Úvod Contestový tím OM0A OM0A CQ WW DX Contest SSB 2020

OM0A CQ WW DX Contest SSB 2020

Yaesu FT-1000mp s SDR panadaptérom
Yaesu FT-1000mp s SDR panadaptérom

Dá sa contestovať bez stožiara a poriadnej antény? Toto je článok, ktorý určite neodporúčam majiteľom kvalitných anténnych sústav a veľkých koncových stupňov.

Ako začať plánovať contest, ktorý sa neplánoval

Začalo to už týždne skôr, keď sa Oliver OM0RX začal pýtať na to, ako sa zúčastniť CQ WW DX Contest-u SSB a prípadne CW. Keďže moje QTH v súčasnosti vyzerá ako stavenisko, tak som to nebral veľmi vážne. To som jeho túžbu po contestovaní podcenil, pretože ako sa termín pretekov blížil, tak sa pripomínal častejšie a častejšie.

Pripravovaný stožiar RDM-12
Pripravovaný stožiar RDM-12

Počas leta som začal s prípravou stožiara z RDM-12. Celý som ho vybrúsil, natrel základovou farbou (2x) a vrchnou (2x) a želal si, aby som si takú hlúposť nevymyslel. Je to veľmi prácne a prístup do vnútra stožiara je náročný pre oceľovú kefu či brúsne kotúče. Okrem toho došlo k výkopu piatich jám. To našťastie už nie ručne! Tri už majú kotevné rúry zabetónované, jedna ešte nie. Ostáva hlavná jama s opornou konštrukciou a zdvíhacím mechanizmom.

Anténa z núdze

A keďže za domom sa ešte vyrovnáva záhrada, tak Shrekova bažina je to príjemnejšie miesto. Ale slovo dalo slovo a podujal som sa doplniť Diamond W-8010 anténu o druhú sadu ramien, aby bolo k dispozícii 5 pásiem. Samozrejme to neladilo a zabralo ešte dva ďalšie večery, kým som anténu naladil na každé pásmo.

 

Anténa Diamond W-8010
Anténa Diamond W-8010

Setup mám pomerne klasický, Yaesu FT-1000MP. Mám k tomuto zariadeniu aj homemade SDR panadaptér a CAT pripojenie cez MicroHAM do počítača s osvedčeným N1MM+ logom. Keďže aj vnútri domu sa mnoho vecí ešte dorába a najmenší HAM mal nedávno rok, tak sme sa uzniesli, že vysielať sa bude z technickej miestnosti. Preniesť tam pracovný stôl si vyžiadalo asistenciu skrutkovača a imbusáka, ale po menšom zápase bol stôl na mieste a celý setup večer pred contestom zapojený.

Oliver OM0RX pred CQ WW contestom
Oliver OM0RX pred CQ WW contestom

Začiatok pretekov CQ WW DX Contest 2020

Preteky rozbiehal Oliver, OM0RX. Ja som ráno už len zhodnotil ako sa mu darilo či nedarilo. Ono to nie je sranda, W-8010 má šírku asi 30 kHz v pásme 80m. Tunerom sme to natiahli ako len išlo. Japonskí konštruktéri si podali ruku s japonskou anténou a natiahli to asi na 160 kHz. Paradoxne to aj celkom slušne vysielalo.

Porovnanie ED1B a OM0A na 10m pásme v CQWW Contest-e 2020
Porovnanie ED1B a OM0A na 10m pásme v CQWW Contest-e 2020

Signály na vyšších pásmach mali v sobotu ráno akoby aurorálne zafarbenie. A samozrejme, na väčšinu z nich 100W do toho kusa drôtu nestačilo. Predpoludním sa ale ukázali stanice aj na 10m pásme. Ponaučenie hovorilo, že každé takéto spojenie treba využiť, lebo sa už pásmo otvoriť nemusí vôbec. Vcelku to na tomto pásme pomaličky išlo. Je zvláštne contestovať bez potreby natáčania antény. Buď to prejde alebo nie. Síce na 10m sa nedarilo vyrábať žiadne DX stanice (nieto NA), ale pár desiatok spojení potešilo.

Troška nepríjemnejšie sa však ukázalo 15m. Predsa toto pásmo dáva priestor na urobenie DX spojenia a získanie cenného násobiča. Či už počuť UA9, JA alebo W stanice neznamená, že sa na nich dá dovolať! Rovnaký cieľ má aj množstvo iných contestujúich, ktorí zväčša používajú efektívnejšie antény či väčší výkon!

Porovnanie ED1B a OM0A na 15m pásme v CQWW Contest-e 2020
Porovnanie ED1B a OM0A na 15m pásme v CQWW Contest-e 2020

Výber contestovej kategórie

Prečo nemám rád multi-single kategóriu? Pre 10-minútové pravidlo. Videl som už veľa denníkov z tejto kategórie a mnohokrát mi vyšlo porušenie tohto pravidla. To hovorí, že na inom pásme je možné spraviť spojenie len pokiaľ ide o násobič. No ak tam povedzme spravím štyri spojenia, tak dosiahnem priemer 0,4 QSO / minúta a zároveň som na 10 minút „zavretý“ bez možnosti zvýšiť toto číslo na inom pásme!

Porovnanie ED1B a OM0A na 20m pásme v CQWW Contest-e 2020
Porovnanie ED1B a OM0A na 20m pásme v CQWW Contest-e 2020

Na druhej strane je to výzva. Výzva vedieť správne vybrať pásmo alebo vyslovene len „odskočiť“ po násobič. Len to odskočenie môže trvať aj 5 minút (pamätajte na nízky výkon a slabučkú anténu).

Porovnanie ED1B a OM0A na 80m pásme v CQWW Contest-e 2020
Porovnanie ED1B a OM0A na 80m pásme v CQWW Contest-e 2020

Nočné smeny na spodných pásmach prevzal Oliver, za čo mu patrí dík. Bez neho by sa také kontinuálne vysielanie nedalo realizovať. Ono síce počas contestu sa neumiera, nerodí a nesvadbuje, ale predsa je rodina okolo Vás a 1-ročný rádioamatér si tiež chce povysielať 🙂

Porovnanie ED1B a OM0A na 40m pásme v CQWW Contest-e 2020
Porovnanie ED1B a OM0A na 40m pásme v CQWW Contest-e 2020

Násobiče, násobiče, násobiče!

Druhý deň sme nasmerovali úsilie na zdvíhanie skóre na úkor spojení. Znamenalo to dovolávanie sa násobičov. Aká to radosť urobiť NA na 15m! Alebo VY2ZM v pile-upe staníc! Mnohé stanice sme našťastie ani nepočuli a tak sme sa nemuseli trápiť tým, že sa nedovoláme.

Porovnanie ED1B a OM0A na 160m pásme v CQWW Contest-e 2020
Porovnanie ED1B a OM0A na 160m pásme v CQWW Contest-e 2020

Konečné skóre OM0A v CQ WW DX Conteste

Večer sme skóre pretlačili cez 300-tisíc bodov. Počet spojení sa zastavil na 1107. Online contestový server https://cqcontest.net/ mal nejaké výpadky a preto záver pretekov v ňom už nevidieť.

 

 

Rozdelenie počtu spojení OM0RX a OM0AAO v CQWW conteste
Rozdelenie počtu spojení OM0RX a OM0AAO v CQWW conteste

 

Nárast skóre po hodinách
Nárast skóre po hodinách

Ďakujeme mnohým, ktorí náš slabý signál vo fascinujúcom mori signálov vylovili, ďakujem mojej rodine za priestor na realizáciu nášho bláznovstvá a vtákovinám zdar!

Reklama