Úvod Amatérske rádio VKV PA – marec 2022

VKV PA – marec 2022

Vysielacie pracovisko KN09AC
Vysielacie pracovisko KN09AC

Aký je rozdiel medzi VKV PA z JN88 a KN09? V slovenskej časti lokátora KN09 sú Vysoké Tatry. Kým na väčšine územia Slovenska v marci klope na dvere jar, v Tatrách je ešte zimné počasie. V podhorí sú zvyšky snehu, ale pri zamierení do vyššej nadmorskej výšky snehu pribúda a pribúda. Druhý faktor je vzdialenosť a poloha lokality, kde vzhľadom na nižšiu VKV aktivitu sa smeruje menej. Je to skutočne tak?

Výber lokality

Väčšina ľudí si nevšimne, že pohorie Tatier vytvára oblúk a za Vysokými Tatrami sú ešte Západné Tatry dosahujúce aj dvojtisícovú nadmorskú výšku. Preto aj nadmorská výška ako má Veľká Javorina JN88UU (970m n.m.) ešte veľa nemusí znamenať. Z minulosti sú Tatry známe vynikajúcou VKV lokalitou, Lomnickým štítom, KN09ce. Vysielalo sa však aj z iných tatranských lokalít. Do niektorých bolo nutné všetok rádioamatérsky materiál vyniesť a následne zniesť dole.

Pre krátke preteky ako je VKV PA je vhodnejšia lokalita, ktorá je dostupná ľahšie. Ako Tatranec som mal možnosť vysielať od skokanských mostíkov na Štrbskom Plese, chaty pod Soliskom aj Predného Soliska. Po zvážení geomorfológie a rozmiestnenia staníc vo VKV PA som si však vytipoval lokalitu za Štrbským Plesom, ktorá má síce menšiu nadmorskú výšku, ale terénne profily vychádzali lepšie ako zo Štrbského Plesa kvôli vysunutiu na juh. To by malo zlepšiť šírenie signálu na západ.

Marcový VKV PA

Za Starým Smokovcom začína asfaltku lemovať bariéra snehu. Nad Novou Poliankou je už na asfaltke aj ľad a vyjazdené koľaje. Začínam pochybovať, že lokalita, ktorú som si vyhliadol – odstavný pruh pri ceste za Štrbským Plesom – bude použiteľná. Na mieste sa však ukazuje, že odstavný pruh využívali už turisti, ktorý sneh ako-tak rozjazdili, takže sa tam dá zaparkovať. Chvíľu po mne prichádzajú aj turisti, presnejšie skialpinisti.

Staviam už štandardný setup: 8el.DK7ZB yagi a Kenwood TR-751E. Oproti zaužívanému však mením koaxiálny kábel za Aircom+, čo by malo predstavovať zlepšenie cca. 0,6dB. Softwarovo používam N1MM+, wtKST a AirScout.

Elektrocentrála pre napájanie vysielacieho pracoviska
Elektrocentrála pre napájanie vysielacieho pracoviska

Prvé spojenie je so Števom OM7KW. Pásmo je oproti JN88 výrazne tichšie, chvíľami to vyzerá, že sú tam len dve-tri stanice. S-meter rádiostanice indikuje z niektorých smerov šum, cca. S3. Podozrenie padá na elektrocentrálu, ale z jej smeru to rušenie neprichádza. Zakrátko to vysvetľuje Janko OM8OM, ktorý sa ozýva od Štrbského Plesa. Ide zrejme o produkty zo solárnej elektrárne, čo aj smerovanie potvrdzuje.

DK7ZB yagi vo VKV PA
DK7ZB yagi vo VKV PA

Väčšiu aktivitu vyvíjam na KST chate a skúšame spojenie. Nie je to ľahké, oproti JN88 sú niektoré stanice o 150km ďalej. Skúšam sked s Liborom OK1DOL, jeho signál nakrátko vďaka airplane scatter (odrazu od lietadla) vystúpal, ale volá ho množstvo staníc, takže v danej chvíli to na spojenie nie je. Ale odrazom od lietadla sa darí spojenie s 9A0V. To spojenie, ktoré sa predtým nedarilo bolo behom minúty bez problémov v logu. Magické! Štyristoštyridsať kilometrov.

Neskôr som takto 17 minút bojoval o spojenie s Petrom OE6PBD. Sedemnásť! Možno by sa spojenie podarilo aj skôr, ale niektoré odrazy od lietadiel trvajú len pár sekúnd. Ak je vysielaný kód pomaly, tak sa spojenie obojstranne nestihne. Poučenie – pri airplane scatter neopakujte kód a lokátor viackrát, skúste odoslať jedenkrát. Ak protistanica potvrdí príjem, stihne odoslať aj svoj kód počas krátkeho odrazu. Preto som si musel vyčkať dlhý čas na toto spojenie. Síce menej, necelých štyristo kilometrov, ale vzácny lokátor.

Ďalšie spojenie týmto šírením sa podarilo s Liborom, OK1DOL, ktoré malo cez 500 kilometrov.

Na konci je v logu 33 spojení.

Aké poznatky prinieslo vysielanie z KN09?

  • priemerná dĺžka spojenia je 235 kilometrov (vo februárovom kole 140 kilometrov)
  • nezaregistroval som skupinu OM0 a OM8 staníc. V iných lokalitách vnímam spoločenstvo staníc, ktoré si krátke spojenia medzi sebou realizuje vo forme krúžku
  • dlhé spojenia sú realizovateľné aj s nenáročným vybavením cez airplane scatter, no sú časovo náročné
  • prekvapením je aj smerová mapa, ktorá ukazuje spojenia prakticky z dvoch smerov, juhozápadu a západu
Smerová mapa spojení vo VKV PA - 03/2022
Smerová mapa spojení vo VKV PA – 03/2022

Čo by si vyžadovalo vysielanie z KN09 pre lepší výsledok?

  • použitie anténneho systému s ešte väčším ziskom
  • použitie maximálneho povoleného výkonu (100W oproti 25W je až 6dB)
  • použitie SDR spektroskopu pre detailné sledovanie pásma
  • lepší časový manažment, t.j. pre náročnejšie spojenia vyčkanie na airplane scatter a dohodnutie skedu v krátkom časom okne
  • zameranie sa na násobiče, napríklad som zachytil OM8DD (KN08) a na žiadosť o sked nereflektovali stanice z YO a nestihol som dohodnúť skedy s niektorými stanicami z 9A či YU
Mapa lokátorov vo VKV PA 03/2022
Mapa lokátorov vo VKV PA 03/2022

Čo by si vyžadovalo vysielanie z iných lokátorov, aby v KN09 bola aktivita väčšia?

  • umožniť sked napríklad pripojením do KST chatu
  • pri airplane scatter vyslať 1x kód
  • pokúšať sa, pokúšať sa, pokúšať sa… mnohokrát ide o ťažšie spojenia, takže sa nemusia podariť vždy. Ale taký KN09 je vo VKV PA pre mnohých vzácnym násobičom, nie nie?

Ďakujem za úspešné spojenia ale aj pokusy o spojenia. Mrzí ma, že niektoré spojenia sa nepodarili. Snáď niekedy nabudúce opäť z KN09

Reklama