V strede VKV PA sa začal zasekávať rotátor. Najprv na povel otočenia zmenil azimut o pár stupňov a potom prestal otáčať anténou. Kontrola kábla a povolenie antény v rotátore neukázali, čo by mohlo daný problém spôsobiť. Samozrejme takéto naťahovanie sa káblami a nemožnosť smerovať výsledku nepridá… Po asi 20 minútach sa rotátor ale začal otáčať.
Na Černeckom vrchu som mal návštevu. Oliver OM0RX sa prišiel pozrieť práve keď som konfiguroval software pre in der zweiten Stunde mehr Verbindungen und die letzte Stunde brachte die wenigsten Verbindungen. Používam N1MM+, PSTRotator, AirScout a KST4Contest od DO5AMF.
Setup OM0AAO pre VKV
Základ setupu je Kenwood TS-2000, v ktorom je oddeľovací zosilňovač G4HUP a INRAD filter #92. Ten sa mi podarilo získať po dlhom hľadaní. Keďže nie som spokojný s citlivosťou TS-2000, tak používam nízkošumový predzosilňovač HA8ET so sekvencerom. Nad ním OTRSP anténny prepínač. Ten umožňuje prepínanie viacerých antén z PC. V ovládacej skrinke rotátora Yaesu G-650C je ERC interface DF9GR. Úplne na vrchu tejto veže je klon RSP1A SDR, USB HUB a malá zvuková karta. Po peripetiách so zdrojmi, ktoré nespolupracovali s elektrocentrálou som už dávnejšie začal používať upravený HP zdroj, ktorý sa dá získať z Poľska.
TS-2000 odovzdáva necelých 100W do antén. Teraz to bola osvedčená štvorica DK7ZB yagi. Koaxiálny kábel LCF12-50J – 1/2″ CELLFLEX® v dĺžke 13 Meter. Takto to vyzerá v aute:
Začína VKV PA
Oproti situácii spred mesiaca takmer žiadne rušenie od okolitých staníc. Začínam prehľadávaním pásma a vyzbieraním niektorých lokátorov. Napríklad JO80 od OL1B. Až po chvíli rozbieham výzvu na hornom okraji pásma. Ozývajú sa predovšetkým vzdialenejšie stanice ako Michael DB7MM/P a Daniel DM1DF. Počúvam na reproduktor, aby VKV prevádzku počul aj Oliver. Je to náročnejšie ako počúvanie na slúchadlá, ale dá sa to. Treťou nemeckou stanicou je DO1CTL
Dovolenkové obdobie sa ukazuje aj pásme. Talianskych staníc je do KST chatu pripojených pomerne málo a aj niekoľko zvyčajných účastníkov z Chorvátska na pásme zrejme nie je. Po dlhom čase som v chate zazrel aj Danyho YO5LD. Zrejme len niečo testoval, lebo neodpovedal. Z juhovýchodu a juhu sa mi zdala aktivita slabšia ako zvyčajne.
Pomedzi výzvu sa totiž snažím vyhľadať v chate aj možné násobiče. Napríklad Joska YO5AVN prináša KN17 a uzatvára prvú hodinu bezmála päťdesiatym spojením.
Po spojení s Drahom OM3CQF sa objaví už spomínaný problém s rotátorom. Nasledujúcich 13 minút nepribúda žiadne spojenie. Hľadám problém, ale zdá sa neriešiteľný. Rozhodujem sa, že budem pracovať do daného smeru a čas od času manuálne pretočím anténu. Keďže mám teraz fixný azimut cca. 220°, tak skúšam stanice z juhovýchodu. Prichádza IK4GNG a potom skúšam ešte raz rotátor. Najprv neochotne, ale potom sa začne otáčať!
Točím južnejšie a prichádzajú v slede 9A0V, E77P, 9A8A, 9A7KFF, 9A1O, 9A1CCS, 9A1AAY, I3FGX, S59K a S56P. Perfektná séria. V druhej hodine však pribudlo len 24 Konzentration.
Treba zabrať a tak skúšam opäť smerovať viac západ a severozápad. Prichádza DK4VW z JO40, ktorého zvyčajne nerobievam. Medzi sériou OK staníc sa s veľmi dobrým signálom pretlačí Dennis F6DCD/P z JN38, Was ist 734 kilometrov a ODX. O chvíľu prechádza ďalšia nemecká stanica DF2UQ a DF9ME/P.
Snažím sa vyhľadať ešte čo najviac spojení a tak otáčam anténou. Vypláca sa, Ivanovi OK4DJ dávam číslo 100 a stále zostáva čas. Na konci VKVPA volá Juro OM4AJK za OM3KUK a úplne nakoniec DH8BQA z JO73.
Es ist am Ende 111 Links 29 Locators, was bei 424 bodoch dáva sumárne 12296 Punkte. Bodový priemer na spojenie je 3,82. Úžasné bolo, že rušenia na pásme bolo málo. Oproti situácii z minulého mesiaca obrovský rozdiel.
Vďaka Oliverovi OM0RX mám k dispozícii niekoľko fotografií, ktoré by sa mi inak nepodarilo získať a zároveň dve šikovné ruky na balenie setupu. TNX!