Úvod Amatérske rádio RDM-12 anténny stožiar

RDM-12 anténny stožiar

RDM-12 stožiar v sklopenej polohe
RDM-12 stožiar v sklopenej polohe s moxon anténou

Výška antény je pre KV spojenia dôležitým faktorom. Na trhu sú nové anténne stožiare a výnimočne sa v ponuke burzy objaví aj používaný stožiar. Jedným z takýchto modelov je RDM-12 anténny stožiar. RDM-12 bola vojenská pojazdná stanica na nákladnom automobile Praga V3S. Stožiar sa prevážal na streche V3S-ky v zloženom stave. Vysunutie sa prevádza kľukou pomocou mechanických prevodov.

Začiatok RDM-12

Vrchná časť stožiara s rotátorom a ložiskom
Vrchná časť stožiara s rotátorom a ložiskom

Stožiar sa mi podarilo zakúpiť v decembri 2019, a to vrátane vrchného dielu s rotátorom a ložiskom. Na povrchu bola viditeľná korózia, ale mechanicky bol v poriadku. Stožiar potom do leta čakal na začiatok obnovy. Pred začiatkom som prečítal dostupné informácie z webov OM7KW a OK5AJA. Števo OM7KW brúsil stožiar ručne týždeň. Preto som uhlovú brúsku osadil brúsnym kotúčom a hlavu predpokladom, že za deň ho stihnem vybrúsiť.

Brúsenie a natieranie RDM-12

Skutočnosť je však taká, že týmto spôsobom sa dá brúsiť len vonkajší povrch rúr, ale do vnútornej konštrukcie sa už s brúsnym kotúčom dostať nedá. Tam nastúpila oceľová kefa za za páliaceho slnka nezáživná trojdňová robota.

Natieranie stožiara
Natieranie stožiara
A takto vyzerá natrený stožiar RDM-12
A takto vyzerá natrený stožiar RDM-12
Detail natreného stožiara
Detail natreného stožiara
Rovný segment stožiara RDM-12 pred natrením základovou farbou
Rovný segment stožiara RDM-12 pred natrením základovou farbou
Pôvodná korózia na stožiari
Pôvodná korózia na stožiari

Natieranie je len o málo jednoduchšie ako brúsenie. Základovú farbu som aplikoval striekaním. Vrchné (dve) vrstvy boli natierané štetcom – zárohákom. Na rozdiel od pôvodnej farby som vybral odtieň tzv. kováčskej čiernej. Všetky tieto práce zabrali sumárne asi 40 hodín.

Výkopové práce a kotvenie stožiara RDM-12

Päta stožiara bola naplánovaná približne v strede pozemku s kotvením pri hranici pozemku. Aj keď by bolo vhodné, aby kotevné laná vychádzali priamo zo základu v zemi, kvôli komfortu pohybu v záhrade. Mini bagrom teda boli vykopané štyri jamy v rohoch pozemku a jedna v jeho strede. Do rohových jám prišli hrubostenné profily 60 x 60 mm s dĺžkou 3m. V jeseni som stihol natrieť a zabetónovať už len dva profily. V zemi sú zapustené do hĺbky približne 1,1 metra. Betón bol rozrábaný vo fúriku. Tieto práce zabrali približne 10 hodín.

Prvé jarné práce a tipy pre pätky stožiara

Hneď ako to jarné počasie dovolilo som zabetónoval zostávajúce dva profily. Vnútro profilov bolo vyplnené suchým betónom. Pokiaľ sa totiž do profilu dostane voda, ktorá mrzne, znamená to deštrukciu aj pevného profilu a betónového základu. Suchý betón teda po vytvtrdnutí neslúži na spevnenie, ale na vyplnenie vnútra. Aj táto časť prác zabrala asi 10 hodín.

