Einführung Amateurfunk SSB-Liga mit MP3-Aufnahmen der Verbindung – September 2023

SSB-Liga mit MP3-Aufnahmen der Verbindung – September 2023

Plne vysunutý stožiar RDM-12
Voll ausgefahrener Mast RDM-12

Týždeň pred SSB Ligou počas búrky došlo ku poškodeniu moxon antény, ktorá je na vrchole RDM-12 stožiara. Pod ňou je inverted Vee anténa na 80m. Keďže od prvej inštalácie nefungoval správne ani AlfaSPID RAK rotátor, tak nebolo čo odkladať a stožiar som musel spustiť a vykonať opravy.

Prevedenie AlfaSPID RAK rotátora

Svorkovnica v AlfaSPID rotátore
Svorkovnica v AlfaSPID rotátore

Rotátor používa dva šnekové prevody, jeden v motorovej časti a jeden v rotátore. Tá idea je vynikajúca, ale mám obavy z ostatného prevedenia. V motorovej časti je svorkovnica, ktorá po niekoľkých rokoch nevyzerala práve najlepšie. Na ňu sú aj pripojené koncové spínače. Tie sú spolu s prevodom v rotátore a sú teda vystavené vlhkosti a špine.

Výmena motorovej časti si vyžaduje aj vybratie koncových spínačov. Tri skrutky, ktoré držia motor sú v dierach, ktoré sú výrazne väčšie ako priemer skrutiek. Zrejme je tak eliminovaná vôľa pri napojení na šnekový prevod. Motor teda nedrží úplne pevne na rotátorovej časti.

Septembrová SSB Liga 2023

Konečne sa podarilo dosiahnuť 100 spojení za hodinu prevádzky. Zrejme aj tým, že počas víkendu sa konal IARU Region 1 VHF Contest a viacero operátorov sa vydalo na portablové lokality za vysielaním, tak na pásme bol väčší počet staníc. Súčasne aj podmienky šírenia boli pomerne priaznivé a zrozumiteľnosť viacerých signálov bola výborná.

Minútová QSO rate
Minútová QSO rate

Použil som obvyklý setup: transceiver Yaesu FT-1000MP s INRAD roofing filtrom a napojením na SDR, menší tranzistorový zosilňovač cca. 300W do inverted Vee antény. Logovanie do N1MM+ s využitím SO2V prevádzky.

Anzeige