Úvod OM0A OM0A CQ WPX SSB Contest 2021

OM0A CQ WPX SSB Contest 2021

N1MM+ pri sto spojení v CQ WPX Contest-e 2021
N1MM+ pri sto spojení v CQ WPX Contest-e 2021

OM0A nemôže v CQ WPX SSB Contest-e chýbať! Pri contest-e s obmedzeným časovým priestorom a anténami je výber vhodnej kategórie najdôležitejší. V súčasných podmienkach disponujem jedinou anténou, Diamond W-8010. Žiadnou yagi či moxon anténou na vysielanie či prijímacou anténou ako je beverage anténa. Použitie jednoduchej antény na vyššie KV pásma nie je v dobe nízkej slnečnej aktivity dobré. Otvorenia pásiem sú krátke a signály zväčša slabé. Tam sa takáto anténa nemá šancu presadiť. Najnižším pásmom antény Diamond W-8010 je 80m. No na tomto pásme je použiteľná len v rozsahu pár desiatok kHz, čo taktiež veľmi nestačí. Takže pôjdem 40m.

Druhým krokom je výber výkonu. „Výsledok v závode je z 90 percent určený výkonom PA stupňa a kvalitou antény“, Jožo Fero Perly (OK1IF). Je to pravda. Bolo by ľahké použiť dostupný výkon, ale radšej mám výzvy a preto som vybral QRP, teda 5 wattov.

Aj pred rokom som v CQ WPX SSB Contest-e vybral túto kategóriu, ale vtedy bez DX clustra a teraz s ním. Použitie DX clustra aj s QRP má určitý prínos, lebo spotované môžu byť aj stanice, o ktoré iní súťažiaci nemajú záujem, no QRP stanici sa hodia.

Contest začínam v sobotu včasráno. Dovoláva sa síce ťažšie, ale spojenia kontinuálne pribúdajú. Ako sa budí rodina, tak so dávam prestávky a viac ako contestu sa venujem rodine. Popoludní sa objavuje technický problém: internetový klient, ktorý zabezpečuje pripojenie prestáva fungovať. Realizujem update firmware, no nepomáha. Po hodine skúmania privádzam internet LAN káblom.

Plán vysielania vo večerných hodinách nevychádza. Únava je proti. Prvý deň som sa tak ku contestovaniu dostal dvakrát, zakaždým asi po 50 spojení. Okrem iného aj prestávka na potrebný COVID-19 test.

V nedeľu ráno pokračujem v hľadaní nových staníc. V spodnej časti pásma do 7100 kHz to ide o poznanie lepšie ako vyššie. Pritom podľa PSV je anténa ladená skôr vyššie (7150 kHz). Vysielam s obvyklými prestávkami, ale už viackrát. Nedarí sa spraviť nejaké DX spojenie mimo Európu. Napríklad 5B4AIF z Cypru bol počuť výborne, taktiež niekoľko tureckých staníc či UA9 (ázijská časť Ruska).

CQ WPX 2021 štatistika OM0A
CQ WPX 2021 štatistika OM0A

 

Končím podvečer so 180 spojeniami, ktoré pri 153 násobičoch dávajú 55 386 bodov. Opäť CQ WPX bol výborný!

Reklama