introduzione Radioamatori SSB Liga – giugno 2024

SSB Liga – giugno 2024

Moxon tribander na RDM-12 stožiari, pod ktorým je inverted V antenéna na 80m
Tribanda Moxon su albero RDM-12, sotto il quale è presente un'antenna a V rovesciata sugli 80m

Problémy pre SSB Ligou sa nevyhli Jano OM0AJ. Musel použiť požičanú stanicu Icom IC-7300. U mňa som použil osvedčený setup pozostávajúci z transceivera Yaesu FT-1000MP s INRAD roofing filtrom, SDR panadaptérom, zosilňovačom G2DAF a anténou inverted V na RDM-12 stožiari.

Letné podmienky šírenia na 80m v čase SSB Ligy nie sú celkom ideálne. Na to sa však vyhovárať nedá. Bolo badať, že úroveň rušenia je vyššia a niektoré signály zvyčajne silných staníc sú slabé. Naopak prekvapili nové stanice.

Prvú polhodinu som väčšinu spojení spravil na výzvu. Striedali sa chvíle, keď volalo viacero staníc naraz s chvíľami, keď nevolal nikto. Po dlhšom čase sa silným signálom prezentoval Vinco OM7AT. Zavolal aj Cyro OM7AAC, ktorý pridal aj spojenie s OM3KWZ.

Medzi ľahké spojenia patrí OK1DQP. Aleš je skúsený operátor s tisíckami spojení. Prekvapením boli asi traja operátori, ktorí hneď vyslali „59 okres“. Na to nasledovala moja otázka, kto to je 🙂

Pri SO2R som o frekvenciu na výzvu po polhodine prišiel. Ostávalo ešte množstvo staníc, ktoré som nespravil, takže stále bolo s kým spraviť spojenie. Opäť som sa natrápil s OK2SFP. Jaro má veľmi silný (a pomerne široký!) signál, ale na dĺžku spojenia, ako so mnou robí sa dajú spraviť tri iné spojenia.

Dvojspojenia už okrem spomínaného Cyra OM7AAC pridal aj Karol OM5KP (OM9OT) a Vláďo OK1FUJ (OK1KMP). Po hodine mám 91 collegamenti a 61 okresov, 5551 punti.

Pubblicit?