Úvod Amatérske rádio VKV PA – február 2024

VKV PA – február 2024

Príprava antény DKZB yagi
Príprava antény DKZB yagi

Síce nie rekordný, ale veľmi vydarený VKV PA. Pritom sa mi nepodarilo spojenie s OM0AB a LZ2ZY, ktorých som však počul.

Skoré jarné počasie ma ráno víta na Černeckom vrchu. Sú +3°C, fúka, ale znesiteľne. Šikovne skladám antény 4 x 5 – elementov DK7ZB yagi. V setupe nie je zmena, ale dal som si pozor na vytiahnutý audiokonektor a ešte doma sa prespájkoval napájací káblik v predzosilňovači HA8ET. Zjavne to pomohlo.

Nevýhoda USB zariadení

Na začiatku opäť trocha zápasím s USB. Používam dvojitý USB – COM prevodník a jeden USB – COM obsahuje Arduino. Zdá sa, že aj keď sa zapoja rovnakých portov ako predtým, tak občasne dochádza ku zmene čísla portu. Stihol som nastaviť len jeden, ktorý zabezpečuje interface k rotátoru a VKV PA začal.

Februárový VKV PA

Cez ON4KST píše Radu LZ2ZY so záujmom o sked. Skúšame a skutočne ho počujem. Počuje ho aj Draho OM3CQF. Avšak Radu ma nepočuje. Skúšame aj odraz od lietadla, ale napriek dobre vyzerajúcej situácii sa spojenie nepodarilo.

Moje volanie na neho však vzbudilo záujem a na frekvencii čakalo viacero staníc so záujmom o spojenie. Veľké ďakujem patrí OE3CIN, ktorý čakal snáď najdlhšie. Prvú hodinu zapisujem 39 spojení.

Vidím, že je veľa talianskych staníc aktívnych. Skúšam I4GHG na 668 kilometrov a hneď úspešne. Za ním nasleduje IK4GNG so vzdialenosťou 649 kilometrov a hneď s obdobnou dĺžkou aj IU4CHE. Prekvapí ma Franta OK7WA, ktorého často na VKV nestretávam. Ďalší násobič pridáva Michael DB7MM/P a potvrdzuje ho aj Daniel DM1DF. Už predtým som započul aj OL1B a teraz sa spojenie darí, čím do logu pribúda aj JO80.

Krajiny s počtom spojení vo VKV PA február 2024
Krajiny s počtom spojení vo VKV PA február 2024

Podarí sa aj spojenie s E73PS, čo je 572 kilometrov, ale hlavne ďalší násobič. Pohľad na mapu vraví, že chýba JN86. Hanba-nehanba, prosím Tamásza HG1DRD o sked. Jeho stanica by sa dala pritom označiť big-gun (má antény na 70 metrov vysokom stožiari). Vďaka Hans-Petrovi OE4WHG sa chvíľu potom vyfarbí aj JN87. Všimnem si, že do ON4KST je pripojený aj Janko OM8OM. Skúšam ho osloviť. Signál nie je silný, ale to nevadí. Pokiaľ by som ale nemal natočenú anténu presne na KN09, tak myslím, že ani pri dávaní výzvy zo strany OM8OM by som signál pri vyhľadávaní nezachytil. Janko, ďakujem!

Výborným signálom sa prezentuje I3QJZ z JN55. Je neuveriteľné, že na skoro 600 kilometrov niektoré stanice produkujú aj počujú akoby boli hneď za rohom. Z rovnakého lokátorového štvorca ešte robím IK3SSG, ale tu sa pri vymieňaní kódu oveľa viac nadriem. Hubert OK1MHU pridáva aj JN69. N1MM+ nedokáže počítať lokátorové štvorce, len zobrazovať ich mapu. Tá vyzerá veľmi dobre, čo ešte zlepšuje IK4ZHH z JN63 a OK1KAD (OK1CSM) z JO60.

Mapa lokátorových štvorcov vo VKV PA február 2024
Mapa lokátorových štvorcov vo VKV PA február 2024

Skúšal som spojenie s Jožkom OM0AB. Signál som zachytil viackrát čitateľne. Počul som ako robí spojenie s Jankom OM8OM. Žiaľ mňa nepočul. Na konci je 103 spojení do 27 lokátorových štvorcov, čo je skoro 10-tisíc bodov.

Reklama