CQ World Wide DX Contest sa stal jedným z vrcholov v kalendári súťaží rádioamatérov a symbolizuje ducha a vášeň pre komunikáciu v tejto komunite. Organizovaný je od roku 1945. Cieľom súťaže je naviazať čo najviac spojení s rádioamatérmi z rôznych častí sveta za obmedzený čas. Súťažiaci sú rozdelení do rôznych kategórií podľa výkonu, pásma, a typu vysielača. Ako milovník hlasových spojení, teda SSB, som si tohtoročnú edíciu koncom októbra nemohol nechať ujsť.
Po rokoch, keď som nemal dobudované antény sa mi podarilo doplniť RDM-12 stožiar aj o inverted V anténu na 40m. V boxe na stožiari je anténny prepínač s relé riadený banddekodérom. Antény sú tak automaticky prepínané podľa frekvencie. Sú to:
- inverted V pre 80m @12m vysoko
- inverted V pre 40m @9m vysoko
- moxon tribander pre 20m, 15mam 10m @15m vysoko
Podmienky šírenia na KV sú blízko slnečného maxima. Teda obdobia, keď sú otvorené aj vrchné KV pásma. Preto som uvažoval aj kategórii so všetkými pásmami. Avšak rodinné dôvody ma priviedli k výberu menej náročnej jednopásmovej kategórie: 15m s nízkym výkonom assisted.
Czytasz:
WSKAZÓWKA: VOACAP online
Moja posledná aktivita na tomto pásme bola v roku 2020. Taktiež v CQ World Wide DX Contest-e, kde sme s Oliverom OM0RX využívali iba anténu W-8010 na malom stožiari. Preto som si teraz pomáhal predikciou šírenia VOACAP online
Je to pomerne jednoduché: na začiatok zadefinujem anténu, mód a pásmo. V hornej lište vyberiem svoju krajina a cieľovú krajinu. Potom funkciou Prop Charts zobrazím okno s predikciou, kde si vyberiem požadované pásmo. Podľa zelenej krivky mám predikciu sily signálu v cieľovej lokalite.
Začína sa CQ World Wide DX Contest 2023
Prvým spojením v logu je A44A. Začiatok contest-u je vždy ľahší, lebo ani pri vyhľadávaní natrafí človek na stanicu, ktorú už má v logu. Robím aj CQ World Wide DX Contest 2023, Čínu:
Prvým Japoncom je JR2GRX:
CQ World Wide DX Contest prináša aj stretnutia priateľov na veľké vzdialenosti. Mnohé stanice cestujú do atraktívnych lokalít, kde práve na tento víkend postavia antény a zariadenia. Na takú ďalekú cestu sa vybral aj Michal, ktorý bol na ostrove Pantelleria ako IH9/OK1M:
Prvým Američanom je K1RM:
Nasleduje K1LZ:
Samozrejme vytvoriť takéto signály v Európe je výsledok nadštandardných antén a použitia veľkého výkonu. Avšak výsledok je počuť. Pomedzi sériu takýchto staníc sa mi podarí nájsť aj OY6A z Faerských ostrovov:
Pomerne obľúbeným miestom pre vysielanie v tomto contest-e je Karibik. Dôvodmi sú:
- rádioamatérska vzácnosť lokality
- spôsob bodovania v CQ WW
- vhodná lokalita z hľadiska šírenia signálov na KV
- relatívna blízkosť do oblastí s vyššou rádioamatérskou aktivitou
Príkladom 8P5A z Barbadosu:
Robím aj VE3VN. Ron má vynikajúci blog, ktorý je studňou mnohých inšpirácií.
Posledným sobotným spojením je N2IC. Kvôli rodinným možnostiam končím o pol ôsmej nášho času. Na pásme pritom ešte určite bolo množstvo signálov. Aj behom dňa som viackrát prevádzku prerušoval. Každopádne v logu je vyše štvrť tisíca spojení.
Druhý deň CQ World Wide DX Contest 2023
Začínam skôr, čo sa opláca a do logu pribúda stanica z Indie, VU2GHO:
JE6RPM odštartoval skvelú sériu japonských staníc:
JF2QNM:
JE1LFX:
JA0FVU:
… a ďalšie. Mám k ich prevádzke obdiv. Je poznať snahu o rozlúštenie aj slabších signálov a dôslednosť pri spojeniach. Akoby pomimo logujem aj DF7A jeden E7DX. Tie nie z dôvodu diaľky, ale predstavujú násobič za krajinu. Vzdialenosť do týchto krajín KV šíreniu 15m nepraje a tak ich signály nie sú silné:
Pozdravíme sa aj s Oliverom OM0RX:
Niekedy sa podarí aj vzácne spojenie ako je Guam, AH2R:
Że LX8M Nie mogłem się doczekać. V tíme je ON4EI, ktorý niekoľko rokov jazdieval do Írska s karavanom. Tu v priebehu niekoľkých dní vystaval celú stanicu a s vynikajúcimi výsledkami odvysielal. V evolúcii jeho portablovej činnosti je možné nájsť veľa inšpirácie
Okrem toho LX8M predstavuje ďalší násobič:
Náročné to majú stanice, ktoré sú v oblastiach, kde počasie nie je zhovievavé k anténam. Určite by to mohol potvrdiť TF3T, ktorý pridal dva násobiče:
Násobičom je aj 4U1A:
Za ním prichádza AA3B:
Večer konečne nachádzam prvú stanicu z Argentíny, LT1F:
A taktiež Uruguaj, CX7SS:
Pribúda ja Francúzska Guayana, FY5FY:
So šťastím robím aj Reunion, TO7K:
Prečo sa šťastím? Afrických staníc nebolo v tohtoročnom CQ WW contest-e veľa. TO7K som videl v DX clustri viackrát, ale až teraz som ho počul.
Posledným spojením je L71D:
Najdlhším spojením bol ZL7IO, približne na 18800 kilometrów. Ostrov Chatham je jedným z desiatich hlavných ostrovov Nového Zélandu. Nachádza sa na východe Severného ostrova. S nádhernou prírodou a unikátnym ekosystémom je tento ostrov obľúbeným miestom pre ekoturistiku. Chatham je tiež domovom pre niekoľko druhov vtákov a morských cicavcov, ktoré návštevníkom ponúkajú jedinečný zážitok z pozorovania divokej fauny.
Logo jest 450 Stężenie, z toho dve duplicitné spojenia. Celkovo 98 DXCC krajín a 30 Strefy, co on daje? necelých 120-tisíc bodov. Tym niemniej,, že podmienky na vysielanie neboli ideálne, bol to zážitok. Zážitok, aký prináša CQ World Wide DX Contest.