Úvod Amatérske rádio OM Activity Contest – október 2023

OM Activity Contest – október 2023

FT-2000
FT-2000

Posledné kolo ročníka OM Activity Contest-u, v ktorom som nevynechal ani jedno kolo. Urobil som nejaké spojenia a potom bol koniec. Ale také ľahké to nie je. Prečo?

Každý mesiac býva v OM Activity Contest-e iná účasť, čo mení počet dosiahnuteľných spojení ale aj násobičov. Taktiež sa menia podmienky šírenia. Ten, kto sa s tým dokáže vysporiadať najlepšie bude víťaz. Ale chce to aj technické vybavenie, skúsenosti a trocha šťastia.

Yaesu FT-1000mp
Yaesu FT-1000mp

V QRO kategórii 100W sa zrejme väčšina staníc nezameriava na vyhľadávanie násobičov. Snaží sa urobiť každú stanicu, ktorú počuje. Ja veľmi často využívam podvariant SO2R, tzv. SO2V. V medzere medzi výzvami počúvam dve frekvencie súčasne. Takto aj počas prevádzky na výzvu dokážem vyhľadať iné stanice. A keď odhadnem, že ma nikto nezavolá, tak v ďalšej medzere skúšam spojenie s tou stanicou na druhej frekvencii. Ideálne po dokončení spojenia sa vraciam na frekvenciu a pokračujem vo výzve. Niekedy sa ale stáva, že medzičasom frekvenciu obsadí iný súťažiaci. To je nevýhoda tejto prevádzky.

V QRP kategórii je stratégia trocha iná. Účastníci tejto kategórie zo skúseností zvyčajne vedia, na ktoré stanice sa im podarí dovolať a na ktoré je to ťažšie. Súčasne sa im zrejme nepodarí dosiahnuť plný počet násobičov, takže zmysel v zameraní na ne je väčší.

Ionogram ukazoval, že signály sa odrážajú späť k zemskému povrchu vo väčšej výške. To potvrdzovalo aj pásmo, kde na niektorých frekvenciách komunikovali stanice z väčších vzdialeností (Nemecko a Poľsko). Súčasne signály OK a OM zväčša nedosahovali veľkej sily, lebo trasa signálu bola dlhšia. To súčasne eliminovalo trocha rušenia, takže príjem bol pomerne dobrý.

Mapa Európy
Mapa Európy

Pomerne rýchlo sa mi podarilo nazbierať dvadsať násobičov. Medzi nimi aj také, ktoré patria medzi ťažšie. Pri druhom spojení na SO2V však prichádzam o frekvenciu a púšťam sa do vyhľadávania. Spojenia pribúdajú aj tak pomerne dobre. Započujem v spojení aj Honzu OK1MNV netušiac, že zrejme on bol tým násobičom, ktorý mi na konci bude chýbať.

Na výzvu potom vystriedam ešte viacero frekvencií. Potešia aj spojenia s novými stanicami, ktoré bežne nerobievam. Aj v úplnom závere ešte pribúdajú spojenia. Na konci je 69 spojení, jeden chýbajúci násobič: V. Áno, zrejme OK1MNV.

Použil som obvyklú výbavu: Yaesu FT-1000MP s INRAD a SDR, inverted Vee anténu a výkon 100W. Teším sa na budúci ročník, priatelia!

Reklama