Konečne príležitosť vyskúšať zosilňovač G2DAF v contestovej prevádzke! Krátke spojenie s Janom OM0AJ potvrdzuje, že všetko funguje. Pohľad na SDR spektrum naznačuje pomerne obsadené pásmo, no 3756 kHz sa akoby stanice vyhýbali. Začínam teda tam.
3756 kHz
Na tejto frekvencii sa schádzajú najmä slovenskí rádioamatéri. Témy rozhovorov bývajú rôzne, niekedy aj nerádioamatérske, ale to zvyčajne nevadí. Je to to akoby miesto, kde sa stretávajú priatelia, aby sa pozdravili a trocha porozprávali. Často sa pridajú aj rádioamatéri spoza rieky Morava či vzdialenejší rádioamatéri.
Na frekvencii 3756 kHz sa však objavuje aj signál nazývaný „The Pip“. Tento signál je akoby pípanie alebo kvapkanie vody. Je to druhá frekvencia vysielača, ktorý cez deň pracuje na 5448 kHz a do rádioamatérskeho pásma sa prelaďuje vo večerných a nočných hodinách.
Ako ma obišiel Dellingerov efekt
Keďže v SSB Lige sa zúčastňujem len jednu hodinu z dvoch možných hodín, tak moje výsledky nie sú konkurencieschopné so stanicami, ktoré využijú obe hodiny. SSB Liga je príležitosťou vyskúšať niečo, precvičiť si contestovú prevádzku a pozdraviť priateľov. Po úvodnom rozbehu ponúkam frekvenciu ďalším a púšťam sa vyhľadávať. Aj týmto spôsobom sa dá nazbierať veľký počet spojení.
V závere hodiny nachádzam voľnú frekvenciu opäť a pár spojení opäť pribúda. Vyzeralo to, že by sa sto spojení mohlo podariť, ale ostalo to pri čísle 99. Šikovne po mne pokračoval na frekvencii Martin OM4MM, ktorý vie, že po jednej hodine končím.
Podmienky šírenia v prvej hodine ešte nenaznačovali to, čím si prešli rádioamatéri v druhej hodine SSB Ligy. Dellingerov efekt znemožnil šírenie signálov tak, že na pásme ostalo ticho.