Einführung Amateurfunk VKV PA – Januar 2024

VKV PA – Januar 2024

Ranný pohľad smerom na Považský Inovec
Morgenblick Richtung Považský Inovec

Die Temperaturinversion sieht so aus, dass am Morgen in Myjava -9°C und auf dem Černecki-Hügel -5,5°C waren. Eine solche Schichtung wirkt sich positiv auf die Ausbreitung des UKW-Signals aus. Ale súčasne vytrvalé dažde a mráz spôsobili, že pole bolo zamrznuté tak, že som zápasil s kotevnými kolíkmi. Prvým kolíkom som si robil jamku pod rotátorom (asi 15cm) a potom som ho vyťahoval ďalších 15 Minute. Nakoniec som hlinu pod rotátorom vysekal sekerou tvaru platne s rotátorom. Tú som tam len vložil. A pustil sa do zápasu s ďalšími štyrmi kolíkmi.

SPITZE: rôzne kotevné kolíky

Používam štyri typy kotevných kolíkov. Do výbavy prichádzali podľa možností získania, ich výroby a potreby použitia.

Kotevné kolíky ku anténnemu stožiaru
Kotevné kolíky ku anténnemu stožiaru

Kotevné kolíky zo skrutiek

Najstaršie sú tieto kolíky zo skrutiek, ktoré sa našli v starých zásobách. Na skrutku bolo prizvárané oko z reťaze:

Kotevný kolík zo skrutky
Kotevný kolík zo skrutky

Ich výhodou hlavička, dĺžka aj hmotnosť, no oko z reťaze je trocha malé. Ak sa použijú staré zásoby, tak cena môže byť aj 0 €.

Kotevné kolíky zo závitovej tyče

Vznikol ako potreba kratších kolíkov, ktoré sa dajú nosiť v batohu. Výroba je veľmi ľahká a rýchla. Závitovú tyč som narezal na časti. Hlavičku tvorí dvojica matíc, pod ktorými je malá karabínka a spodná matica.

Kotevný kolík zo závitovej tyče
Kotevný kolík zo závitovej tyče

Výhodou je jednoduchosť zhotovenia a dobrá fixácia v zemi (zrejme daná závitmi). Obával som sa možného poškodenia karabínky pri zatĺkaní, ale zatiaľ som s tým problém nemal. der Nachteil ist,, že po vytiahnutí na kolíkoch ostáva hlina. Cena jedného kolíka je cca. 3 €.

Kotevné kolíky z príslušenstva RDM-12

Masívne, hrubé kolíky, ktoré používam často, no mám len dva kusy a preto ich musím kombinovať s inými kolíkmi. Dobre sa zatĺkajú aj vyťahujú. Výnimkou bola al zamrznutá pôda, kde zabíjanie sekerou do zamrznutej pôdy nestačilo a kolík do zeme nechcel ísť. Tu boli vhodnejšie tenšie kolíky. Cenu týchto kolíkov povedať nedokážem, lebo boli súčasťou stožiara RDM-12.

Kotevný kolík z príslušenstva anténneho stožiara RDM-12
Kotevný kolík z príslušenstva anténneho stožiara RDM-12

Kotevné kolíky z T profilu

T profil sa mi v ponuke hutného materiálu pozdával viac ako L profil. Nákres vysvetľuje dôvody pre kotvenie, ďalším dôvodom je zatĺkanie, kde udieram po väčšej ploche (T má väčšiu plochu ako L):

Výhody ktevného kolíka z T profilu
Výhody ktevného kolíka z T profilu

Zakúpený T profil som narezal uhlovou brúskou na potrebné dĺžky. Hrot kolíka je taktiež vyrezaný do tvaru šípky. Vo vrchnej časti je vyvŕtaný otvor priemeru 12 mm na karabínu. Otvor nie je až na konci kolíka, lebo som sa obával, že pri zatĺkaní sa bude materiál kolíka deformovať.

Kotevný kolík z T profilu
Kotevný kolík z T profilu

Kolíky z T profilu sú výborné. Moja sada je určená pre vyšší stožiar, čomu odpovedajú rozmery aj hmotnosť. Cena materiálu na jeden takýto kotevný kolík je cca. 10 €.

Začiatok januárového VKV PA

Kvôli zdržaniu s rotátorom a kotevnými kolíkmi pri stavbe 4×5-elementových DK7ZB yagi anténach začínam pracovisko chystať až 10 minút pred VKV PA. Aj to chvíľu trvá. Zvyčajne používam aj SpaceDesk. Je to aplikácia, ktorá umožňuje spraviť druhý monitor napr. z telefónu. Mávam tam okno s PSTRotator-om a mapu urobených lokátorov. Aplikácia hlásila, že licencia exspirovala, no priamo v nej tvrdila opak. Na finále odmietol spolupracovať PSTrotator s PC. Samozrejme aj to zdrží a tak som začiatok januárového VKV PA nestihol.

Zlepšené podmienky šírenia VKV

Po desiatich minútach mi náladu trocha spravil I4GHG, ktorého som našiel dávať výzvu a zobral ma na prvé zavolanie. Podmienky skutočne lepšie, hneď som doplnil aj JO60 a JN69 v perfektnej sile.

Potom som ale urobil chybu, snažil som sa dávať výzvu smerom na východ. Keďže pochádzam z tejto časti Slovenska, tak viem, že je na VKV náročnejšie spraviť spojenia a pokúšam sa tam viac smerovať. Na KST chate bola v tom čase jedna rumunská stanica (900 km). LZ2ZY mi ani tento raz na KST chate neodpísal (v minulosti som ho už počul). Kopec času som minul teda dávaním výzvy smerom na východ, čoho prínosom je len KN09 (TNX OM8OM).

Kde sú stanice?

Najdlhšie spojenia VKV PA január 2024
Najdlhšie spojenia VKV PA január 2024

KST chat tentokrát nepomohol až tak. Napríklad z tucta talianskych staníc odpísali dvaja a obaja sú v logu, ODX IU4FNO z JN54IN 696 km. Aj nemeckých staníc bolo tiež toľko, odpísali dvaja. Spravil som jedného.

Prekvapil ale vyšší počet spojení vo vlastnom lokátorovom štvorci JN88 (20x) a taktiež JN98 (11x).

Problémom v danej lokalite je aj šum z juhovýchodu, ktorý sťažuje príjem všetkým v tejto lokalite (OM2Y, OM3CQF aj mne). Zatiaľ jeho pôvod nepoznáme a niekedy je, inokedy nie.

Smerová mapa podľa bodov VKV PA január 2024
Smerová mapa podľa bodov VKV PA január 2024

Počas contestu štrajkoval aj LNA (vypínal). Zrejme nejaký napájací kábel alebo vypínač. Počas VKV PA ma navštívila aj dvojica bežcov, pán so synom, ktorým predviedol ako také signály znejú. Es ist am Ende 97 Konzentration, ktoré dávajú 326 Punkte, čo s 22 lokátorovými štvorcami dáva 7172 Punkte.

Mapa lokátorových štvorcov VKV PA január 2024
Mapa lokátorových štvorcov VKV PA január 2024

Takže to celé sláva nebola. Aspoň balenie bolo celkom príjemné, slniečko, ľahký vietor. Tak snáď o mesiac to bude lepšie!

Anzeige