Úvod Amatérske rádio VKV prevádzkový aktív – august 2021

VKV prevádzkový aktív – august 2021

ZDIEĽAŤ
YU7EF yagi na VKV prevádzkovom aktíve
YU7EF yagi na VKV prevádzkovom aktíve

Po vynechaní OM VHF LOW POWER Contest-u, ktorého som sa chcel zúčastniť z Považského Inovca, JN98as, som sa na augustový VKV Prevádzkový aktív opäť tešil. Predpoveď počasia sľubovala horúci deň.

Postavenie YU7EF antény aj celého setupu už mám nacvičené, ale určite je možné niektoré veci ešte vylepšiť. Páči sa mi stavanie antény cez ihlu OK1FJZ. Sú to také drobnosti ako oporný úchyt na záhradke auta, napnutie kotevných lán a podobne. Ja používam výsuvný stožiar s relatívne malou anténou, tak nie to ťažké anténu zdvihnúť.

Podarilo sa naštartovať aj elektrocentrálu. Po radách skúsenejších som povolil veko uzáveru, aby mohla nasávať vzduch a nevznikol podtlak. Do začiatku VKV Prevádzkového aktívu ostávalo asi 20 minút. Konfiguroval som denník a ladil po pásme, keď elektrocentrála vypla – opäť. Posunul som ju na iné miesto a opatrne naštartoval opäť. Po minúte vypla opäť. Naštartoval som ju zas – posledný pokus. Chytila na prvýkrát. Tentokrát som sytič posunul len o kúsok.

Keďže bežala, tak som preteky začínal s R2CW transceiverom a novým zosilňovač na báze MRF9180. Úvodné spojenia ale vôbec nevyzerali, že disponujem lepším zariadením a vyšším výkonom. Jedna stanica ma upozornila na „úzku“ moduláciu. To sa veľmi na kopci overiť nedá. Keďže však zosilňovač nemôžem jednoducho preložiť ku TR-751E, tak som sa rozhodol pokračovať s R2CW.

Spojenia sa nedarili na výzvu ani na skedy. Až neskoršie spojenie s 9A stanicou ukázalo, že problém je v odčítaní frekvencie. Sked bol dohodnutý na 144,222 MHz, ale displej R2CW ukazoval 144,118 MHz!

Zameral som sa na vyhľadávanie, ale spojenia pribúdali aj tak veľmi pomaly. Počul som pritom aj DL stanice. Podmienky šírenia sa javili lepšie ako v predošlé mesiace, no nešlo to dobre. Popoludní som preto vytiahol Kenwood TR-751E a pocitovo sa to zlepšilo. Potvrdzuje to aj počet spojení, ktorý v tretej hodine je vyšší ako v druhej hodine.

Smery vo VKV prevádzkovom aktíve - august 2021
Smery vo VKV prevádzkovom aktíve – august 2021

Na konci je v logu 50 spojení a len 14 lokátorových štvorcov. Neďaleko, pod Mikulčiným vrchom, OK2DTF/p, išiel oveľa lepšie. A to sa podarilo spojenie do KN19 s OM0FC, ktorý bežne nerobievam. Mapa spojení http://www.opencontest.org/edi/map/20210816155218000511CUPMYI

Doma som porovnal presnosť odčítania frekvencie na R2CW voči TR-751E. Počiatočná odchýlka po zapnutí 1 kHz vystúpala za pár minút na 2 kHz. Vysielaný signál sa zdá byť stabilný, je to len odčítanie frekvencie. Podľa manuálu však takáto odchýlka je v limite.

Zároveň som porovnal moduláciu. Nezdala sa mi zlá, ale v pozadí sú nejaké zvuky, ktoré na TR-751E nie sú. Akoby išlo o nejaké indukovanie do modulačnej cesty. Do ďalšieho podujatia na VKV je teda čo riešiť.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokVKV prevádzkový aktív – júl 2021
Ďalší článokVýsledok CQ WPX SSB Contest-u 2021
Viliam OM0AAO / OM0A
Od roku som sa začal pravidelne zúčastňovať rádioamatérskych pretekov, najprv samostatne na VKV, neskôr v klube OM3RKP tiež na VKV. Od získania prístupu na KV sa venujem len tejto oblasti, predovšetkým contestingu (CQWW, IARU HF, SSB Liga, OMAC a iné).