wprowadzenie Radioamatorskich WKW PA – marzec 2024

WKW PA – marzec 2024

Výhľad z Černeckého vrchu na juhozápad
Widok z Černecký vrch na południowy zachód

Kto jeszcze nie zainstalował złączy na kablu koncentrycznym 1/2 cala LDF4RK-50A HELIAX®, więc proces ten można porównać do pracy z rurami wodociągowymi. Základom je presné vymeranie a príprava konca kábla. Prvý konektor mi zabral asi 45 minut, ďalšie po 30 minut. Bude mať takýto koaxiálny kábel význam pre VKV PA?

Marcový VKV PA sa tesne vklinil pred prichádzajúcu vlnu ochladenia, ktorá priniesla aj ranné mrazy. Keďže sa to ale stihlo, na Černeckom vrchu ma vítal ešte len studený vietor… ešte len… poskladať antény zaberie nejaký čas, takže krehnúce prsty by mali iný názor. Napájam spomínaný 1/2-palcový koaxiálny kábel. Podľa meraní útlmu s nanoVNA by mal priniesť 0,6 dB. O toľko má menšiu stratu ako AirCom+ koaxiálny kábel, ktorý je však aj dlhší.

Zisťujem, že predlžovací USB kábel ostal doma. Kábel z USB hubu sa však dá zapojiť do iného USB portu v počítači. S tým nemám dobré skúsenosti, ale prekvapivo všetky COM porty sú načítané hneď a s rovnakým číslom. Vďaka tomu funguje ovládanie rotátora aj CAT riadenia TCVR-a.

Čo však nefunguje je AirScout. Program síce beží, ale nemá údaje o lietadlách. To je pri programe, ktorého základnou vlastnosťou je analýza trasy lietadiel vzhľadom k rádiovej trase značný nedostatok, však? Takže s dlhým nosom nechávam AirScout AirScoutom a idem sa poobzerať po pásme. Je čas, O 3 minúty začne marcový VKV PA.

Začínam ladením po pásme a hneď prichádza notifikácia cez KST chat od Nikolu YT3N. S Nikolom máme pomerne často spojenia vo VKV PA. Jest 531 kilometrów. Žiaľ je to smer, kde sa vyskytuje nepríjemné rušenie, cez ktoré sa nedajú slabšie signály rozlúštiť. Toto rušenie znepríjemňuje prevádzku aj OM2Y a OM3CQF. Tentokrát sa spojenie podarilo aj keď rušenie v tom smere je značné.

Ďalej hľadám stanice a skúšam výzvu netypicky v spodnom okraji SSB segmentu 144 MHz pásma. Volá Franta OK7WA, s ktorým prehodíme viac slov. Medzitým pozerám v KST chat-e, či sa neobjavia rumunské stanice. Tým píšem žiadosť o sked. Reaguje len Stelian YO2BBT. Potom skúšam anténu otočiť severnejšie a nachádzam SN9W, Mirka OL1B a Tondu OK2VMC. Tri ďalšie lokátorové štvorce sú zapísané.

To už píše Libor OK1DOL. Počujem ho aj na otočenú anténu inam a keď nasmerujem presne, tak prichádza pochvala za silný signál. Rýchlo ešte pridám pár spojení a spúšťam výzvu na 144,394 MHz. Z tejto frekvencie odskakujem na skedy, napríklad s Matejom 9A3SM. Na výzvu prichádzajú skoro hneď za sebou aj štyri stanice z E7: E70SIC, E71EZC, E73PS jeden E76MD. Ide o dlhé spojenia, no chvíľu po nich volá I4GHG. Jest 680 kilometrów.

Veľkú trpezlivosť prejavil aj Tamasz HG1DRD, s ktorým sme sa naháňali po pásme. Nakoniec lokátor JN86 ešte potvrdil aj 9A1VZD, ale v momente, keď zavolal, tak bol násobičom.

Smerová mapa bodov VKV PA marec 2023
Smerová mapa bodov VKV PA marec 2023

Potreba násobičov vedie k tomu, že otáčam anténu na západ. Michael DB7MM/P spoľahlivo prináša JN59 a DOBRA zas JO60. Patrí im za to dík! Ďalší lokátor vypĺňa Daniel DM1DF a nečakane volá aj DK7VN JN68. Za JN64 rovnaký dík patrí IK4GNG.

Mapa lokátorových štvorcov z marcového VKV PA
Mapa lokátorových štvorcov z marcového VKV PA

Zo susedného kopca pozdravuje Draho OM3CQF, ktorý mi dáva o 6 vyššie číslo. Avšak 9A7JCY z môjho predošlého spojenia nepočul. To nebýva zvykom. Zisťujem, že v rezerve mám ešte pomerne ľahko spraviteľné stanice ako 9A0BB, 9A1W, OK1KTW czy OM5AW. Sté spojenie patrí 9A2MW pričom do konca zostáva skoro štyridsať minút! V zozname staníc na KST chate si všimnem aj KLUCZ SP3, ktorí súhlasia s pokusom a o chvíľu slabší signál z JO71 skutočne počujem. Po dlhom čase sa podarí spojenie aj s Fedorom OK1TRW. Posledným spojením je YT5W. Posiada numer seryjny 119. Toľko som ešte vo VKV PA nemal. Pri 29 lokátorových štvorcoch je to 12557 punktów.

TOP10 krajín DXCC VKV PA marec 2024
TOP10 krajín DXCC VKV PA marec 2024
Panoramatický výhľad z Černeckého vrchu od juhu po severozápad
Panoramatický výhľad z Černeckého vrchu od juhu po severozápad

 

Nestihol som určite všetkých, ale snáď sa podarí nabudúce zas o niečo lepšie. A aká je odpoveď na to, či sa oplatilo pre 0,6 dB meniť koaxiálny kábel? Určite viete.

Reklama