Úvod Amatérske rádio VKV PA – október 2023

VKV PA – október 2023

Mapa spojení vo VKV PA 10/2023
Mapa spojení vo VKV PA 10/2023

Kratšie dni a veterná predpoveď počasia s ochladením nebola práve ideálnou pozvánkou na portable VKV aktivitu. Ale napriek tomu som nachystal celý setup do auta a vybral sa na Černecký vrch, JN88RS.

Áno, fúka. Áno, je zima. Samozrejme sa trocha motajú kotevné lanká. Nie aby sa motali v lete, keď človeku nekrehnú prsty, ony sa musia motať keď príjemne nie je. Už mám ale celý postup toľkokrát vyskúšaný, že si s tým dávam rady.

TIP: rozšírenie displeja notebooku na mobilný telefón

Stíham aj kontrolu azimutu rotátora podľa majáka OE3XTR. Keďže na monitore notebooku mám viacero okien, tak využívam rozšírenie na druhú obrazovku. V minulosti som skúšal aj starý LCD monitor, ale na ten som tam už nemal dosť miesta. Použil som teda aplikáciu spacedesk, ktorá spraví z mobilného telefónu druhý displej. Na ňom som mal okno PSTRotor a okno mapy lokátorových štvorcov z N1MM+.

Začiatok VKV PA

I4GHG ako najdlhšie spojenie a I3QJZ

VKV PA teda začínam netradične: načas a všetko funguje. Oproti septembru sa mi zdajú podmienky šírenia slabšie. Na moju výzvu prichádza menej volajúcich. Prekvapí však I4GHG (680 km) a neskôr aj I3QJZ (578 km).

OK1DSZ a DP9X

Druhú hodinu skúšam nemecké stanice. Pri ladení po pásme som viaceré zaregistroval v spojení s inými stanicami. Zdeněk OK1DSZ ma upozorňuje, že pár kHz nižšie je iná OK stanica a preto zrejme môj signál nie je dobre zachytiteľný. Prejde aspoň DP9X (502 km).

DDB7MM/P a OL1B

Neskôr sa podarí aj spojenie s DB7MM/P. Síce „len“ 432 km, ale Michael pridáva lokátor JN59. A hneď za ním volá OL1B a Mirek pridáva iný násobič, JO80. Druhá hodina veľmi úspešná nebola. Pribudlo 25 spojení.

Spojenie s OM0AB odrazom od lietadla

Na začiatku tretej hodiny SP6KEP pridáva JO90. Na KST chate vidím OM0AB. Jozefovi hneď píšem, že dávam výzvu do jeho smeru. Akurát prelieta vhodné lietadlo. Avšak signál OM0AB nepočujem. Opakovane Jožkovi píšem. Odpoveď žiadna. Skúšam a vidím, že o chvíľu bude šanca opäť. Áno, teraz signál OM0AB počuť – nie veľmi silno, ale úplne zrozumiteľne. Ďakujem za KN08 a trpezlivosť!

Konečný výsledok

Hubert OK1MHU pridáva lokátor JN69. Nasleduje viacero OK staníc. Poslednými dvoma v logu sú 9A6A a 9A4OP. Je tu 94 spojení, no až 30 násobičov. Po prepočítaní to dáva 10620 bodov. Viac ako som odhadoval.

Ročník 2023 VKV PA

V tomto ročníku VKV PA dosahujem 80168 bodov, dvojnásobok predošlého ročníka. Je za tým mnoho práce na anténach, predzosilňovači a množstvo ďalších drobností. Nemalou zmenou bol presun na Černecký vrch z Brestovca. Avšak vysielal som aj porablovo z KN08bv, Kráľovej hole. Tu som celú techniku vyniesol svojpomocne. Vynechal som jediné kolo, v júli. Pri silných mrazoch v decembri som sa sústredil na otestovanie niektorých vecí a výsledok bol skôr symbolický. Avšak každé kolo dalo nejaké nové poznatky a inšpirácie. Radosť z toho, že sa môžem počuť s inými rádioamatérmi. Nebolo to ľahké, ale stojí to za to!

Reklama