Úvod Amatérske rádio VKV PA – december 2021

VKV PA – december 2021

Mapa spojení v decembrovom VKV PA
Mapa spojení v decembrovom VKV PA

Neznášam pocit, keď pripravujem anténu a mrznú mi prsty. Necitlivé prsty nasadzujú matice a doťahujú spoje. Káble sú vplyvom nízkej teploty tuhšie. A predsa sa na to dávam. Ak by to bolo ľahké, tak to dokážu všetci, nie?

VKV PA má výhodu v tom, že každý mesiac je nové kolo. Dajú sa teda otestovať rôzne zlepšenia. Tentokrát som mal pripravené dve, no až po ceste som si spomenul, že doma ostal jeden kábel. Takže nakoniec len jedno vylepšenie.

TIP: Napínák na kotevné lanká

Prečo napínák? Pretože umožňuje rýchle nastavenie potrebnej dĺžky kotevného lanka. Stožiar s anténou sa zakaždým stavia trocha inak. Nastavenie správnej dĺžky kotevných lán zaberá pár minút. Jedno lanko povoliť, druhé našponovať… a takto si to zopakovať viackrát.

S napínákom je fixácia lán oveľa rýchlejšie. Použil som tzv. deviatkový napínák. Obavy z toho, že napínák by nemusel udržať lanko spoľahlivo sa nepotvrdili. Pozrite sa ako rýchlo sa s napínákom pracuje

Priebeh VKV PA

Začínam získaním jedného z ťažších násobičov, JN87. Žiaľ, takých momentov v tomto VKV PA už veľa nebolo. Je to dané veľmi zlými podmienkami šírenia. Snáď najhoršími ako som zažil. V logu nie je jediná stanica z Chorvátska, Slovinska či Rumunska. Počul som len jedinú, 9A8D. Pokúšali sme sa o spojenie v dvoch rôznych časoch. Ja som signál 9A8D počul. Ale môj signál v Chorvátsku bol tak slabý, že na spojenie to nestačilo.

Väčšina spojení je teda blízkych, 11x JN88, 17x JN89 a 14x JN98. Najdlhším spojením bol DG0VOG z JO60 na vzdialenosť 376 kilometrov. Do logu sa však dostal aj SO7M z KO00, čo je nový lokátorový štvorec. Počul som aj Janka OM8OM z KN09, ale spojenie vo VKV PA sme neurobili.

Plusy

  • Akceptovateľné decembrové počasie, kde na poli ležali len zvyšky snehu (+2°C a stredne silný vietor, neskôr mrholenie)
  • Elektrocentrála druhé preteky bežala úplne spoľahlivo
  • Stavba antény, stožiara aj príprava pracoviska išla veľmi rýchlo
  • Napájací zdroj 13,8V po osadení TIP142 bol oveľa stabilnejší

Mínusy

  • Mimoriadne slabé podmienky šírenia
  • Zabudnutý prepojovací kábel
  • PA po hodine prestal dávať chvíľami výkon. Preto som prešiel z R2CW na TR-751E

Reklama