Introduction Amateur radio VHF PA - April 2024

VHF PA - April 2024

Mapa lokátorových štvorcov z VKV PA apríl 2024
Map of locator squares from VKV PA April 2024

Meteorologists announced a cooling for the April VKV PA round. And maybe even a record. Na Černeckom vrchu ma víta teplota 2,5°C a k tomu poriadny vetrisko. Mám však novinku, ktorú by som chcelo otestovať. Tou bol KST4Contest.

KST4Contest

Tento klient od Marca DO5AMF pre KST chat umožňuje synchronizáciu voči niekoľkým denníkom (zisťuje urobené stanice a QRG) + má AirScout napojenie. Čo to dokáže?

  • v tabuľke ukazuje pri každej stanici o koľko minút bude airplane scatter QSO a v akej šanci
  • v tabuľke zobrazuje frekvenciu, kde podľa správ stanica je
  • v tabuľke označí tučne stanice, ktoré robia sked v smere na mňa
  • klikom na stanicu sa dajú vytiahnuť správy, ktoré daná stanica prijala/odoslala. Dá sa vidieť či komunikuje, kto s ňou komunikuje a pod
  • dajú sa odfiltrovať urobené stanice. MEGA! Ak je v chate 150 stations, vidím potom len tie, ktoré mi chýbajú, for example 30, čo je oveľa prehľadnejšie
  • dá sa filtrovať podľa azimutu. Napríklad dávam výzvu na juh, tak filtrujem a oslovím len stanice z juhu. Nemusím prehľadávať medzi všetkými prihlásenými do chatu
  • do makier sa dá vložiť premenná, ktorá číta aktuálnu frekvenciu TCVR-a
  • etc..

V kombinácii s filtrovaniami podľa vzdialenosti, zalogovaní, azimutu či notifikáciou na sked v mojom smere to vyzeralo vynikajúco. Aj keď nemám rád JAVA aplikácie, túto robil rádioamatér, ktorý vedel ako spraviť ovládanie chatu.

Určitou nevýhodou je, že KST4Contest vyžaduje veľkú plochu obrazovky. Vytiahol som staručký 15-palcový LCD monitor, na ktorý som umiestnil N1MM+ a PSTRotator. Tento monitor má totiž menšie rozlíšenie ako monitor notebook-u. Fungovalo to veľmi dobre.

Čo povedať ku KST4Contest? Jednoznačne si ma získal. Ak chcete vyskúšať tiež, aplikácia a manuál sú na https://do5amf.funkerportal.de/

VHF PA - April

Vďaka posunu na letný čas odchádzam z domu v komfortnom čase pred pol ôsmou. Po ceste spadne aj pár kvapiek. Vietor ohýňa stromy. It is clear, že na kopci fúkať bude. Aj fúkalo, a riadne! Na videu je Černecký vrch s anténami po VKV PA krátko po 13-tej hodine. Napriek slniečku je teplota len 4,5°C:

Paráda, However? Stavať DK7ZB yagi antény morning, keď bolo len 2,5°C bolo ešte zábavnejšie. Najviac som sa ponaťahoval s kotevnými lanami, ktoré chcel vietor stoj čo stoj motať. Ani príprava vysielacieho stolíka nebola celkom jednoduchá, lebo držať dvere na aute a súčasne manévrovať so zariadením je dosť náročné.

As I mentioned, tak pribudol 15-palcový LCD monitor. Časovo som však mal rezervu. Už len poslednýkrát do vetra upraviť azimut antén a je to. Na pásme je však pomerne pusto. But 144,390 MHz však počujem I4GHG celkom dobre, tak snáď to nebude zlé.

Preladím pásmo a vyskúšam pár spojení. Keďže chcem skúšať KST4Contest, tak sa púšťam do výzvy na 144,394 MHz. Upozorňuje ma IK4GNG, že on už na frekvencii je. Nestáva sa často, že na 144 MHz rušíte niekomu, kto je takmer 650 kilometrov ďaleko, connections, ktoré robí. Inak som IK4GNG zabudol neskôr spraviť a tak tentokrát v denníku chýba.

Pribudol ale IK4ZHH, What is 745 kilometrov a teda najdlhšie spojenie. Ľahko bolo spraviť aj IQ4SC z takmer 700 kilometers. Nedarí sa mi ale spojenie s Michaelom DB7MM/p. Skúšali sme viacero skedov a spojenie sa podarilo až v závere.

Nemal som šťastie na rumunské stanice. Skúšal som viackrát poslať žiadosť o sked. Prekvapil YO5DAS, ktorý zavolal sám a zabezpečil tak násobič z KN17. Na výzvu ale veľa staníc spontánne neprichádza.

DXCC VKV PA apríl 2024
DXCC VKV PA apríl 2024

KST4Contest funguje výborne. Prináša aj spojenie s SP8WJW odrazom od lietadla. Bolo vidieť, že Piotr tento spôsob pozná. Chvíľu pred spojením píše, že ešte nevolá, až o minútu, keď bude odraz. Presne tak aj bolo. Zavolal krátko a celé spojenie veľmi rýchlo, bez opakovaní. Ešte raz vďaka za KN09!

Vždy veľkú snahu o spojenie majú stanice z E7. Urobil som štvoricu staníc za sebou: E75DSB, E73PS, E70SIC a E71EZC. V záverečnej hodine oceňujem filter KST4Contest, ktorý skryje stanice, ktoré sú už v denníku. Konečne sa darí aj spojenie s DB7MM/P.

Succeeded 92 contacts, no až do 28 locator squares, which gives 9324 points. Viacero staníc v denníku je ale nových aj vďaka KST4Contest-u.

Nasleduje demontáž antén vo vetre, na ktorú sa vôbec neteším. Po trištvrte hodine je všetko zbalené a uložené. Konečne domov!

Advertisement