Úvod Amatérské rádio VKV PA – srpen 2023

VKV PA – srpen 2023

Moja DK7ZB yagi a veža vysielača na Kráľovej holi
Moje DK7ZB yagi a věž vysílače na Králové holi

Kdy naposledy jste ve VKV zapsali do deníku lokátor KN08bv? Asi trochu dříve. Pri výbere portablovej destinácie pre augustový VKV PA som teda zvažoval taký lokátor, ktorý by bol atraktívny pre ďalších súťažiacich. Voľba padla na Kráľovu hoľu, 1946 metrov vysoký kopec v Nízkych Tatrách. Ten sa nachádza v lokátore KN08, ktorý je pre VKV PA vzácnejším násobičom.

Trasa ŠumiacKráľova hoľa

Takýto výjazd nie je ľahký. Všetko, čo je potrebné si je potrebné vyniesť. Ja som volil vyskúšanú trasu z obce Šumiac z nadmorskej výšky 885 metrů. na 5,9 kilometrov dlhej trase je potrebné nastúpať 1066 výškových metrov. Podľa turistickým máp to trvá 3 hodiny a 5 minut.

Rádioamatérsky materiál pre vysielanie

Avšak rádioamatér potrebuje pre svoju činnosť aj materiál, ktorý bežný turista nenosí. Ja som vynášal toto:

8-elementová DK7ZB yagi
5-metrový skladací stožiar
10m koaxiálneho kábla RF240
transceiver R2CW
akumulátor 12V 7Ah
akumulátor 12V 14Ah
netbook Asus
kotevné laná
kotevné kolíky
kombinačky
+ turistické veci ako náhradné oblečenie, 2 litre vody

Odhadovaná hmotnosť takejto výbavy je 15 kilogramov.

Cesta sa začína

Vstávam krátko po piatej hodine. Po raňajkách sa vydávam na trasu z Kežmarku do obce Šumiac. Za Vernárom je rekonštrukcia vozovky a tam naberám nepríjemnú stratu. Zo Šumiaca štartujem o až o 7.29.

Počasie vyzerá perfektne. Trasa má takmer konštantné stúpanie. Turistov ešte nie je veľa. Samozrejme tých, ktorých míňam sa udivujú nad tým, čo nesiem. Leje sa zo mňa. Kríza prichádza asi 200 výškových metrov pod vrcholom, tak spomaľujem a robím si pár prestávok. Na Kráľovu hoľu prichádzam o 9.36, teda za 2 hodiny a 7 minut. Takmer hodinu skôr ako je štandardný čas.

Ako sa vysiela z KN08bv?

Kráľova hoľa, vysielač
Kráľova hoľa, vysielač

Na vrchole je v tom čase len pár elektrobicyklistov. Tento spôsob je veľmi populárny a v Šumiaci je viacero požičovní e-bikov. Spestrením sú aj pasúce sa ovečky. Prekvapuje ale aj pripravované oplotenie, ktoré bude prechádzať tesne vedľa vrcholu. Línia je taká, že lavička s mapu pri vrcholovom kameni sa nachádza za oplotením.

Rozkladám sa trocha bokom. Chvíľu to trvá, takže začiatok VKV PA nestíham. Skúšam aj pripojenie na ON4KST ale zjavne v silnom poli vysielača si telefón nevie poradiť. Takže som bez tohto pomocníka.

Napriek výhode výbornej kóty ale poznať, že sa nachádza v smere, kde iné stanice nesmerujú a s QRP je náročné dovolávať sa. Turistov a cyklistov pribúda. Aj oblačnosti. Že turisti počúvajú rádioamatérsku prevádzku sa dalo poznať podľa toho, že keď som robil spojenie, tak okolie stíchlo a naťahovali uši.

Nepríjemné ale je, že sa čas od času objavuje približne polminútové mohutné rušenie. Vyzerá takto:

Najvzdialenejší signál, ktorý som počúval bol I4GHG z JN63 na vzdialenosť 812 kilometrů:

Na spojenie síce môj výkon 5W nestačil, ale bol to skutočne pekný signál. Práve dovolávanie sa ukázalo sa ako najťažšie. tím, že väčšina staníc smerovala inde a môj vyžiarený výkon bol cca. 65W (5W mínus 1dB strana v konektoroch a koaxiálnom kábli plus 12 dBd zisku antény) neveľmi stačil na dovolávanie sa staníc, ktoré mali antény otočené inde (odhadom -20 dB).

Hríb čakajúci na nájdenie
Hríb čakajúci na nájdenie

Krátko popoludní z mrakov nad nami vypadlo niekoľko dažďových kvapiek. Našťastie ich bolo iba niekoľko. Zjavne viac staníc z juhu Európy smerovalo sem aj poslednej polhodine ako staníc z Moravy a Čiech.

V logu sú štyri desiatky spojení. Množstvo staníc som počul, ale nedovolal som sa. Snáď sa mi ale aspoň pár staniciam podarilo dostať KN08 do ich logu. Škoda, že sa nedalo ani pomôcť cez ON4KST. věřím, že pri nasmerovaní antén by ani QRP výkon nebol problém. Priemer na spojenie je 253 kilometrů.

Mapa lokátorových štvorcov vo VKV PA
Mapa lokátorových štvorcov vo VKV PA

Zostup z KN08bv

Keďže mrakov pribúdalo, tak som rýchlo setup zbalil a rýchlym krokom sa vydal do doliny, v ktorej sa už ozývalo hrmenie. Až na ďalších pár kvapiek som ale prišiel dole takmer suchou nohou. Na chodníku som stretol vretenicu a v lese hríb. Výborne padla kapustnica v Kráľovohoľskej chate pred cestou domov.

reklama