Úvod OM0A QRP stretnutie s QRO v CQ WW DX SSB Contest-e 2021

QRP stretnutie s QRO v CQ WW DX SSB Contest-e 2021

Mapa spojení OM0A v CQ WW DX SSB Contest-e 2021
Mapa spojení OM0A v CQ WW DX SSB Contest-e 2021

Eva Borušovičová napísala: “Rodinní príslušníci rádioamatérov vedia, že sú v kalendári dátumy, keď nemôžu oslavovať narodeniny, sobášiť sa ani náhle zomierať, pretože rádioamatér nebude prítomný na rodinnej udalosti, ale vylezený na stožiari vypočítavať, ako kvalitu signálu ovplyvní erupčná aktivita Slnka.” Takýto dátum je dátumom CQ WW DX SSB Contest-u, ktorý býva posledný októbrový víkend.

Rodinne založený rádioamatér to má však ťažké – contestuje na dvoch poliach súčasne. To je aj môj prípad, kde harmonické (2 a 9 rokov) vytvárajú QRM a treba použiť aj taktiku, ak chce rádioamatér v poli éteru uspieť. Je ale prakticky nemožné súťažiť na všetkých pásmach. Zostáva tak výber denných (20m – 15m – 10m) a nočných pásiem (160m – 80m – 40m).

Minulý rok sme s Oliverom OM0RX vyskúšali 100W kategóriu s viacpásmovou anténou Diamond W-8010. No v lete sa mi podarilo realizovať stožiar RDM-12 osadený anténou moxon na tri vrchné pásma a inv.V na 80m. Žiaľ pred CQ WW DX SSB Contest-om sa ukázalo, že rotátor anténu neotáča a je fixne natočená na Japonsko. Nútene teda voľba padla na 80m pásmo, ktoré sa predsa o niečo ľahšie skĺbuje aj s rodinnou aktivitou. A že skúsim QRP. Koncový stupeň contestových parametrov nemám k dispozícii a 100W kategória ma nelákala.

Väčšina QRP sa zúčastňuje pretekov pre radosť z toho, že aj s 5W sa im podarí nejaké spojenie a nehľadí na celkový výsledok. S 5W si takmer určite v pretekoch ako je CQ WW DX SSB Contest pile-up neužijete. Nesprávna premisa.

Predcontestový čas

Plne vysunutý stožiar RDM-12
Plne vysunutý stožiar RDM-12

Mojím zvykom je niekoľko dní pred contestmi počúvať prevádzku. Uši sa „naladia“, odskúšam techniku a pripravím denník. Roky používam N1MM, no aj tak je dobré mať všetko vyskúšané. Používam Yaesu FT-1000MP transceiver s Inrad roofing filtrom a home made SDR spektroskopom. Transceiver sa dá prepínať v menu na maximálny výkon 100/50/10W a spresniť nastavením na prednom paneli.

Správy hovoria o slnečnej erupcii a možnej polárnej žiare v sobotu. To by pre podmienky šírenia na spodných pásmach nemuselo byť dobré. Plán vynechať prvú noc teda mením.

V piatok sa poberám späť včasne, o 20.30 už ležím v posteli. Budím sa ozýva pätnásť minút pred začiatkom contest-u a na počudovanie sa mi aj chce vstať.

Začiatok CQ WW DX SSB Contest-u

Neprekvapuje, že pásmo je plné signálov. No nie je preplnené ako býva 40m pásmo. Postupujem jednoducho – koho dobre počujem, toho sa snažím maximálne 5x zavolať. Ak sa nepodarí dovolať, ladím inú stanicu. Niekedy si najprv počúvnem, kto danú stanicu volá. Takého 3A3A volajú desiatky staníc – tam radšej nevolám. Príslovie vraví, že lepší je vrabec v hrsti ako holub na streche. Takže radšej dve poľské stanice ako jedno nespravené Monako.

N1MM+ log
N1MM+ log

Potešilo, ale že medzi prvými spojeniami boli IS0/OM2TW a IH9/OK1M. Obaja tu išli veľmi pekne a ani dovolať sa nebol problém. Do logu sa dostali aj vzácnejšie Z60A, P33W či LX/ON4EI.

O 5.51 UTC skúšam dokonca na 3736,5 kHz vlastnú výzvu. LY7M dokonca posiela spot do DX clustra, čo hneď prinesie niekoľko volajúcich staníc. Vydržať však s QRP na takejto frekvencii sa ani vďaka spotu nedá dlho.

Ráno končím spojením s OH0V o 06.03 UTC. V logu je 137 spojení.

