Einführung Amateurfunk SSB-Liga mit MP3-Aufnahmen der Verbindung – Mai 2023

SSB-Liga mit MP3-Aufnahmen der Verbindung – Mai 2023

Okná v N1MM+
Windows in N1MM+

Je prvý májový víkend a väčšina pracujúcich sa teší na pondelok, keď budú mať deň voľna. Zároveň v tento víkend sú 2.subregionale UKW-Rennen. Určite aj to ovplyvnilo účasť v májovom kole SSB Ligy 2023.

Pred začiatkom SSB Ligy spravím niekoľko skúšobných spojení. Pri spojení s Ferkom OM8TA sa však zo slúchadiel mimo žiadaného signálu ozývajú rôzne pazvuky. Pátranie po ich pôvodcovi je ľahké – OK1KTW. Počúvnite si ako ich signál znel (v nahrávke okolo 20-tej sekundy):

Ako predísť zlému signálu?

Takéto niečo sa môže stať každému. Zrejme nejaká technická chyba. Okrem posúdenia signálu na pásme si môžeme svoj signál skontrolovať aj svojpomocne na niektorom webSDR prijímači. S Janom OM0AJ sme nastavenie TCVR-a takto robili dvakrát po pol hodine. Dobré nastavenie sa niekedy nedá nájsť ľahko. A že sa oplatilo myslím potvrdzujú výsledky OM0AJ aj kvalita jeho SSB signálu.

Májové kolo SSB Ligy

V prvých minútach sa teda miesto zbierania spojení venujem vysvetľovaniu, lebo skrz tie pazvuky skrátka nič nepočujem. Potom to už ide lepšie. Objavujú sa aj značky, ktoré nezapisujem do logu bežne.

Pri spojeniach so Števom OM7KW nám vychádzajú skoro rovnaké počty spojení, rovnako s Janom OM0AJ. V spodnom segmente nachádzam aj Tibora OM3SEM (okres Komárno) a Mira OM5RW (okres Partizánske). Neskôr tam nachádzam ešte ďalšie stanice.

Tu sú audionahrávky SSB Liga – máj 2023

Používal som obvyklý setup: Yaesu FT-1000MP transceiver malým tranzistorovým zosilňovačom a anténou inverted Vee. Po hodine prevádzky je zalogovaných 90 Konzentration. Po poslednom spojení s OM1EE mu uvoľňujem frekvenciu.

Anzeige