Úvod OM0A Úchyt prvkov DK7ZB na 20M

Úchyt prvkov DK7ZB na 20M

ZDIEĽAŤ
Krabička s konektorom a prispôsobovacím vedením
Krabička s konektorom a prispôsobovacím vedením
Stredová časť prvkov DK7ZB
Stredová časť prvkov DK7ZB

Ďalšou anténou, ktorá sa zhotuje je 2-elementová yagi na 20m podľa DK7ZB. Na fotografii vidno teflonové úchytky prvkov so stredovými časťami. Duralová platnička sa nasunie na boom a zafixuje U-čkami.

Žiarič je delený na dve polovice, stred je z dreva – ohobľovanej násady na lopatu. Drevo je opatrené poterom, aby si aj v nepriaznivom počasí udržalo izolačnú schopnosť. Nad stred sa uchytí krabička s konektorom a koncami prispôsobovacieho vedenia. Mala by byť dokončená ešte tento víkend.

Reflektor aj žiarič budú potom predĺžené na požadovanú dĺžku pomocou tenších rúr, ktoré sa do stredových častí nasunú a zafixujú samoreznými skrutkami a hadicovými svorkami (SK-pásky).

Ak dodávka materiálu nebude meškať a pracovné povinnosti dovolia, anténa bude dokončená a premeraná do týždňa.

Krabička s konektorom a prispôsobovacím vedením
Krabička s konektorom a prispôsobovacím vedením

Aktualizácia 7.februára: na ďalšej fotografii je možno vidieť detail hotovej krabičky. PL konektor je pripevnený cez plech, ktorý bude po primontovaní zabezpečovať kontakt s boomom.

Z krabičky vychádzajú koaxiálne káble cez priechodky. Opletenia sú skútené dokopy, pocínované a následné zaizolované zmršťujúcou sa bužírkou.

Koaxiálny kábel je skrútený do kruhu s priemrerom asi 25cm a fixovaný izolačnou páskou. Konce kábla sú prispájkované na pájkovacie očká, čím sa vytvorí kvalitný elektrický spoj so žiaričom. Potom bude krabička vodotesne uzatvorená.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokCQWW 160m Contest
Ďalší článokAktivita sa zvyšuje
Viliam OM0AAO / OM0A
Od roku som sa začal pravidelne zúčastňovať rádioamatérskych pretekov, najprv samostatne na VKV, neskôr v klube OM3RKP tiež na VKV. Od získania prístupu na KV sa venujem len tejto oblasti, predovšetkým contestingu (CQWW, IARU HF, SSB Liga, OMAC a iné).