introduzione Radioamatori PA VHF - Maggio 2024

PA VHF - Maggio 2024

Dúha za Černeckým vrchom
Arcobaleno dietro Černecký vrch

Podľa hesla, že elementov nikdy nie je dosť som pre VKV PA pripravil druhý stožiar so 4 x 6 antenne yagi elementari DK7ZB. Insieme s anténou 4 x 5 elementi DK7ZB yagi je to 44 elementi. Vcelku dosť.

Tentokrát je teplota príjemná, 14°C so slabým vetrom. Prichádzam o 7.45, ale ešte chvíľu čakám, kým sa vyprší. V priebehu desiatich minút už dážď pripomína iba dúha v doline. Prvú staviam 4 x 5 elementov DK7ZB yagi anténu.

Druhý anténny stožiar

Druhý stožiar staviam vedľa prívesného vozíka, čo je komfortné. Predsa je po daždi blatisto a je fajn, že nástroje nebudú od hliny. Po zastoknutí pätky stožiara do zeme osadím prvú štvoricu kolíkov, ktorá fixuje krátke lanká držiace stožiar vo vzpriamenej polohe. Vysúvam ho do plnej výšky a pridávam vzdialenú štvoricu kolíkov s vrchnou úrovňou kotiev.

Druhý anténny stožiar so 4x6-elementovými anténami
Druhý anténny stožiar so 4×6-elementovými anténami

Stožiar opätovne spúšťam a postupne osádzam jednotlivé antény. Po vysunutí do plnej výšky zisťujem, že spodná dvojica antén je otočená inak ako vrchná dvojica antén. Avšak už nie je čas korigovať to.

Inizio di VHF PA

Rýchlo chystám pracovisko v aute. Zvedavý som na novú verziu KST4Contest od Marca DO5AMF pre KST chat. Pribudli nové makrá a niektoré funkcie Marc upravil. Práca s KST4Contest je veľmi efektívna. Kombinácia filtrov umožňuje veľmi sprehľadniť zoznam staníc. Makrá zas rýchlu komunikáciu bez nutnosti písania správ. A v konjunkcii s AirScout-om DL2ALF zas vyhľadanie staníc, s ktorými je možné spraviť spojenie odrazom od lietadla.

VKV PA začínam s takmer desaťminútovým meškaním. Ešte zisťujem, v ktorej pozícii prepínača je pripojená ktorá anténa a že rotátor má menší posun, ale to už neriešim. Ostatné stanice už majú množstvo staníc zapísaných. Laco OM4AGW z Považského Inovca už ich má 16, Jožo OM5AW zas 24 a Drahom OM3CQF 25. Rozbieham teda výzvu a prichádza množstvo volajúcich. Veľmi silno prechádza E73O a prekvapuje Michael DB7MM/P z nového lokátora. Na konci prvej hodiny je 48 concentrazione, čo je výborné číslo.

Druhá hodina VKV PA

Ďalšou praktickou vecou je, že KST4Contest zaznamenáva z chatu frekvencie, kde stanica komunikáciu. Takto registrujem IK4WKU, ktorého stačilo poprosiť o natočenie antény. Po návrate na frekvenciu volá I3QJZ e dietro di lui I3FGX. Trocha som sa potrápil s E75DSB, keď vidím, že v danom smere je LZ2ZY. Vďaka KST4Contest vidím, že práve skončil iný sked a o minútku letí Airbus, ktorý by umožnil výborný odraz signálu. Využívam makro v programe a skúšam volať. Signál z KN13 je hneď počuteľný jasne, takže spojenie na 707 kilometrov je hračka.

Menej sa mi darí s rumunskými stanicami. Ešte na jeseň sa mi darili spojenia s YO5DND, YO5BQQ un YO5AVN z KN17, teraz ich počuť nebolo. Ale započul ma Janko OM8OM, ktorí pridal KN09.

Hľadanie spojení a lokátorov prináša aj OK1DTP z JO60, z JN59 sa ozval Daniel DM1DF. Výborný signál má aj IK4GN. Druhá hodina nebola na počet spojení tak silná ako prvá hodina, ale pridala viacero lokátorov.

Tretia hodina VKV PA

OM3KUK zmenil lokalitu a tentokrát sa ozvali z Homôlky, JN98. Piatou talianskou stanicou je I4GHG. Connessione con DL1DSR je odrazom od lietadla. Opakovane som skúšal nájsť nejaké stanice z JO80 a JO90, ale bezúspešne. V závere som videl, že sa do chatu pripojilo niekoľko poľských staníc z KO00 a súčasne leti niekoľko lietadiel vhodných na odraz signálu, tak som ich skúsil osloviť. Posledný násobič, dvadsiatysiedmy, prináša SP8DXZ.

Koniec VKV PA

Mapa spojení v májovom VKV PA 2025
Mapa spojení v májovom VKV PA 2025
Zoznam DXCC v májovom VKV PA 2025
Zoznam DXCC v májovom VKV PA 2025

Balenie je tentokrát prácnejšie, trvá hodinu a pol, kým sadám do auta a lúčim sa s Černeckým vrchom. Opäť priniesol množstvo krásnych spojení a potešenia zo spojení s nadšencami VKV.

Na záver ešte prehľad počtu spojení do jednotlivých krajín.

Pubblicit?