Úvod Amatérské rádio OM Activity Contest s mp3 nahrávkami spojení – február 2024

OM Activity Contest s mp3 nahrávkami spojení – február 2024

SDR spektrum v N1MM+
SDR spektrum v N1MM+

Začínám vyhledáváním stanic od 3700 kHz. Všichni odpovídají na první zavolání. Ony 3745 kHz se to ale mění, pokúšam sa OM3KEG a OM3SEM, no na tieto stanice musím volať aj 5x, kým sa dostanem na rad. Podobne aj ostatné stanice v hornej časti po 3770 kHz. Skúsim preladiť ešte raz a zavolať stanice, ktoré nemám.

TIP: výhoda SDR spektra

Pre stanice idúce na výzvu vo vysokom tempe môže byť SDR spektrum aj kontraproduktívne. Operátor musí sledovať o údaj viac a pri pretekoch, kde sa neskombinuje údaj v spektre so značkou z DX clustra je aj náročné overiť, aká stanica na danej frekvencii je.

Typické spektrum v N1MM+ mimo contestu
Typické spektrum v N1MM+ mimo contestu

Ale pre stanice s nižším tempom alebo na pásmach, kde je potrebné sledovať otvorenie pásma je SDR spektrum určite výhoda.

Rovnako výhoda to môže byť keď hľadáte voľnú frekvenciu na výzvu.

Výzva na 3715 kHz

Presne takto sa mi podarilo nájsť voľnú frekvenciu 3715 kHz a začali volať stanice. Nie vo vysokom tempe, ale pomerne konštantne. Spojenia aj násobiče začali pribúdať.

TIP: silný signál protistanice zvýši atraktívnosť

S QRP výkonom sa nedá predpokladať, že signál u protistaníc bude natoľko silný, aby ho pri rýchlom ladení po pásme neprehliadli. No zrejme neprehliadnu signál QRO stanice, stanice, s ktorou prebieha spojenie. Ideálne teda je, aby relácia QRP stanice bola kratšia ako relácia QRO stanice.

Meniace sa podmienky šírenia

Displej Yaesu FT-1000MP
Displej Yaesu FT-1000MP

S blížiacim sa záverom OM Activity Contest-u bolo badať, že signály sú čoraz slabšie. Stanice, ktoré majú možnosť ísť na výzvu od prvých minút majú v tomto výhodu. Avšak v závere býva menej rušenia medzi stanicami a aj viacero voľných frekvencií.

Po tom, ako vzrástlo rušenie na 3715 kHz od stanice, ktoré ma zrejme nepočula, som opäť začal vyhľadávať. Do logu zas pribudli nové stanice, například OK2YB:

Stabilným účastníkom OM Activity Contest-u je Miro OM3ZU:

Skúšam aj výzvu na rôznych frekvenciách. Niekde to nejde. V závere však mám šťastie. Podarí sa frekvenciu nájsť a volajú ci zvyšujú počet spojení na konečných 62 pri 25 násobičích. Chýba jeden: R.

Nahrávky spojení OM Activity Contest-u február 2024

reklama