Úvod Amatérske rádio VKV PA – december 2022 alebo OM3KSI v logu!

VKV PA – december 2022 alebo OM3KSI v logu!

Mapa spojení vo VKV PA december 2022
Mapa spojení vo VKV PA december 2022

Jednou z výziev VKV PA je pokúšať sa získať čo najviac násobičov, t.j. staníc z lokátorových štvorcov. Vo vzácnom KN08 za hradbou kopcov a ešte ďalších kopcov je OM3KSI. Ako takéto spojenie spraviť?

Mínus 10°C v decembri

Práve na termín decembrového kola VKV PA prišlo výrazné ochladenie s teplotami pod 10°C. Pri takejto teplote nie je nič ľahké stavať portablové pracovisko. Musel teda nastúpiť záložný plán – setup s 8-elementovou DK7ZB som postavil na malý stožiar v domácom QTH, obci Ivanovce, JN88WT. Tunajšia nadmorská výška je cca. 200 metrov a vo väčšine smerov sa nachádzajú väčšie či menšie kopce, ktorým dominuje Považský Inovec (JN98AS).

Takto vyzerá terénny profil medzi OM0AAO a OM3KSI:

OM3KSI v KN08PR za kopcami
OM3KSI v KN08PR za kopcami

Vzdialenosť nie je veľká, ale hradba kopcov predstavuje pre VKV signál značný útlm. Bežným spôsobom realizovať spojenie pri takejto trase možné nie je.

A tu prichádza na pomoc airplane scatter, odraz signálu od letiaceho lietadla v danej línii medzi stanicami.

Ako urobiť napraviteľné spojenie?

Ak sa nechceme spoliehať na to, že sa podarí trafiť práve letiace lietadlo, tak je potrebný software AirScout od DL2ALF (stačí, aby ho mala jedna zo staníc). Ten z dát o leteckej prevádzke dokáže hľadať tie prelety, ktoré sú pre realizáciu spojenia vhodné.

Druhým krokom je dohovor spojenia, na čo sa najčastejšie používa ON4KST chat. Je niekoľko rozhraní, cez ktoré sa môžu stanice dohodnúť. Môže to byť wtKST alebo KST2You či iné.

Takto vyzeral dohovor s OM3KSI

Takto vyzeral dohovor s OM3KSI
Takto vyzeral dohovor s OM3KSI

Ako vidno, tak spojenie sa podarilo a urobilo mi veľkú radosť! Na mojej strane bol výkon 100W z TS-2000, 10m RF-240 koaxiálneho kábla (cca. 1dB) do už spomínanej 8-elementovej DK7ZB yagi antény (zisk 12 dBd). Možno to inšpiruje aj ďalších a budú sa pokúšať o podobné spojenia.

Resumé VKV PA

Mám 68 bodov, 8 násobičov, čo dáva 544 bodov. Venoval som sa však aj skúšaniu niektorých technických vylepšení, ktoré by mali byť použité v roku 2023 a prevádzka nebola ani celý čas. Ďakujem Peťovi OM8WG z OM3KSI aj Dušanovi OM3WAK za ochotu a chcenie spraviť QSO. Prajem príjemné a pokojné vianočné sviatky, pevné zdravie a nech sa počujeme aj v roku 2023!

Reklama