Úvod OK3-15490-OK3WAO / OM3WAO, môj otec

OK3-15490-OK3WAO / OM3WAO, môj otec

V detstve som sa s kamarátmi mal možnosť hrať aj s elektrosúčiastkami. Rozoberali sme staré zariadenia a občas sme sa na horúcej pájkovačke aj popálili. Mňa fascinovala osciloskopická obrazovka. Ten osciloskop si vyrobil môj otec, Ing. Viliam Petrík.

Otec si vyrábal zariadenia sám. Bolo ich viacero. V hamshack-u dominoval prijímač KROT, ktorý bol doplnený o elektrónkový konvertor na 144 MHz a FM detektor. Na vysielanie sa využívali elektrónkové vysielače. Separátne FM a SSB vysielač. Ten bol založený na fázovej metóde generovania SSB signálu. Za nimi bol koncový stupeň s QQV-06/40.

Antény OK3WAO - quad GW4CQT a vertikálna yagi
Antény OK3WAO – quad GW4CQT a vertikálna yagi

Pri okne sa nachádzala rukoväť k lankovému prevodu. Ten siahal až pod strechu, kde zabezpečoval natáčanie antény. Bol to mechanický anténny rotátor. Otec mal v obľube quad antény. Dlho používal 7-elementový quad GW4CQT, ktorý neskôr nahradila DL7KM anténa. Rovnaký typ antény mal otec aj na 432 MHz.

Pod anténami boli predzosilňovače. Prvý, ktorý si pamätám bol osadený BFT66 – vtedy vzácnym tranzistorom. Neskôr sme ho vymenili za populárne MOSFET predzosilňovače, napr. s KF907 a podobnými.

Otec si skonštruoval aj FM VKV transceiver. Zaujímavý bol aj 144 MHz SSB transceiver. Bol pekne urobený s nevšedným mechanickým prevodom na zobrazovač frekvencie. Koncovým tranzistorom bol BLY87A. Založený bol na fázovej metóde generovania SSB.

V obdobnom šasi bol aj transvertor na 70 cm. Ten otec – už veľmi obmedzený Parkinsonovou chorobou – sa snažil upravovať a vylepšovať. Neveľmi ho upokojoval aktívny zmiešavač a nakoniec tam osadil UZ-07. Vo výkonových stupňoch boli ruské tranzistory, ktoré dosahovali na týchto frekvenciách zisk len pár decibelov.

V našej domácnosti bola vždy zásoba rádioamatérskej literatúry. Boli to ročníky Amatérskych Rádií, RZ-etov, AMA magazínov, DUBUS-y, Radio či pár čísel FunkAmateur-a a ďalších.

Antény OK3WAO - quad GW4CQT a vertikálna yagi
Antény OK3WAO – quad GW4CQT a vertikálna yagi

KN9DD, Tatranská Lomnica, nie je na VKV veľmi prajné QTH. Otec sa však snažil vysielať, a to aj netradičnými druhmi prevádzky (Es, Aurora,…). Jeho sen z detstva – letectvo – mu zaprialo aspoň spojeniami s rádioamatérmi na vesmírnej stanici MIR či mnohými spojeniami cez rádioamatérske satelity. Pravidelne som mu pripravoval zoznam vhodných obletov.

Zároveň láskavým spôsobom viedol mňa a odovzdával mi vedomosti, ktoré mal. Ďakujem!