introduction Radio amateur VHF PA - Avril 2023

VHF PA - Avril 2023

Príprava DK7ZB yagi antén pred VKV PA
Préparation des antennes yagi DK7ZB avant PA VHF

Prečo obľubujem VKV? Pretože poskytuje druhy šírenia, ktoré vedia prekvapiť. V tomto kole VKV PA som spravil tri spojenia pomocou airplane scatter. Imaginez, že si dohodnete sked, natočíte anténu, naladíte frekvenciu… a nič. Signál neprechádza. O niekoľko sekúnd sa však objaví. Spojenie sa podarí a potom signál zmizne. oui, to je VKV.

Ložisko na anténnom stožiari
Ložisko na anténnom stožiari

Pohľad z diaľky ukazuje obec Brestovec v hmle. Na kopci je však len pod mrakom a príjemné počasie. Málokedy je tak príjemné počasie pred VKV PA. Takže palec hore takémuto počasiu! Keďže letný čas dáva dlhší priestor na prípravu tak tentokrát staviam dva anténne systémy: 4x 5-elementovú DK7ZB yagi a jednu fixnú 8-elementovú DK7ZB yagi fixne do azimutu cca. 330 degrés.

Ešte pred contestom zisťujem, ça HA8ET predzosilňovač ne marche pas. Dommage. Je to cenný pomocník. Musím sa pozrieť na príčinu nefunkčnosti a odstrániť ju.

Antény vo VKV PA – apríl 2023
Antény vo VKV PA – apríl 2023

Hneď začiatkom VKV PA píše Peťo OM8WG de OM3KSI. Aj keď volám práve jeho, tak volajú aj ďalšie stanice. Dávam im avízo či nebudú OM3KSI počuť. O pár minút sa skutočne signál OM3KSI objaví a spojenie je otázkou chvíle. Ostatné stanice však OM3KSI nepočuli.

Podmienky šírenia sa zdajú byť slabé. Viaceré stanice na pásme sa o tom zmieňujú. Trocha bojujem o spojenie s YT1WP, ale vďaka jeho trpezlivosti aj toto spojenie pomocou odrazu od lietadla dokončíme. Prvú hodinu logujem výborných 40 concentration.

Žiaľ tentokrát som nepočul DB7MM, OK1DSZ si OK1TDO. To by potvrdzovalo, že podmienky šírenia nie sú veľmi dobré. Viackrát som oslovoval SP8K so žiadosťou o spojenie, ale neúspešne. Spojenia pribúdajú pomalšie.

Pri ladení po pásme počujem moravskú stanicu kompletizovať spojenie s lokátorom KN09. To určite bude Janko OM8OM. Skúšam volať výzvu a signál OM8OM vo výbornej sile sa objavuje o malú chvíľu.

Zavolá aj OK2KYK. Podľa hlasu je to mladý operátor alebo operátorka. Moje uznanie kyjovskému rádioklubu, ktorý VKV PA využíva na priblíženie contestingu mládeži.

Nie vždy sa podarí dohodnúť sked. Minule som sa posťažoval na rumunské stanice. Tak tentokrát sa činili oveľa lepšie ale v logu sú YP2DX, YO2IW, YO2BBT (všetci KN05) un J YO5OHB (KN17).

VKV setup v aute
VKV setup v aute

Pár minút pred koncom VKV PA napíše Rino I4GHG žiadosť o sked. Skúšam naladiť a skutočne ho počujem, ale nečitateľne. Teraz chýba HA8ET predzosilňovač! V AirScout-e ale vidím, že je šanca na spojenie odrazom od lietadla. Signál výrazne zosilňuje a 679-kilometrové spojenie do JN63 je v logu. Posledné a zároveň najdlhšie QSO.

Resumé VKV PA – apríl 2023

Mapa spojení VKV PA – apríl 2023
Mapa spojení VKV PA – apríl 2023

Le logo est 79 QSO (jedno duplicitné spojenie) de 23 lokátorových štvorcov čo znamená 6302 points. Kilometrový priemer je nižší čo ma neprekvapuje. Určite sa dal dosiahnuť aj lepší výsledok, OM3CQF si OM6ABF sú toho dôkazom. Stále je čo zlepšovať. A to na VKV je tá zábava. Ďakujem a teším sa nabudúce dopočutia!

Publicité