Úvod OM0A OM VHF LOW POWER Contest 2014

OM VHF LOW POWER Contest 2014

QTH OM0A na Předním Solisko

Po několika letech jsem se vytáhl na kopec s VKV, a to na 2093m vysoké Přední Solisko v lokátoru KN09ad. Cieľom bol OM VHF LOW POWER Contest. To umožňovalo jednoduchý setup, ktorého sa však nazbieralo cca. 18kg. V jednomužnej kategórii to predstavuje slušnú vynášku. na 1,5 hodiny, o hodinu skôr ako uvádzajú mapy zastávam na vrchole. Na západe dominuje krásny Kriváň, na juhu hrebene Nízkych Tatier a na východe Vysokých Tatier.

Setup pozostáva zo staručkej FT-290 s MUTEK vstupom a 5el.DK7ZB. Netradične sa na kopec dostal stolový mikrofón. Řeknete si – ten chlap sa zbláznil, ťahať na kopec takú haraburduale originálny ručný mikrofón nie a nie nájsť. A logovať sa bude na papier.

Počasie praje, contest začína, ale staníc je len poskromne. Pozitívom však sú dobré reporty a ľahké dovolávanie sa. Pri kríži na Prednom Solisku sa formuje slušná divácka kulisa. Viacerí si robia fotografiezjavne také niečo ešte nevideli. Občas sa aj niekto zastaví, popočúva, popýta sa o čo ide. To je výborné, mať možnosť ukázať ľuďom ako urobiť spojenie s iným rádioamatérom, ktorý je stovky kilometrov ďaleko. Fascinuje ich aj hláskovacia tabuľka: “oskar mexico zero alfa” – to sa dovoláte až do Mexika??

QTH OM0A na Prednom Solisko
QTH OM0A na Předním Solisko

Posledné QSO s poradovým číslom 50 logujem o 10.30UTC, v rádiu začína praskať statika. Jasný signál, že príde búrka. Okolití turisti sa čudujúže búrka? Z jasnej oblohy? Nedbám na nich, balím a prv ako je všetko pobalené, ozýva sa vzdialené dunenie hromu. Dole z kopca je to šprint, Ahoj.

Takto vyzerá mapa spojení: http://opencontest.org/edi/edimap.html?map=02OM0A.EDI06082014084756000000 . Priemer je 272km/QSO, čo je na malý výkon vysielača veľmi slušné. Škoda, že sa nepodarilo viac QSO na západ do OK. Sumárne je to 13585 bodů. A už teraz sa teším na ďalší VKV contest!

reklama