Úvod Amatérske rádio SSB Liga s mp3 nahrávkami spojení – jún 2023

SSB Liga s mp3 nahrávkami spojení – jún 2023

Yaesu FT-1000mp
Yaesu FT-1000mp

Koncom mája som urobil doladenie antény. Tá rezonovala skoro na 3800 kHz, čo nebolo optimálne. Predĺženie ramien invertovaného V posunulo rezonanciu správne o cca. 60 kHz nižšie. Inú zmenu contestový setup nedoznal, takže FT-1000MP s INRAD roofing filtrom, malý tranzistorový zosilňovač cca. 300W do spomínanej antény na RDM-12 stožiari a N1MM+.

Už pri skúšobnom spojení so Števom OM7KW a ďalšími rádioamatérmi ale badám pomerne zlý príjem. Nedokážem však odlíšiť či je to podmienkami šírenia alebo úroveň šumu generujú elektrozariadenia v okolí. V poslednom čase sa so zariadeniami, ktoré produkujú v zvýšenej miere nejaké rušenia rádioamatérskych frekvencií roztrhlo vrece.

Na výzvu pre SSB Ligou zavolá Cyro, OM7AAC, otcom Števa OM7KW. Spojenie sa natiahne až do začiatku pretekov a je tak prvým v denníku. Príjem je stále náročný a nezriedka si nechávam údaje opakovať. Napríklad ale Milan OK1IF sa dovolal zrejme na prvýkrát. Mnohé značky volajúcich sú nové. Je to zrejme daný tým, že na kopcoch sú partie rádioamatérov pripravujúcich sa na Memoriál OM3AU a Mikrovlnné preteky. Ako rozcvičku si zrejme skúsili aj preteky na 80m.

QSO rate v SSB Lige 06/2023
QSO rate v SSB Lige 06/2023

Mal som šťastie, podarilo sa vyše 100 spojení v prvej hodine. To sa už dlhšiu dobu nepodarilo. Kvôli náročnému príjmu to nebolo ľahké, čo si môžete vypočuť v nahrávkach:

Reklama