Úvod OM0A CQ WPX RTTY 2014 story

CQ WPX RTTY 2014 story

Rozloženie spojení po kontinentoch

Opäť sa potvrdzuje, že WPX contest má pre tunajšie danosti najlepší formát pretekov. Ale pekne od začiatku…

Príprava na contest spočíva v niekoľkých fázach, najmä keď ide o contest, ktorý predtým operátor, resp. kategóriu – teda ja – ešte nešiel a nemá skúsenosti. Takže naštudovať dostupné denníky, štatistiky a zorientovať sa v aktuálnych podmienkach šírenia signálov. A celé to napasovať na výkon, časový limit a schopnosti techniky a operátora. Že to znie ako vysokoodborná záležitosť? Áno, to teda je, stavte sa!

Mám rád dlhé preteky, ktoré kladú nároky na psychickú a fyzickú odolnosť človeka. Poviete si, čo je to 30 hodín? Premietnite si to do pracovného týždňa – ako by ste zvládli odpracovať po dva dni po pätnásť hodín? Vybrať tých 30 zo 48 hodín je teda náročné – treba brať ohľad na človeka a zároveň rozplánovať prestávky tak, aby neutrpelo skóre. Zlým výberom času ľahko prídete o otvorenie niektorého pásma a tak o cenné body a násobiče.

Rozloženie spojení po kontinentoch
Rozloženie spojení po kontinentoch

Idem SOAB LP assisted s SO2R a remote station. Technicky šikovné riešenie umožňujúce byť (takmer súčasne) na dvoch pásmach zároveň. Hnevá lokálna anténa, Diamond W-8010. PSV je na 40m, 20m a 15m nezvyčajne vysoké. Remote station však funguje výborne.

Sobotňajšie podmienky šírenia na vrchných pásmach – sklamanie. Toľkoočakávaní Japonci sa neudiali… teda oni za to nemôžu (snáď, hi). Európa je však vo WPX-e pomerne bohatá na násobiče, prakticky každé druhé spojenie je násobičom. Popoludní sa objavujú stanice z druhej strany Atlantiku a každá, ktorá ma pobrala si vyslúžila poďakovanie DX spotom. Nedeľné podmienky šírenia sú oveľa lepšie! Ešte stále to nie je perfektné, vo VE7CC softwari svieti červeným „Minor blackouts“, na email prichádza výstraha o Aurore… aj tak to však vyzerá zaujímavejšie, zapisujem JM1, JR3, BA2, BA7, JA1, RW0, JF2, JG3 – násobiče. Popoludní zisťujem zlepšenie PSV na lokálnej anténe na 40m a tak tam zobem spojenie za spojením. Síce sú to len bežné spojenia, ale vďaka bodovému zvýhodneniu atraktívne. A keďže je to v SO2R režime, vlastne nič nestrácam, iba získavam!

Štatistika spojení na 10m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 10m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 15m v CQ WPX RTTY
Štatistika spojení na 15m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 20m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 20m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 40m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 40m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 80m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení na 80m v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení OM0A v CQ WPX RTTY 2014
Štatistika spojení OM0A v CQ WPX RTTY 2014

Pred pretekmi bol odhad na úrovni 750 spojení a milióna bodov, po 30h prevádzky je v logu 837 spojení  a 1,34-milióna bodov. TNX za výbornú zábavu a teším sa dovidenia pri ďalších RTTY pretekoch!

Reklama