introduzione OM0A CQ World Wide DX Contest 2023

CQ World Wide DX Contest 2023

Poškodenie antény moxon v pôvodnom QTH
Danni all'antenna moxon nel QTH originale

CQ World Wide DX Contest sa stal jedným z vrcholov v kalendári súťaží rádioamatérov a symbolizuje ducha a vášeň pre komunikáciu v tejto komunite. Organizovaný je od roku 1945. Cieľom súťaže je naviazať čo najviac spojení s rádioamatérmi z rôznych častí sveta za obmedzený čas. Súťažiaci sú rozdelení do rôznych kategórií podľa výkonu, pásma, a typu vysielača. Ako milovník hlasových spojení, teda SSB, som si tohtoročnú edíciu koncom októbra nemohol nechať ujsť.

Albero completamente esteso RDM-12
Albero completamente esteso RDM-12

Po rokoch, keď som nemal dobudované antény sa mi podarilo doplniť RDM-12 stožiar aj o inverted V anténu na 40m. V boxe na stožiari je anténny prepínač s relé riadený banddekodérom. Antény sú tak automaticky prepínané podľa frekvencie. Sú to:

Podmienky šírenia na KV sú blízko slnečného maxima. Teda obdobia, keď sú otvorené aj vrchné KV pásma. Preto som uvažoval aj kategórii so všetkými pásmami. Avšak rodinné dôvody ma priviedli k výberu menej náročnej jednopásmovej kategórie: 15m s nízkym výkonom assisted.

CONSIGLIO: VOACAP online

Moja posledná aktivita na tomto pásme bola v roku 2020. Taktiež v CQ World Wide DX Contest-e, kde sme s Oliverom OM0RX využívali iba anténu W-8010 na malom stožiari. Preto som si teraz pomáhal predikciou šírenia VOACAP online

Ukážka grafu z VOACAP online
Ukážka grafu z VOACAP online

Je to pomerne jednoduché: na začiatok zadefinujem anténu, mód a pásmo. V hornej lište vyberiem svoju krajina a cieľovú krajinu. Potom funkciou Prop Charts zobrazím okno s predikciou, kde si vyberiem požadované pásmo. Podľa zelenej krivky mám predikciu sily signálu v cieľovej lokalite.

Začína sa CQ World Wide DX Contest 2023

Prvým spojením v logu je A44A. Začiatok contest-u je vždy ľahší, lebo ani pri vyhľadávaní natrafí človek na stanicu, ktorú už má v logu. Robím aj CQ World Wide DX Contest 2023, Čínu:

Prvým Japoncom je JR2GRX:

CQ World Wide DX Contest prináša aj stretnutia priateľov na veľké vzdialenosti. Mnohé stanice cestujú do atraktívnych lokalít, kde práve na tento víkend postavia antény a zariadenia. Na takú ďalekú cestu sa vybral aj Michal, ktorý bol na ostrove Pantelleria ako IH9/OK1M:

Prvým Američanom je K1RM:

Nasleduje K1LZ:

Samozrejme vytvoriť takéto signály v Európe je výsledok nadštandardných antén a použitia veľkého výkonu. Avšak výsledok je počuť. Pomedzi sériu takýchto staníc sa mi podarí nájsť aj OY6A z Faerských ostrovov:

Pomerne obľúbeným miestom pre vysielanie v tomto contest-e je Karibik. Dôvodmi sú:

  • rádioamatérska vzácnosť lokality
  • spôsob bodovania v CQ WW
  • vhodná lokalita z hľadiska šírenia signálov na KV
  • relatívna blízkosť do oblastí s vyššou rádioamatérskou aktivitou

Príkladom 8P5A z Barbadosu:

Robím aj VE3VN. Ron má vynikajúci blog, ktorý je studňou mnohých inšpirácií.

Posledným sobotným spojením je N2IC. Kvôli rodinným možnostiam končím o pol ôsmej nášho času. Na pásme pritom ešte určite bolo množstvo signálov. Aj behom dňa som viackrát prevádzku prerušoval. Každopádne v logu je vyše štvrť tisíca spojení.

Druhý deň CQ World Wide DX Contest 2023

Začínam skôr, čo sa opláca a do logu pribúda stanica z Indie, VU2GHO:

JE6RPM odštartoval skvelú sériu japonských staníc:

JF2QNM:

JE1LFX:

JA0FVU:

… a ďalšie. Mám k ich prevádzke obdiv. Je poznať snahu o rozlúštenie aj slabších signálov a dôslednosť pri spojeniach. Akoby pomimo logujem aj DF7A un E7DX. Tie nie z dôvodu diaľky, ale predstavujú násobič za krajinu. Vzdialenosť do týchto krajín KV šíreniu 15m nepraje a tak ich signály nie sú silné:

Pozdravíme sa aj s Oliverom OM0RX:

Niekedy sa podarí aj vzácne spojenie ako je Guam, AH2R:

L' LX8M Non vedevo l'ora. V tíme je ON4EI, ktorý niekoľko rokov jazdieval do Írska s karavanom. Tu v priebehu niekoľkých dní vystaval celú stanicu a s vynikajúcimi výsledkami odvysielal. V evolúcii jeho portablovej činnosti je možné nájsť veľa inšpirácie

Okrem toho LX8M predstavuje ďalší násobič:

Náročné to majú stanice, ktoré sú v oblastiach, kde počasie nie je zhovievavé k anténam. Určite by to mohol potvrdiť TF3T, ktorý pridal dva násobiče:

Násobičom je aj 4U1A:

Za ním prichádza AA3B:

Večer konečne nachádzam prvú stanicu z Argentíny, LT1F:

A taktiež Uruguaj, CX7SS:

Pribúda ja Francúzska Guayana, FY5FY:

So šťastím robím aj Reunion, TO7K:

Prečo sa šťastím? Afrických staníc nebolo v tohtoročnom CQ WW contest-e veľa. TO7K som videl v DX clustri viackrát, ale až teraz som ho počul.

Posledným spojením je L71D:

Najdlhším spojením bol ZL7IO, približne na 18800 chilometri. Ostrov Chatham je jedným z desiatich hlavných ostrovov Nového Zélandu. Nachádza sa na východe Severného ostrova. S nádhernou prírodou a unikátnym ekosystémom je tento ostrov obľúbeným miestom pre ekoturistiku. Chatham je tiež domovom pre niekoľko druhov vtákov a morských cicavcov, ktoré návštevníkom ponúkajú jedinečný zážitok z pozorovania divokej fauny.

Prehľad DXCC v CQ WW DX Contest-e 2023
Prehľad DXCC v CQ WW DX Contest-e 2023
Počty spojení v hodinách v CQ WW DX Contest-e 2023
Počty spojení v hodinách v CQ WW DX Contest-e 2023

Il logo ? 450 concentrazione, z toho dve duplicitné spojenia. Celkovo 98 DXCC krajín a 30 Zone, dando necelých 120-tisíc bodov. Ci? nonostante,, že podmienky na vysielanie neboli ideálne, bol to zážitok. Zážitok, aký prináša CQ World Wide DX Contest.

Pubblicit?