Úvod OM0A Inverted Vee anténa

Inverted Vee anténa

Inv.Vee anténa na strome
Inv.Vee anténa na strome
Inverted Vee anténa
Inverted Vee anténa

Osvedčená drôtová anténa pre KV pásma je Inverted Vee anténa – invertované V-éčko. Je to vlastne modifikácia dipólu, ktorá vystačí s jedným úchytným bodom. Vďaka tomu, že ramená zvierajú uhol cca. 100-120 stupňov, je impedancia nižšia ako impedancia dipólu a vďaka tomu je možné dosiahnuť lepšie prispôsobenie k 50-ohmovému koaxiálnemu káblu. Výhodou je aj obsah vertikálnej zložky vo vyžarovaní, čo je výhodné na DX spojenia.

Na zhotovenie je potrebný drôt dostatočnej pevnosti (priemer 1,5mm a viac), stredový izolátor s konektorom na pripojenie koaxiálneho kábla, dva koncové izolátory, nejakú izolačnú šnúru a vhodnú podperu – strom. Z drôtu vyrobíme polvnný dipól, ktorého dĺžku vypočítame vzorcom

lambda = 300/f [m; MHz]

dipól = lambda/2[m; m]

rameno dipólu = (dipól/2) x 0,96 [m; m]

V poslednom vzorci sa vyskytuje konštanta 0,96 – skracovací činiteľ. Vplyvom hrúbky vodiča anténa a okolitého prostredia je praktická dĺžka ramien kratšia ako teoretická. Po zhotovení anténu vytiahneme napríklad pomocou kladky do pracovnej výšky a skontrolujeme PSV metrom alebo anténnym analyzátorom jej nastavenie. Ideálna pracovná výška je lambda/4 a viac.

Reklama