Úvod OM0A CQ WPX Contest 2020

CQ WPX Contest 2020

CQ WPX Contest SSB 40m livescore
CQ WPX Contest SSB 40m livescore

QRP je vysielanie s výkonom menším ako 5 wattov. Každý, kto sa trocha orientuje v tejto sfére vie, že je to veľmi malý výkon. Nadväzovať spojenia takýmto spôsobom je výzva.

CQ WPX Contest – skromne

CQ WPX Contest ako preteky na krátkych vlnách patria medzi najlepšie pre lokality v strednej Európe. Prakticky spojenie do každej strany predstavuje násobič a rádioamatérov na tomto kontinente je veľký počet.

Anténa Diamond W-8010
Anténa Diamond W-8010

Asi týždeň pred pretekmi vyrástol za podozrivých pohľadov manželky a detí stožiar s jedným prvkom antény Diamond W-8010. Výber pásiem do preteku sa tak obmedzil na 80m alebo 40m, ale keďže na 80m je to značne úzkopásmová anténa, tak prednosť dostalo pásmo 40m.

Pred pretekmi zostalo vyriešiť technické detaily, najmä modulovanie vysielačky. Keďže krabica s konektormi sa od presťahovania stále hľadá, tak riešenie spočívalo v náhlavnej súprave pripojenej k PC a zdieľaniu audiosignálu cez MicroHAM do vysielačky. Atypické, ale funkčné. Keďže náhlavná súprava má krátky kábel a medzi počítačom a vysielačkou je meter vzdialenosti, tak nakoniec boli náhlavné súpravy dve: jedna ako slúchadlá a druhá ako mikrofón.

Setup na CQ WPX Contest založený na FT-1000MP
Setup na CQ WPX Contest založený na FT-1000MP

Contestový čas

Pretekom som sa venoval podľa rodinných a fyzických možností. Začal som teda v sobotu ráno a hneď nasledovala prestávka na raňajky. Ku vysielačke som odbiehal podľa možností a niekedy sme pri nej boli aj dvaja, HI.

Robiť spojenia s QRP je trocha ťažšie. Mnohokrát som sa nedovolal ani na tucet krát. Staníc na pásme bolo však vždy pomerne dosť, takže ak sa nedarilo spojenie s niektorou, nadišiel čas skúsiť šťastie s inou. O výzvu som sa pokúšal asi dvakrát, podarilo sa jedno spojenie.

Zo slovenských staníc som počul OM4MM a raz OM3BH. V denníku dominujú stanice z Talianska, Ruska a Nemecka.

V nedeľu nadránom som si privstal, aby som urobil nejaké spojenia kým iní contestmani ešte spia. Oplatilo sa, bol to najproduktívnejší čas čo do počtu spojení. Yaesu FT-1000MP som po dlhom čase obsluhoval priamo, nie cez remote station, a bol to výborný pocit. S INRAD roofing filtrom je to skutočne výborná rádiostanica.

Časové rozloženie počtu spojení v CQ WPX Contest-e OM0A
Časové rozloženie počtu spojení v CQ WPX Contest-e OM0A
Prefixy v denníku OM0A
Prefixy v denníku OM0A

Výsledok v CQ WXP Contest-e

Celkovo je v logu 155 spojení. Určite bolo možné spraviť aj viac spojení, ale vyžadovalo by si to viac času na pásme a lepšiu anténu – námet do budúcnosti. Stožiar je uložený pri dome, čaká ho rekonštrukcia a potom zdvíhanie…

Na live contest score serveri som sa porovnával s ostatnými stanicami v QRP na 40m, ktorých však samozrejme nebolo veľa. Aktívny bol najmä OH1Z, ktorý dosiahol pekný výsledok.

Ďakujem za spojenia, priatelia v éteri! Viem, že ste napínali uši, aby ste slabý signál OM0A počuli a teší ma, že ste to v mnohých prípadoch dokázali. Ďakujem!

Reklama