Úvod Amatérske rádio DK7ZB yagi na portable

DK7ZB yagi na portable

Meranie DK7ZB analyzátorom
Meranie DK7ZB analyzátorom

Pre portablové antény je možné zvoliť inú mechanickú koncepciu ako pre antény na trvalú inštaláciu. Do popredia vystupujú požiadavky na nízku hmotnosť, jednoduché rozoberanie či skladnosť.

TIPY pre portablové antény

Ak sú niektoré časti antény rozmontovateľné, miesto klasických matíc sú vhodnejšie krídlové matice alebo matice s plastovou hlavou. Vhodné sú aj skrutky s plastovou hlavou. Výhodou je montáž bez nástrojov a náročnejšie sa stratia.

Vlado OK1VPZ vyplnil na jeho anténach anténnu krabičku PUR penou. Tá vyplní priestor a nedovolí vlhkosti vniknúť do kritických častí (spoje, prispôsobovacie obvody z koaxiálnych káblov, napojenia na konektor).

Výber yagi antény na portable

Anténa YU7EF 6 elementov
Anténa YU7EF 6 elementov

Používam YU7EF yagi so šiestimi prvkami. Výhodou je, že je to veľmi kvalitne elektricky navrhnutá anténa a pri danej dĺžke je ju možné transportovať v nerozobratom stave na streche automobilu (dĺžka 244 cm).

Nevýhodou však je nižší zisk (11,96 dBi) a problém s chýbajúcou symetrizáciou. Tá je čiastočne riešená tlmivkou cca. 3,5 závitu na koaxiálnom napájači.

Zvýšenie zisku je možné spájaním antén do sústav. Dve antény prinášajú teoretické zvýšenie zisku o 3 decibely, no vyžadujú zložitejšie uchytenie, fázovanie či vyšší stožiar. Vyšší stožiar s väčšou záťažou je v prechodných podmienkach náročnejšie postaviť.

Preto som zvolil radšej anténu s dlhším boom-om. Voľba padla na anténu typu DK7ZB yagi so žiaričom vo verzii 28 ohmov. Z minulosti som mal nejaký materiál a ukázalo sa, že krabička s o žiaričom obsahuje práve tento prispôsobovací obvod. Zisk 8 elementovej DK7ZB je cca. 14,2 dBi.

Budovanie yagi antény DK7ZB zo zvyškov starých antén

Prvým krokom bola krabička žiariča. Vyžadovalo si to výmenu konektora z SO-239 na N-konektor, výmenu stredového izolátora, nové pripojenie prispôsobovacích obvodov z paralelných úsekov 75-ohmových koaxiálnych káblov a zmenu dĺžky žiariča.

N-konektor je vodivo spojený s boom-om yagi antény
N-konektor je vodivo spojený s boom-om yagi antény

Boom antény je rozložiteľný na tri časti s maximálnou dĺžkou cca. 150 centimetrov. Táto dĺžka je zámerná. Tento rozmer je vložiteľný do kufra automobilu so sklopenými sedadlami. Výhodou je, že nie je potrebné odoberať pri transporte prvky z antény. Použitý bol duralový boom 15 x 15 milimetrov, ktorý je na takúto anténu bez ďalšieho spevnenia slabý. Je však ľahký a disponoval som úchytmi anténnych prvkov práve na takýto rozmer boom-u. Na spevnenie bola doplnené napínacie lanko.

Meranie DK7ZB 8-elementovej yagi antény
Meranie DK7ZB 8-elementovej yagi antény

Úchyty sú zo starých antén. Umožňujú osadenie prvkov s priemerom 6 milimetrov jednoduchým nasunutím. Aby prvok dobre „sedel“, vybrúsil som v mieste každého prvku do boom-u priehlbinku.

Meranie yagi antény DK7ZB

Samozrejme o dokončení som neodolal a anténu premeral JTGP-1033 D6 s mostíkom. Zdá sa, že sa anténu podarilo vyrobiť úplne presne:

Nameraný priebeh PSV DK7ZB 8-elementovej yagi antény
Nameraný priebeh PSV DK7ZB 8-elementovej yagi antény

Sumár výroby antény na portable

Keďže som všetok materiál mal k dispozícii, cena antény je 0 €. Odhadované náklady by však boli cca. 50 €: duralový materiál, elektrikárska krabička, N-konektor, PUR pena, skrutky, matice, podložky, úchyty prvkov, napínacie lanko.

Konštrukcia zabrala približne 5 hodín. Ale šikovnejší konštruktér s lepšie vybavenou dielňou by anténu realizoval aj rýchlejšie.

Ako sa bude anténa chovať v praktickej prevádzke sa uvidí, lebo vyšší zisk je samozrejme daný aj tým, že vyžarovací lalok antény je užší a anténou bude potrebné smerovať presnejšie.

Reklama