACI (nw OM6CI)
Igor OM6AC (nw OM6CI)

Termín CQWW DX SSB Contest znamená pre malú časť populácie viac ako štátny sviatok. Je to niečo, na čo sa celý rok tešia a keď to pominie smútia. Tento rok termín CQWW DX SSB Contest-u připadl na 24.-25.října 2009.

Prípravy v tíme OM0A začali v júli. Dobré výsledky tímu nezostali nepovšimnuté a ohlásilo sa viacero záujemcov, ktorí chceli s nami zdieľať radosť z contestovania. Aby bol čo najväčší priestor pre každého, začali sme plánovať kategóriu multi-multi. Tomu sa podriadilo aj zabezpečovanie materiálu. Pár dní před Contesti však pár lidí vypadlo z pochopitelných i nepochopitelných důvodů. následovala improvizace, jejímž výsledkem byla úspěšná účast OM0A v kategorii M / 2.

Jelikož v Tatrách týden a půl před Contesti nasněžilo půl metru sněhu, realizace 2el. MOXON na 7MHz se přeložila až na později. V CQWW jsme tedy stavěli obvyklý anténní setup, přičemž nám s ním vydatně pomohl i Janko OM8LA.

Práce se naplno rozběhly ve čtvrtek odpoledne za účasti Vila OM0AAO, Gaba OM0AAG, Počítá OM7KW a Igor OM6ACI. Večer nás přišel podívat i miso OM0AAB. Keďže antény sú už vyskúšané a stavali sme ich už dvakrát, práca išla pekne od ruky a do tmy sme mali hotové inv.L na 160m, inv.V na 80m a stvrtvlnný vertikál na 40m.

Večer sa pripravovali obe pracoviská. IC-756PROIII však komunikovala s počítačom cez Ham Radio Controller veľmi nespoľahlivo a tak sme ju nahradili druhým Yaesu FT-1000MP. Urobili sme aj upgrade N1MM software a treba povedať, že až na malý výpadok wifi internetu v nedeľu večer všetko fungovalo perfektne.

Predpoveď počasia síce sľubovala silný vietor (výstraha 2.stupňa), ale meteorológovia sa tentokrát mýlili a počasie bolo celkom príjemné. Obe 2el.DK7ZB yagi – na 20m a 15m – sme dostali rýchlo do vzduchu. Okolo obeda rozvoniaval guláš, ktorý trpezlivo varil Igor OM6ACI. Posilnení sme postavili na malú rúru vertikál na 10m a natiahli beverage antena.

Večer pred pretekmi bol príjemný a pohodový. Na pobavenie sme si urobili tipovaciu súťaž v počte spojení. Najväčší optimista sa ukázal Gabo OM0AAG, Ahoj.

CQWW DX SSB Contest rozbiehali Števo OM7KW a Gabo OM0AAG. Chvíľku som pri nich vydržal, ale keďže technika fungovala správne, zaľahol som ešte na chvíľu. Potom sme ich s Igorom vystriedali. Pásma sa divne nafukovali do CW segmentov. Tento nešvár sme však ignorovali a snažili sa pretlačiť kde sa dalo. Zejména čtyřicítka je řádná zkouška nervů a tak jsem ráno podíval i 15m. Na pásmu VK6NC - sice slabý, ale urobiteľný! Števo sice avizoval lepší podmínky na tomto pásmu, ale že se budou dít takové věci v době, kdy se sluneční cyklus ne a ne odlepit od minima…

… pak jsem přešel na druhé pracoviště. Zkouším 10m kvůli násobičem. Na vertikále statika, která potlačí S-metr na S5, když slyším VK4MA. Zkouším volat - spíše z recese - mizerný sluneční tok, malý výkon a jednoduchá anténa. Obratem je však v logu. To už začalo být jasné, že to nebude obyčejný contest.

Noc byla slabší. Občasne sa niečo podarilo zobnúť. Ráno sa však začalo otvárať viacero pásiem naraz a konečne sa podaril aj pile-up na 40m. Taktiež vyššie pásma chodili a tak spojenia pribúdali. Poobede krásna šnúra US staníc na 20m.

Večer niekto vyleštil nebo a 40m začal sypať UFB DX-y: ZL3A, JH4UYB, B1Z, OD5WPX, YE0X,… Za pár minút do logu pribudol kopec násobičov. Potom však niekto „šťukol vypínačom“ a všetky horné pásma sa zavreli. Nikoho na 20m, 15m ani 10m. Celá contestová pospolitosť sa tak presunula na spodné pásma, kde začalo byť opäť tesno. Na osemdesiatke sme však dobrí a tak spojenia pribúdali a pribúdali….

…. záver bol čoskoro tu. V logu je 2.619QSO a něco více 1,9 milióna bodoproti. Naša tipovacia súťaž s takýmito číslami nerátala, s výnimkou 20m bol výsledok na každom pásme lepší ako ako najlepší tip. Najlepším tipovačom sa tak stal Gabo OM0AAG.

Bol to veľmi vydarený contest. Ale ktorý CQWW DX Contest nebol? Tím OM0A ďakuje všetkým za krásne chvíle a bude sa tešiť dopočutia pri ďalšom contest-e.