Posledné kolo ročníka OM Activity Contest z môjho pohľadu už veľa v poradí QRP SSB nezmení. Do celkového výsledku sa počíta 9 najlepších výsledkov pričom som sa zúčastnil každého kola. V prípade lepšieho výsledku ako v niektorom predošlom kole sa celkové skóre zlepší o rozdiel oproti najslabšiemu kolu.
Tú lees:
Problémy Windows 10
V týždni som spravil upgrade z Windows 8.1 na Windows 10. Prekvapivo takmer všetko funguje avšak externá zvuková karta, ktorá spracováva signál z SDR Softrock, ktorý je napojený na medzifrekvenciu Yaesu FT-1000MP nechce vzorkovať na viac ako 48 kHz. Ďalší deň skúšam inú zvukovú kartu. Výsledok je rovnaký. Napájam RTL SDR v3 NEWGEN. Nevyznačuje veľkým dynamickým rozsahom ale šírka spracovávaného pásma je viac ako dostatočná. Toto SDR sa chová trocha inak ako SDR Softrock.
Záhada ionogramu
Na ionograme tentokrát nevidno žiadne odrazy rádiosignálov. V skutočnosti je na pásme zmes DX aj miestnych staníc. Es posible, že v Pruhonicích http://digisonda.ufa.cas.cz majú nejaký technický problém.
Čo je ionogram?
Ionogram je grafické znázornenie charakteristík ionosféry, konkrétne jej schopnosti odrážať rádiové vlny. Tento graf sa vytvára pomocou zariadenia nazývaného ionosonda, ktoré vysiela rádiové signály do ionosféry a meria čas, za ktorý sa signály odrazia späť.
Na ionograme sú znázornené frekvencie signálov na vertikálnej osi a výška alebo čas návratu signálu na horizontálnej osi. Ionogram umožňuje identifikovať rôzne vrstvy ionosféry (napríklad E, F1 a F2 vrstvy) a sledovať zmeny v jej štruktúre v závislosti od času, slnečnej aktivity a ďalších faktorov.
Ionogramy sú dôležité pre rádioamatérov a telekomunikácie, pretože poskytujú informácie o šírení rádiových vĺn cez ionosféru, čo je zásadné pre dlhé rádiové spojenia.
Poďme na OM Activity Contest!
Keďže na pásme je plno, tak neskúšam začať s výzvou. V takej situácii je vyhľadávanie rýchlejšie. To sa ukazuje aj na vymieňaných kódoch, kde mám odstup ku QRO staniciam len minimálny. Však ony mi to neskôr vrátia!
Do frekvenčného rozsahu sa zmestí len obmedzený počet staníc. Došlo k jeho rozšíreniu po 3775 kHz, ale zdá sa, že veľa staníc túto zmenu ešte neregistruje. Skúšal som totiž dávať výzvu na tejto frekvencii a nebolo to veľmi úspešné. Rovnako stanice nad 3770 kHz sa nezdali byť efektívne.
Preto sa tempo po tridsiatich spojeniach výrazne spomalilo. Nemám všetky násobiče. Zapísané mám ale N (OK2BFN aj OM3CDN), B (OK2YB) či H (OK1VHH). Počul som aj OM1EE, ale tentokrát nám spojenie s Jarom nevyšlo.
Po hodine je teda zapísaných 48 junto con 22 násobičmi, Que es 1056 puntos. O dvoch spojeniach mám trocha pochybnosti, ale nemôžem ich skontrolovať. Nahrávky totiž nie sú. Nie som si istý, či som zabudol spustiť QSOrecorder alebo sa vyskytla nejaká chyba po prechode na Windows 10. To ešte musím zistiť.
Ďakujem za množstvo krásnych momentov v tomto ročníku OM Activity Contest-u! Bolo to náročné pre Vás aj pre mňa. Ak máte radi výzvy, spúste QRP tiež!