Úvod OM0A CQ World Wide WPX Contest SSB 2024

CQ World Wide WPX Contest SSB 2024

Moxon anténa na KV
Moxon anténa na KV

Contest dvou tváří: sobotní a nedělní. Ale to 10m KV pásmo přinést může. Vybral som si toto pásmo s ohľadom na možný rok okolo terajšieho slnečného maxima a pokusu o druhý najstarší slovenský rekord v tomto conteste. Ten drží od roku 2000 Rony OM4KK. Vtedy sa mu podarilo získať vyše 278-tisíc bodov. V minulosti sa o neho zrejme pokúšal Jozef OM5CD (v letech 2003 a 2004 bol na pásme vyše 22 hodin). Súčasne sa dá prevádzka na jednom pásme ľahšie skombinovať s rodinou.

Livescore contest.run

Dmitry R4WW spravuje server, kde je možné z TR4W, N1MM, 5MContest, QARTest, DXLog.net, WriteLog, Win-Test, RUMlog, UcxLog posielať priebežné skóre. To umožňuje robiť potom rôzne analýzy a pohľady nielen na vlastné contestové snaženie ale aj priebežné výsledky iných staníc.

Základný pohľad na livescore
Základný pohľad na livescore

V priebehu tohto contestu som urobil z tohto prostredia viacero screenshotov.

DXMAPS

Druhou webovou stránkou, ktorú pri contestovaní využívam je https://www.dxmaps.com/spots/mapg.php?Lan=E Umožňuje vizuálne vidieť, do ktorého smeru je na danom pásme otvorenie.

Contest v sobotu

Prvá chyba, začínam asi neskoro. Hneď po zapnutí Yaesu FT-1000MP buráca zo slúchadiel JA8COE. Hneď vedľa je VU2RCT. Ale silných signálov je na pásme už veľa. Zbieram hlavne spojenia s japonskými stanicami. WPX contest na 10m s výkonom 100W má špecifickú chuť: čo spojenie, to DX. S 2-elementovou moxon anténou a takýmto výkonom sa snažím vyhľadávať, nevolám výzvu. Spojenia pribúdajú veľmi pekne až do predpoludnia, keď si dávam prestávku na obed. Už vtedy sa objavujú prvé signály z druhej strany zemegule, z Brazílie.

N1MM+ a PSTRotator počas WPX v sobotu okolo 11UTC
N1MM+ a PSTRotator počas WPX v sobotu okolo 11UTC
Rušenie viditeľné na SDR spektre
Rušenie viditeľné na SDR spektre

V smere 180° až 270° mám na 10m nejaké rušenie cca. 7S. Sú také prebehy akoby radaru aj široké (cca.30kHz) šumy behajúce po pásme. Lúštiť v nich signály je veľmi náročné. Preto vítam, že sa otvára pásmo do Severnej Ameriky. V nasledujúcich hodinách vyzbieram 70 staníc zo Spojených štátov. To ešte netuším, že ich viac nebude. Večer končím trocha skôr, aby som bol s rodinou. V grafoch je vidieť, že SO0N v tom čase urobil nezanedbateľný počet spojení. Ja končím na 271 spojeniach.

Prvé hodiny WPX contestu: porovnanie OM0A a SO0N
Prvé hodiny WPX contestu: porovnanie OM0A a SO0N

Contest v nedeľu

Aby som nezmeškal prvé ranné otvorenie, nastavujem budík na 5.30, takže vstávam po zmene na letní čas ešte za tmy. Na pásme je však viac-menej prázdno. To vyzerá byť správne, tentokrát nemeškám.

Avšak pásmo sa nechce otvoriť. Prechádza len niekoľko silných UA9 staníc. Až neskôr začína pribúdať čínskych a japonských staníc. Cítiť však, že je to zbieranie spojenie po spojení.

Detailnejšie porovnanie OM0A a SO0N v nedeľu predpoludním
Detailnejšie porovnanie OM0A a SO0N v nedeľu predpoludním
Kontrolér AlfaSPID podľa SP5GNI
Kontrolér AlfaSPID podľa SP5GNI

Oceňujem fungujúci rotátor. Podľa SP5GNI som vyrobil na báze Arduina kontrolér https://github.com/sp5gni/GNI-r3-rotator-controller To umožňuje prepojenie s PSTRotator-om synchronizovaným na N1MM+. Využívam poloautomatické natáčanie antény. Je to veľmi pohodlné.

Popoludní už očakávam signály zo Severnej Ameriky. Tých však niet. Jenže, možno je trocha skoro. Kde-tu sa na pásme ale objavujú signály z juhovýchodnej Ázie a blízkej Oceánie. Medzi nimi aj stanice z Južnej Ameriky. Tie opäť vybojovávam z rušenia. Vyrovnávam rekord OM4KK, no to nestačí – chybovosť už mnoho staníc pripravila o množstvo bodov. Odhadom treba 10% bodov naviac.

Pohľad do N1MM+ logu v nedeľu pri dosiahnutí méty rekordu OM4KK
Pohľad do N1MM+ logu v nedeľu pri dosiahnutí méty rekordu OM4KK

Prichádza večer a severoamerické stanice stále nikde. Ani DX spoty, ani online mapy šírenia neukazujú otvorenie z Európy do tohto smeru. To už začína byť krízové. Núti ma to vybojovávať stanice z Južnej Ameriky v rušení. Neukazujú sa ani španielske stanice. Zvyčajne si skladám čísla podľa fragmentov, ktoré zachytím pri spojeniach danej stanice s inými stanicami. Fajn je, že kombinácia 270 násobičoch a 3-bodového spojenia pridá 810 bodů. To nie je málo.

Mapa sveta s vyznačenými spojeniami v CQ WPX conteste 2024 OM0A
Mapa sveta s vyznačenými spojeniami v CQ WPX conteste 2024 OM0A

Krok po krôčiku tak dotlačím nedeľných 116 spojení.

Sumár

Podmienky šírenia zo zóny 15 na 10m z WSPR majákov
Podmienky šírenia zo zóny 15 na 10m z WSPR majákov

Jano OM0AAJ přihlížel a zřejmě si myslel své 387 spojení a 298 násobičů, čo dáva približne 320-tisíc bodov. Rafalovi SO0N jeho UltrBeam chodí veľmi dobre, ale súčasne ukázal na druhú veľkú chybu, ktorú som spravil: nebol som na pásme v sobotu večer, keď ešte pásmo otvorené bolo. Takéto veci dokáže ukázať livescore. Podľa N1MM+ logu som na pásme bol 22,5 hodiny.

Pamätám si roky, keď na 10m v CQ World Wide WPX Contest SSB sa dalo spraviť len pár spojení. Urobiť tak skoro štyri stovky znamená, že bude na čo spomínať. Budem musieť hľadať zdroj rušenia, lebo okrem podmienok šírenia je to hlavná stopka na tomto pásme.

reklama