Úvod Contestový tím OM0A WPX Contest!

WPX Contest!

Zvedání yagi na 15m
Yagi na 20m pod Lomnickým štítom
Yagi na 20m pod Lomnickým štítem

„Malé hviezdičky tvoria veľké súhvezdie“, je pádne motto pre každú tímovú súťaž, CQ WPX Contest v kategórii Multi-2 nevynímajúc. Rádioamatérske preteky sú netradičnou športovou disciplínou – súťažiaci sa nikdy v živote nemusia stretnúť, úspechom nejasajú diváci. Napriek tomu majú v sebe niečo, čo povzbudzuje rádioamatérov k súťaženiu kdekoľvek na svete.

Výnimkou nie je ani contestový tím OM0A. Stavať antény v snehu, zime či vetre a potom sústredene počúvať signály z rôznych končín sveta v rušení je náročné. Nie každý to vydrí. OM0A vydržalo, ba urobilo výborný výsledok.

Prvá prevádzkyschopná anténa bola invertované V na 80m. Viliam ju inštaloval a naladil sám za necelé dve hodiny v štvrtok predpoludním, keďže vopred bolo cez konár stromu už natiahnuté lanko ako primitívna kladka. Prvé merania ukázali, že anténa rezonuje na 3,44MHz. Znamenalo to spustiť anténu, skrátiť a opäť vytiahnuť hore. Následné merania anténnym analyzátorom ukázali rezonanciu na 3,76MHz s PSV pod 1,05.

Zdvíhanie yagi na 15m
Zvedání yagi na 15m

Po príchode Igora s Peťom sme spoločne postavili štvrťvlnný vertikál na 40m. Aj ten bolo potrebné doladiť. Autom a pešky sme presunuli ďalší materiál od Viliama a začali stavbu 160m inv.L. Meranie analýzatorom poukazovalo na nejakú chybu. Po výmene koaxiálneho kábla došlo k poruche analyzátora. Keďže anténa bola vyskúšaná a PSV bolo vyhovujúce, akceptovali sme tento stav. Poruchu na analyzátore hľadal Viliam neskôr, nejak však nevedel nájsť, kde tkvie problém.

Večer sa začali zostavovať pracoviská v dvoch izbách. Kým zapojenie VF časti bolo jednoduché, zabezpečenie komunikácie IC-756PROIII s počítačom bol veľký problém. Neskôr večer, keď prišli Martin so Števom sme vymenili niekoľko notebookov a dopracovali sa ku stavu, že sieť medzi pracoviskami je funkčná, máme internet (DX cluster) a počítače komunikujú s transceiverami.

Pracovisko č.1 - 80m, 20m, 10m
pracoviště č.1 – 80m, 20m, 10m

Piatkové ráno sa oteplilo, ale zároveň rozfúkalo. Pomocnú ruku (aj dve) poskytol Mišo a tak sme po pár hodinách mali obe yagi na stožiaroch pevne ukotvené. Števo šikovne postavil vertikál na 10m, čo znamenalo, že na každom pásme je aspoň jedna anténa. Bonbónikom bola siedma anténabeverage na 80m. Tatranské vývratisko a močiar nie sú jednoduchým miestom na realizáciu takejto antény. Pri západe slnka však bol beverage natiahnutý a zostávalo pripojiť káble. Vďaka podpore sponzorov GM Electronic Slovakia a Mestu Vysoké Tatry sme mali dostatok káblov aj materiálu na antény. Díky!

Zdalo sa, že všechno funguje, keď hodinu pred polnocou vypovedal službu malý tranzistorový PA. Viliam odbehol domov a za štyridsať minút vymenil výstupné relé, ale PA aj tak nepracoval. Preteky tak začínal Martin so Števom a Viliam sa stále vŕtal v PA.

N1MM občasne na notebooku štrajkoval celý víkend, ale väčšina výpadkov bola len krátkych. Čo je príčinou nevedno. Počítač so sériovým portom fungoval bezchybne, no druhý, s virtuálnym sériovým portom (prevodník USB – COM) troška trápil.

Striedali sme sa po dvoch hodinách, pričom sme sa snažili využiť aj prednosti toho ktorého operátora. Napríklad Miška (YL) ráno vysielala na 80m. Gentlemani sa nezapreli a určite sa jej vysielalo lepšie ako mužským kolegom, AHOJ.

Počúvalo sa výhradne na slúchadlá. Použili sme aj futuristicky pôsobiace Ganymedy od firmy www.progamingshop.sk a taktiež zopár iných.

Miška OM4AQW
myš OM4AQW

V tom čase sme „zaspali“ prechod na 20m pásmo. Na výzvu sa toho veľa urobiť nedalo, ale vyhľadávanie prinášalo množstvo násobičov. Zrejme aj tu je potrebný väčší výkon. Periodicky sme sa pokúšali aj o spojenie na 15m, ale až na výnimky to bolo ťažké. Niektoré signály mali silné QSB – slabučký signál na sekundu zosilnel a následne opäť zoslabol.

Potešujúca bola dvadsiatka, ktorá bola otvorená až do večerných hodín. Tím prišlo navštíviť aj zopár hostí – OM8LA, OM0AAB, Filip a Baška. Podujatie bolo zaujímavé aj pre médiá. Zmienka o aktivite rádioamatérov sa dostala do rádia Express, ČTK, SITA, Podtatranských novín a Tatranského dvojtýždenníka. Výborný bol nápad s klubovými tričkami, ktorý promptne zrealizovala firma www.pracovneodevy.com

Dlhá nočná smena čakala na Viliama, aj keď to ešte netušil. Bola to však príležitosť poriadne vyskúšať beverage a (ako sa ukázalo neskôr) – pozrieť si hokej v televízii. Beverage pacoval famózne, signály amerických staníc boli vynikajúco čitateľné. Skutočne sa vyplatila námaha venovaná tejto anténe.

Ráno sme už nezopakovali sobotňajšiu chybu a tak sa podarilo na 20m získať ďalšie násobiče. Denná prevádzka – to bolo predovšetkým 40m, kde trpezlivo vyhľadával stanice najmä Peťo.

Vynikajúci bol guláš pani Majerskej. Obvyklé konzervy a keksíky tentoraz po pretekoch zvýšili, AHOJ.

Večer odchádzala skupina Partizánčanov skôr kvôli pracovným povinnostiam a tak o záver preteku sa postarala zvyšná štvorica. Pile-up na 80m priniesol za hodinu Števovi vyše 60 spojení a tak sa posledná hodina stala bojom o prekročenie dvojmiliónovej hranice bodov. To sa podarilo asi 30 minút pred koncom. Konečný výsledek: 1476 spojení a 2.064.517 bodů.

Zľava: Martin OM4AAS, Števo OM7KW, Miška OM4AQW, Viliam OM0AAO, Peťo OM6PR a Igor OM6ACI
sleva: Martin OM4AAS, Števo OM7KW, myš OM4AQW, Viliam OM0AAO, Peťo OM6PR a Igor OM6ACI

Ihneď po skončení WPX všetci išli spať, nakoľko ráno sme museli rýchlo demontovať všetky antény a vrátiť sa domov a do práce. Dážďnedážď, demontovali sme antény a pracoviská.

Možno je výsledok nižší ako sme predpokladali, možno sme mali technické problémy. Ale každý poctivo pracoval na výsledku a zároveň sme z toho mali zábavu. Čas, keď „Malé hviezdičky utvoria veľké súhvezdie“ síce ešte nenastal, ale určite zablikali a určite raz zažiaria ako kométy, AHOJ. A aj tie ozajstné ľuďom robia radosť. TNX za WPX!

reklama