Oporná konštrukcia, naviják – dvíhačka

Hrubostenné profily a segmenty opornej konštrukcie
Hrubostenné profily a segmenty opornej konštrukcie

Inšpiroval som sa poznatkami OM7KW o tzv. dvíhačke. Z dvoch hrubostenných profilov 60 x 60 mm s dĺžkou 4 metre vznikla oporná konštrukcia vrátane navijaku Strend Pro HW-100-800. Vyžiadalo si to vŕtanie aj veľkými vrtákmi, čo bolo dosť fyzicky náročné. Ručná vŕtačka, ktorú som mal k dispozícii na to nebola najvhodnejšia a zo tri HSS vrtáky (nižšej kvality) som aj zničil. Potom bola konštrukcia nastriekaná základovou farbou a opäť dvoma vrstvami vrchnej farby. Dvíhačku som osadil asi do jedného metra kubického betónu. Súčasťou osadenia je aj rúrka, do ktorej sa nasadí RDM-12 stožiar s kĺbom. Osadený je aj zemniaci kolík. Práce mohli trvať asi 15 hodín.

Betónovanie opornej konštrukcie stožiara - dvíhačky
Betónovanie opornej konštrukcie stožiara – dvíhačky
Do výkopu išlo kamenie zo záhrady
Do výkopu išlo kamenie zo záhrady

Ostávalo pripraviť vrchný diel stožiara s rotátorom. Ten si vyžadoval opravu, ale pomerne jednoduchú. Aj táto časť stožiara samozrejme bola vybrúsená a natretá ako ostatné časti. Zabralo to 5 hodín.

Kotvenie stožiara

Výber kotviacich lán som nechcel podceniť. Po dlhých hľadaniach po internete som sa rozhodol pre materiál od DX Avenue . A nielen lán, ale aj svoriek. Na ich webe je všetko veľmi dobre vyobrazené a je to dobrá inšpirácia čo pre správne kotvenie bude potrebné (očnice, svorky, napínáky). Ide o Deltex lano, ktorý by najmä z dlhodobého hľadiska mal byť kvalitnejší ako bežne používané kotevné laná. Deltex je na pocit extrémne pevné, no aj trocha nepoddajné lano. Výber lán a príslušenstva zabral snáď 3 hodiny.

Vykotvenie stožiara RDM-12
Vykotvenie stožiara RDM-12

Tým sa dalo pristúpiť ku zdvihnutiu stožiara RDM-12 a príprave kotvenia. Je jednoduchšie zdvihnúť prázdny stožiar a vymerať si kotvenie ako dvíhať zaťažený stožiar. O to viac, že všetky práce som realizoval v jednej osobe. Pri zdvíhaní stožiara som si pomohol podstavou z betónových tvárnic a podkladaním rebríka. Vysunutie stožiara však ukázalo jednu chybu v plánovaní. Kľuka k zdvíhaciemu mechanizmu sa nedá nasadiť z dôvodu, že je blokovaná dvíhačkou. Musel som použiť bežné nástrčkové kľúče a kúsok po kúsku stožiar vysunúť a následne zakotviť. Táto časť prác bola fyzicky aj časovo náročná. Na kotevných lanách je množstvo matíc. Ale radšej viac ako neskôr ľutovať. Všetky tieto práce zabrali približne ďalších 10 hodín.

Moxon anténa na vrchu sklopeného stožiara
Moxon anténa na vrchu sklopeného stožiara
Zdvihnutý, no zasunutý stožiar
Zdvihnutý, no zasunutý stožiar
Vlajka SR išla na stožiar tiež
Vlajka SR išla na stožiar tiež

Potom nasledovalo spustenie stožiara. Na vrchole stožiara bude moxon tribander a nižšie rameno s kladkou, ktoré umožňuje rýchlo dostať do vzduchu drôtové antény. Prípravné práce, teda montáž antény, kábla a príprava kotevných lán trvala asi 4 hodiny.

Nasledovalo konečné vysunutie stožiara. Váha vrchného dielu, rotátora a antény je už citeľná. Vysunutie trvalo asi 3 hodiny.

Plne vysunutý stožiar RDM-12
Plne vysunutý stožiar RDM-12

Sumárne teda práce na stožiari predstavujú 100 hodín. To je značný objem. To stiera výhodu medzi takouto generálnou opravou staršieho stožiara a kúpou nového stožiara. Nový diel priehradového stožiara vychádza približne 100 € / meter, no stožiar by nebol vysúvateľný a sklopný. RDM-12 patrí medzi staršie vojenské konštrukcie vynikajúcej kvality a na rádioamatérske účely poslúži vynikajúco.

Reklama