DX cluster a spoty

Používanie DX clustra je v prípade QRO staníc iné ako v pre QRP. Chovanie staníc sledujúcich DX cluster je také, že pokiaľ sa objaví nový spot na možné spojenie, ktoré ešte nemajú, tak sa kliknutím preladia a volajú. Toto s QRP v 99% nefunguje.

Dôvodom je, že v momente, keď informáciu o možnom spojení dostane viacero staníc naraz, tak začínajú volať súbežne. A v takejto konkurencii sa s QRP nedá uspieť.

Zaujímavé ale môžu byť 5-minútové DX spoty. To sú spoty, na ktoré už prvý nával volajúcich staníc prešiel. Volajúci tak zostáva na frekvencii, no nikto ho v daný moment nevolá. Vtedy sa dá aj s QRP uspieť. Funguje to ale len na spoty bežnejších staníc. Pokiaľ ide o DX spot stanice, ktorá je vzácna, tak uspieť s QRP je ťažké.

Druhou vecou je ale možnosť posielania DX spotov. Podľa čoho si vyberajú súťažiaci, ktorý spot odošlú? Pokiaľ súťažím so 100W či väčším výkonom, tak posielam spot len pre vzácne stanice či taký spot, ktorý signalizuje nevšedné otvorenie.

V prípade QRP posielam však spot takmer za všetky spojenia. Beriem to ako formu poďakovania za spojenie. Mnohé stanice sa určite so slabým signálom (QRP je o -13 dB slabšie ako 100W) vytrápili a verím, že DX spot ich poteší. Počas CQ WW DX SSB Contest-u som poslal 295 spotov. Robíte to tiež tak?

Dlhá noc CQ WW DX SSB Contest-u

Nočné vysielanie je pre mňa únavné. Sedieť pri stanici, ladiť, počúvať, volať, počúvať, volať, počúvať, opakovať,… Nahrali ale podmienky šírenia. Tým, že na vrchných pásmach bolo stále čo robiť, tak na 80m dostali priestor na výzvu aj iné stanice.

TA7OM v CQ WW DX SSB Contest-e 2021

Začínam pomerne neskoro, o 17.15 UTC. Trocha sa aj obzerám po násobičoch. Európa je na zeme DXCC bohatá. V takej Austrálii to je iné. Darí sa spojenie so 4U1A. Spojenia s TA7OM a MI5K však dali zabrať poriadne. Podmienky šírenia na 80m sa ešte nezdajú byť ovplyvnené avizovanou polárnou žiarou. Súbežne na internete sledujem predikcie a správy o jej vytvorení.

– „Čo robíš?“
– „Čakám na polárnu žiaru.“
– „Aha, ja že vysielaš“.

Útlm signálov v CQ WW SSB DX Conest-e 2021 u OM0A
Útlm signálov v CQ WW SSB DX Conest-e 2021 u OM0A

Spojenia pri tomto čakaní ale priebežne pribúdajú. O 22.45 UTC badám zoslabenie signálov. Akoby niekto všetkým ubral jedno desatinné miesto z výkonu. Počuť len bližšie stanice. Vydržím ešte polhodinu. Chodievam sa pozrieť, či polárnu žiaru nevidno. Nevidno. Potom si dávam spánkovú prestávku.

Budík síce zvoní v nastavenom čase, ale vstať sa mi tentokrát nechce. Zobudí ma to ale natoľko, že už späť nemôžem. Hlodá červík: čo ak je polárna žiara, čo ak sú podmienky šírenia dobré? Polárna žiara nie je, ale podmienky šírenia sa zdajú byť v norme. SDR spektroskop veselo poskakuje.

V logu je vyše 200 spojení a cez 10-tisíc bodov. Ráno opäť prichádzajú signály spoza Atlantiku. Skutočne silné. No nezdá sa, že by sa o spojenie pokúšalo mnoho staníc.

– “Whisky Three Lima Papa Lima, contest“
– „Oscar Mexico zero Alfa, Oscar Mexico zero Alfááá!“
– „The station with Alfa“

Nerozhádže ma to, staníc s „A“ v značke je množstvo. Ale presa…

– „Oscar Mexico zero Alfa, Oscar Mexico zero Alfááá!“
– „Is that Sugar Mexico zero Alfa?“
– „Oscáááár Mexicóóóó, Oscáááár Mexicóóóó, Oscáááár Mexicóóóó zero Alfa!“
– „Oscar Mexico zero Alfa five-nine zero five“

Zjavne W3LPL moje QRP z miery nevyviedlo. Zato tu log následne prefarbil niekoľko ďalších DX spotov zo zelenej na inú farbu. O niekoľko minút neskôr som pridal ešte KC1XX a K3LR. Skúšal som aj ďalšie 3-bodové stanice, ale to sa už nepodarilo.

