Úvod OM0A CQ WPX SSB 2014 OM0A

CQ WPX SSB 2014 OM0A

Percentuálne rozdelenie spojení podľa kontinentov

„Všetko zlé je na niečo dobré”, si zrejme povedal zdroj k PA a pár dní pred CQ WPX Contest-om vypovedal službu a predurčil, že OM0A si pripíše nový rekord.

To však najprv znamenalo prehodnotiť kategóriu na „malomocnú”(100W), resp. QRP. A aby bola motivácia, pozrel som tabuľku OM rekordov. Výzvu ponúkali najmä pásmové kategórie, lebo minulý rok v allband dopadol pomerne slušne (8. v EU). Keďže podmienky šírenia v tomto slnečnom cykle sú nevyspytateľné a majúc na pamäti preteky, kde sa na 10m podarili 2 (slovom dve) spojenia, tak som sa rozhodol pre 15m LP Assisted. Je to príjemné denné pásmo s množstvom DX staníc. Tak prečo nie.

Rádioamatérčenie je aj o kráse a nevšednosti odľahlých zemí...
Rádioamatérčenie je aj o kráse a nevšednosti odľahlých zemí…

Contest rozbieham o 4.12UT spojením s A73A z Kataru, nasleduje VU2RCT z Indie, dvojica saudskoarabských staníc, FR4NT z Reunionu a za ním prvý Európan, YU5A. Rate nie je vysoký, ale dovoláva sa so 100W ľahšie ako som očakával. DX cluster forsíruje 10m. Ejha, tak predsa sa toto pásmo otvorilo!

Percentuálne rozdelenie spojení podľa kontinentov
Percentuálne rozdelenie spojení podľa kontinentov

Potešia násobiče KL7RA (Aljaška), HK1NA (Kolumbia), KP4RV (Portoriko) a niekoľko US staníc. Ale takmer každé spojenie je násobič. Napríklad KI1G, K6ND, KU2M aj WX3B, všetko US stanice, sú násobiče, aj keď sú z jednej krajiny. Rozdielne sú ich prefixy, t.j. začiatky značiek. Spojenia utešene pribúdajú a v sobotu večer prekonávam rekord Janka OM8LA. No bolo by predčasné to zabaliť, veď rovnaký cieľ môžu mať aj ďalší contestmani! Sobotu uzatvára G4AYR (Anglicko) QSO s číslom 234.

JH4UYB je to správne nedeľné zobudenie! Veď kto vás zobudí lepšie ako človek z krajiny vychádzajúceho slnka! Japonci sú machri. Niet iných rádioamatérov, ktorí by vedeli tak dobre počúvať. Radosť s nimi robiť spojenie.Domo arigato!

Les antén JH4UYB
Les antén JH4UYB

Veľký boj bol o XP1A. Je to jasné, snáď jediná stanica z Grónska, takže tú by chceli mať v logu všetci. To jediné spojenia zabralo snáď hodinu. Ešteže nie v kuse. To nebýva dobrá taktika v pretekoch – pokúšať sa dlhočizné minúty o jediné spojenie. V závere aj zopár spojení na výzvu: CO3JA (Kuba), YB5EHQ (Indonézia), OM7ACA (Slovensko), HI8EFS (Dominikánska republika),…

Prírastok bodov OM0A v CQ WPX SSB 2014
Prírastok bodov OM0A v CQ WPX SSB 2014

Prekonávam 301-tisíc bodov. V logu je 442 spojení, 355 násobičov krát 850 bodov. Veľa? Málo? Uvidíme, čo dokázala konkurencia. Isté však je, že CQ WPX opäť nesklamal. Pripravil pre rádioamatérov nádherné divadlo so zaujímavými podmienkami šírenia a množstvom vzácnych staníc.