introducción Radioaficionados VKV PA - septiembre 2023

VKV PA - septiembre 2023

VK antény JN88rs Černecký vrch
Antenas VK JN88rs Černecký vrch

Na takýto VKV PA sa nezabúda! Týždeň vopred prichádzali správy o výborných DX podmienkach. Zákon schválnosti však vraví, že práve keď sa to bude hodiť, tak podmienky skončia. Avizovaná zmena počasia to veštila.

Po augustovom kole z Kráľovej hole, KN08bv, som v septembri opäť zamieril na Černecký vrch, JN88rs. Budík zvoní o 5.45 mañana. To pretože sa pred letom cesta na asi šiestich úsekoch rekonštruovala, čo spôsobilo väčšie zdržanie a nebolo stihnuteľné postaviť všetky zamýšľané antény.

Cesta prekvapila, aktuálne len na dvoch úsekoch prebiehajú práce a nový asfalt skutočne poznať. Ono jazdiť s prívesným vozíkom naplneným anténami a stožiarmi nie je práve príjemné.

Antény sa najlepšie stavajú za vetra a teda fúkalo poriadne! Prvú zdvíham sústava 4x 5-elementových DK7ZB yagi antén. Odhodlávam sa aj na druhý stožiar s 2x 8-elementovými DK7ZB yagi anténami. Zdvíhanie vďaka kladkovému systému ide úplne ľahko. Horšie je to horným úchytom antény, ktorý je slabší. Predsa tie antény majú takmer 4,5 metra a ich páka je už poznať.

Neďaleko sa zastavuje letecký modelár a trocha ďalej neskôr aj pán s deťmi, ktorí púšťajú šarkana. Postaviť celý setup zabralo dve hodiny.

Ale po pripojení USB zariadení k PC sa ukázal problém! Windows nevedel rozoznať SDR prijímač a ani iné periférie ako interface k rotátotru a anténny prepínač. Keďže VKV PA už začínal, tak nebol čas to riešiť. Pripojil som len jednu anténu a začal vysielať.

Štatistika bodového prínosu podľa azimutu
Štatistika bodového prínosu podľa azimutu

Už prvé spojenia ukazujú, že to chodí vynikajúco. I4GEI prichádza na prvé zavolanie v mohutnej sile. Es 668 kilómetros. Nachádzam aj OL1B. Mirek je pravidelným poskytovateľom násobiča JO80. Obrovským plusom je, že z juhovýchodného smeru nie je rušenie. Mám totiž priamu viditeľnosť na Žalostinú odkiaľ vysiela Draho, OM3CQF. Pri zapnutom predzosilňovači a smerovaním do danej oblasti je už signál cítiť. Aby som čo najmenej vadil aj ja jemu, tak sa snažím držať na okraji pásma. Po dvadsiatich minútach skúšam výzvu a do denníka pribúdajú YT5W (545 kilometros), YU7ACO (505 kilometros) či sled chorvátskych staníc ako 9A1N, 9A7D, 9A7KFF, 9A1VZD, 9OK4DJ, 9A2YF.

Al conectarse con YP2DX zisťujem odchýlku v smerovaní rotátora. To sa dá ľahko napraviť. Chvíľku neskôr volá aj YO2BBT.

DXCC a počty staníc
DXCC a počty staníc

Druhú hodinu otvára E70AA (569 kilometros) a o pár minút aj E77OA (631 kilometros). Cez KST chat sa podarí osloviť I3QJZ (578 kilometros). Za ním volá I4BME (666 kilometros). Skúšam viac smerovať západným smerom. S perfektným signálom volá Michael DB7MM/P. Síce „len“ 432 kilómetros, ale násobič: JN59. Popri DO1NPF/P volajú aj ďalšie české stanice z JN69: OK1RDO, OK1MHU, OK1XBF a na sked Paľo OK1CRM. Z JO60 zas BUENO.

Pri prechádzaní po pásme nachádzam aj SN9W a konečne je JO90 tiež v logu. Druhú hodinu končím spojením s Drahom OM3CQF.

Skúšal som pár minút spojenie s Ivanom OM3CGN do KN08, ale nepočul som ho. Započul ma však OM8DD a spojenie s ním pridalo tento cenný lokátor.

Es una sorpresa LZ2TDF, ktorý napísal cez KST. Spojenie se zrealizovali obratom pričom na Todorovej strane bolo len 50W a 4m dlhá anténa. Na KN13 vo vzdialenosti 779 kilómetros je to skutočne vynikajúce.

DXCC graf
DXCC graf
Mapa de conexiones
Mapa de conexiones

Stým spojením sa stal Daniel DM1DF a hneď za ním volá DL1RWO. O chvíľu volá aj Peter OM6TX. Es al final 110 conexión a 32 cuadrados de localizador, lo que da 13408 puntos. Poslednými v logu sú 9A1CRS un E76MD.

Porovnanie počtu staníc v jednotlivých lokátoroch s OM6ABF
Porovnanie počtu staníc v jednotlivých lokátoroch s OM6ABF

Bol to síce náročný VKV PA, ale skutočne pamätný. Snáď naň budú spomínať aj ďalšie stanice, ktoré taktiež spravili pekné spojenia.

Publicidad