Úvod Amatérske rádio VKVPA – február 2022

VKVPA – február 2022

Mapa spojení vo VKVPA február 2022
Mapa spojení vo VKVPA február 2022

VKVPA, v ktorom všetko fungovalo. Behom predošlého mesiaca som sa potýkal s Covid-19, takže nebolo veľa možností na nejaké inovácie. Tesne pred termínom VKVPA ma navštívil Jano OM0AAJ a prejavil záujem ísť sa pozrieť ako vysielam.

Februárové počasie je nevyspytateľné. Kým pár dní pred termínom februárového kola vyčíňala víchrica Ylenia a aj behom víkendu v niektorých lokalitách taktiež fúkal veľmi silný vietor, pri Trenčíne aj Myjave to bolo znesiteľné. Nedeľné ráno však začali poletovať snehové vločky a väčšinu cesty na kótu husto pršalo. Tu sme mali šťastie, že v JN88ST ležala na zemi len tenká vrstvička nového snehu, no po daždi ani stopa.

Tentokrát som mal nachystanú aj druhú rádiostanicu v zálohe, taktiež záložný zdroj v podobe akumulátora. Ale ani jedno nebolo potrebné. Elektrocentrála naštartovala na prvýkrát a zastavili sme ju až po VKVPA, Kenwood TR-751E fungoval. Takže 8 elementová DK7ZB yagi a 25W. Logujem do N1MM+ a využívam wtKST prepojený s AirScout-om.

Väčšinu času som vyhľadával a súbežne dohadoval spojenia cez KST chat. Mrzí, že sa nepodarilo spojenie na východ. Niekoľkokrát sme to skúšali s Gabom OM0ATP a Petrom UT5DV, ale zachytil som len raz nejaký nečitateľný signál. Nepodarilo sa ani spojenie s Fedorom OK1TRW, ktorého Draho OM3CQF na neďalekej kóte počul.

V logu chýba aj lokátor JO60 či spojenie do Nemecka. Zrejme podmienky šírenia boli lepšie na začiatku a neskôr, keď stanice odtiaľ začali smerovať sem, tak už bolo nadväzovanie spojení ťažšie.

Jano OM0AAJ sa prizeral a zrejme si myslel svoje. Obsluhovať súbežne rádiostanicu, zapisovať spojenia do N1MM+, komunikovať cez KST chat a natáčať anténu dá zabrať. V prvej hodine sa podarilo 25 spojení, v druhej hodine o spojenie viac a posledná hodina priniesla najmenej spojení. Na konci je teda 68 spojení a 17 lokátorových štvorcov

Napoludnie už teplota vonku vystúpila na príjemných +8°C. Celé pracovisko sme poskladali za dvadsať minút (dík Jano!).

Reklama