introduction Radio amateur Concours d'activités OM avec enregistrements mp3 de connexions - Novembre 2023

Concours d'activités OM avec enregistrements mp3 de connexions - Novembre 2023

Hamshack
Cabane à jambon

Le Strip n'a pas été aussi fréquenté depuis longtemps! Mais ça n'a pas été OK et les stations de l'OM, mais par les stations SP. V Poľsku totiž prebiehali preteky „NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”. Časť staníc sa možno venovala aj RTTY časti WAE DX Contest-u.

QRP

Configuration pour le concours CQ WPX basé sur FT-1000MPQRP je technika rádioamatérskej komunikácie s minimálnym výkonom vysielača. Využíva výkony pod 5 watts, čo núti operátorov získať maximálnu efektivitu v anténach a technike. Napriek nižšiemu výkonu QRP umožňuje spojenie na veľké vzdialenosti s efektívnymi anténami a inovatívnymi prístupmi. Je výzvou, no ponúka zážitok čistého a úsporného vysielania, podporuje technické zručnosti a rozširuje hranice komunikácie v amatérskej rádiové komunite. Je to nielen o spojení, ale o tvorbe spojení pomocou minimalizácii výkonu. QRP zdôrazňuje kreativitu, experimentovanie a prispôsobenie sa meniacim sa podmienkam. Síce to vyžaduje precíznu techniku a porozumenie prostrediu, no poskytuje hlboký pocit úspechu a spája rádioamatérov prostredníctvom jednoduchého a účinného spojenia bez ohľadu na výkon.

oui, aj pre mňa je QRP výzvou. Zúčastnil som sa s takýmto výkonom aj svetových contestov, par exemple CQ WPX SSB concours 2023 80m ou J'ai participé à la catégorie Single Operator Assisted - QRP 2021. A teraz nastal čas skúsiť to aj v OM Activity Contest-e.

Novembrový OM Activity Contest

L'avantage est, že pre zmenu výkonovej kategórie nemusím meniť nič na setup-e. Stačí nastaviť výkon na transceiveri. FT-1000MP má v menu už predvolené výkonové rozsahy plus malý potenciometer na presné nastavenie výkonu na prednom paneli.

Pred siedmou hodinou pozdravím Silviu kHz et j'établis une connexion avec a Peťa OM6TX. S ním robím aj prvé spojenie. Počas celých pretekov mám zapnutý atenuátor -12 dB. Pourquoi? Vo veľkom rušení v kombinácii s QRP nemá zmysel snažiť sa o čo najväčšiu citlivosť prijímača. Zaradenie útlmu zmenší rušenie a príjem je príjemnejší. Otázka tiež je aký veľký útlm je možné nastaviť bez toho, aby sa v česko-slovenských pretekoch nestalo, že nejaký signál prepočujem. Dovolím si tvrdiť, že útlm môže byť aj väčší.

Ladím pásmom a postupne zbieram spojenia. Nebýva problém dovolať sa. Trocha viac trpezlivosti si vyžaduje výmena súťažného kódu. Kde-tu sa pokúšam aj o výzvu, ale v preplnenom pásme to veľmi nemá šancu na úspech. Podarí sa to len raz a prinesie to tri spojenia. Využíval som N1MM+ a to vrátane audiopamätí.

Výsledok novembrového OM Activity Contest-u

La fin est dans le journal 41 concentration et 21 násobičov. Nebola stanica, na ktorú som sa nedovolal. Počul som aj ďalšie stanice, ktoré v logu nemám: OM7AT, OM1BCO, OM5APP. Takto zneli Vaše signály tento mesiac:

Publicité