V logu je je vyše 250 spojení a 14-tisíc bodov. Livescore prezradilo, že v noci začal vysielať aj Dano OM4AQP. Prvú hodinu si zrejme užil parádny pile-up. Teraz však pre nás nastal čas oddychu.

Záverečné hodiny CQ WW DX SSB Contest-u

Ak nemám rád nočné vysielanie, tak ešte menej obľubujem záverečné hodiny. Predstavte si, že ladíte po pásme a skoro každú stanicu už logu máte. Pôvodný zámer bol využiť greyline podmienky, ale v čase súmraku sme sa len vracali z krátkeho výletu. Výsledok vyzeral dobre, tak som to nebral nejako vážne.

Začínam o 16.57 UTC. Áno, spojenia pribúdajú pomaličky. Pile-upy na násobičové stanice sú extrémne. Toľko by sa mi hodil MD4K! Išiel veľmi silno. Volali snáď všetci, preto bral po číslach. Aj tak to zvládal ťažko (či nezvládal).

Vidím, že opäť začal vysielať aj Dano OM4AQP. Dana poznám ešte z čias spoločného vysielania v multi kategórii vo Vysokých Tatrách. Nechcem svoju kožu pustiť ľahko a tak hľadám a zbieram spojenie po spojení. Dano má viac násobičov a nech sa snažím, tak čoskoro ma predbieha a naviac náskok zvyšuje.

Nesledujem počet spojení a unikne mi, že prekračujem tristovku. Robievam si dlhšie pauzy. Má to celkom dobrý efekt – trocha si oddýchnem a po návrate sa hneď nájde niekoľko nových staníc, ktoré sa podarí spraviť.

Blíži sa koniec contestu. Vydržím do konca? Trocha si chcem oddýchnuť, tak nájdem voľnú frekvenciu 3605 kHz a púšťam výzvu z N1MM. Prichádza obratom RG2Y, ktorý posiela spot. Začína nával staníc. Keď už vyzerá, že to opadne, druhý spot posiela DF2RG. V poslednej hodine tak pribúda 38 spojení – najsilnejšia hodina celého contestu!

OM0A - OM4AQP rate v CQ WW DX SSB Contest-e 2021
OM0A – OM4AQP rate v CQ WW DX SSB Contest-e 2021
OM0A - OM4AQP skóre v CQ WW DX SSB Contest-e 2021
OM0A – OM4AQP skóre v CQ WW DX SSB Contest-e 2021

Na konci je 378 spojení v logu, vyše 22-tisíc bodov. Niekoľko spojení je s OM stanicami. Tie sú za nula bodov, ale zavolal som ich, aby som ich pozdravil a poslal DX spot.

Zoznam DXCC krajín, s ktorými sa podarilo spojenie

DXCC podľa bodového zisku CQ WW DX SSB Contest-e 2021
DXCC podľa bodového zisku CQ WW DX SSB Contest-e 2021

3A Monako
5B Cyprus
9A Chorvátsko
A7 Katar
CT Portugalsko
DL Nemecko
E7 Bosna a Hercegovina
EA Španielsko
EA6 Baleárske ostrovy
EI Írsko
ER Moldavsko
ES Estónsko
EÚ Bielorusko
F Francúzsko

Zóny CQ WW DX SSB Contest-e 2021
Zóny CQ WW DX SSB Contest-e 2021

G Anglicko
GI Severné Írsko
GM Škótsko
HA Maďarsko
HB0 Lichtenštajnsko
HB9 Švajčiarsko
Ja Taliansko
IS Sardínia
LA Nórsko
LX Luxembursko
LY Litva
LZ Bulharsko
OE Rakúsko
OH Fínsko
OH0 Aland
OK Česká rep.
OM Slovensko
V Belgicku
OZ Dánsko
PA Holandsko
S5 Slovinsko
SM Švédsko
SP Poľsko
SV Grécko
TA Turecko AS
UA Rusko EÚ
UA2 Kaliningrad
UR Ukrajina
W USA
YL Lotyšsko
YO Rumunsko
YU Srbsko
Z6 Kosovo

CQ WW DX SSB Contest rozhodne nesklamal. Ďakujem všetkým za výnimočný zážitok!

Reklama