Úvod Amatérske rádio VKV PA – jún 2023

VKV PA – jún 2023

Pohľad na neďaleký Uchánok z Černeckého vrchu
Pohľad na neďaleký Uchánok z Černeckého vrchu

Druhýkrát z Černeckého vrchu, JN88RS. Pokus o druhý anténny systém. Bol úspešný?

TIP: ako efektívne je využitie ON4KST chatu?

Počas tohto VKV PA som odoslal 98 správ pre 61 značiek. Z nich 15 na správu nereagovalo na chate. Úspešných bolo 22 značiek, 3 skedy sa nepodarilo dokončiť.

Pozornejší si asi všimnú, že ostáva skupina 21 značiek. Niektoré stanice napríklad zareagovali s tým, že idú iné pásmo. Niektorým som len poslal poďakovanie za spojenie.

Úspešnosť 22 spojení zo 61 značiek je 36%.

Zarúbaná cesta

V súčasnosti prebieha na piatich úsekoch cesty na Myjavu rekonštrukcia. Cesta, ktorý zaberá približne hodinu sa tak naťahuje na skoro hodinu a pol. A naspäť rovnako. Ak nie ešte viac.

4x5-elementové DK7ZB yagi v JN88RS
4×5-elementové DK7ZB yagi v JN88RS

Skúška nového stožiara

Ako prvú skladám sústavu 4x 5-elementových DK7ZB yagi antén. Mám vyskúšané, že tieto antény fungujú veľmi dobre. Keďže zostavenie ide rýchlo, tak sa odhodlávam vyskúšať aj druhý stožiar. Je to 11 metrov vysoký teleskopický stožiar. Zdvíhanie je realizované dvojkladkovým systémom zdvíhania cez ihlu.

TIP: použitie hrubších kotevných lán

Skúsenosti hovoria, že tenké kotevné laná majú tendenciu zmotávať sa. Pre tento stožiar som pripravil kotvenie z polypropylénového lana s priemerom 6mm. Ani náznak zmotania!

Stožiar s jednou 8-elementovou DK7ZB yagi
Stožiar s jednou 8-elementovou DK7ZB yagi

Stožiar som pripravil s jednou 8-elementovou DK7ZB yagi. Zdvíhanie bolo veľmi pohodové, no anténa sa zvrtla. Možno slabšie dotiahnutý anténny úchyt? Taktiež došlo k prehnutiu stožiara. To je dôsledok dvoch vecí:

  • koaxiálny kábel AirCom+ je ťažší a nebol uchytený správne
  • spodná úroveň kotvenia nie je použitá. Jediná kotva bráni prehnutiu stožiara pri zdvíhaní a spúšťaní

Anténu som nakoniec nepoužil, ale už len zdvíhanie prinieslo cenné poznatky.

VKV PA – jún 2023

Hneď zo začiatku Draho OM3CQF avizuje, že bolo počuť aj francúzske stanice. Darí sa sked s I4GHG a po DK3JH volá aj DB7MM/P, chvíľu neskôr DK4VW. Avšak zo smeru, ktorý sa minule ukázal ako veľmi efektívny – z juhu a juhovýchodu prichádza silný šum. To je dosť nepríjemné a tak sa snažím oslovovať stanice cez KST chat, o ktorých viem, že by sa mohli podariť spraviť. Teda z iných smerov.

DXCC vo VKV PA
DXCC vo VKV PA

Na výzvu zavolal aj Peter OM6TX a hoci som mal anténu otočenú inde, spojenie sme spravili. Bol to jeden z najslabších signálov (a pritom blízko).

Poteší rýchle spojenie s I1BPU na vzdialenosť 778 kilometrov. Najdlhšie spojenie! Ale E73PS som v šume prečítať nemohol. S IW2CTQ sme pokúšali spojenie dlhšie: ja som ho počul, on mňa nie. Pomerne veľa staníc sa venovalo vyšším pásmam, čo trocha zdržovalo na KST chate. Na konci je 92 spojení, z toho jedno duplicitné, a 25 lokátorových štvorcov.

Mapa spojení vo VKV PA
Mapa spojení vo VKV PA

Skúšal som sa viac venovať aj smerom, ktoré nebývajú tak produktívne (severovýchod a východ), ale veľký efekt to neprinieslo. Snáď nabudúce sa spomínaný šum neobjaví a bude v prevádzke už aj druhý anténny stožiar!

Reklama