Úvod Amatérske rádio VKV PA – marec 2023

VKV PA – marec 2023

DK7ZB yagi na 144 MHz
DK7ZB yagi na 144 MHz

Ako automatizovať niektoré úkony pri VKV contest-e? Súťaženie na VKV v jednej osobe môže byť pomerne náročné aj v takých pretekoch ako je VKV PA. Ako to vylepšiť?

TIP: poloautomatické smerovanie antén

Používam rotátor so zabudovaným Easy Rotor Control (ERC) interfaceom DF9GR. Ten je pripojený k PC s programom PstRotator spriahnutým s logom N1MM+. Na základe DXCC alebo lokátora zadanej značky mám možnosť klávesovou skratkou aktivovať natočenie antény do daného smeru. Vyzerá to takto:

1, zadám značku do N1MM+

Zobrazenie azimutu v N1MM+
Zobrazenie azimutu v N1MM+

2, program ukáže azimut

N1MM callhistory
N1MM callhistory

3, ak chcem, klávesovou skratkou ALT+J aktivujem otočenie antény

Pre mňa sú takéto vylepšenia kľúčové. Už minule spomínané spojenie zariadení do bloku upínacím popruhom je je nielen časovou úsporou, ale aj komfortnou a šetriacou sily. Rozkladať viacero zariadení a prepájať ich káblami v stiesnenom prostredí nie je efektívne. Preto v ich hľadaní chcem pokračovať.

TIP: vlastný databázový súbor v N1MM+

Na predošlom screenshote ste si mohli všimnúť, že N1MM+ mi ukazuje lokátor a meno. Ale dá sa zobraziť aj ďalšia informácia. V mojom súbore je údaj o anténnom systéme a výkone. To je možné dosiahnuť súborom „callhistory“. Ten spracovávam v Exceli:

Tabuľka callhistory v Exceli
Tabuľka callhistory v Exceli

Tým je zabezpečená potrebná štruktúra. Nastavenie takéhoto súboru je možné spraviť už pri vytváraní nového denníka:

N1MM+ callhistory nastavenie
N1MM+ callhistory nastavenie
N1MM+ callhistory povolenie
N1MM+ callhistory povolenie

a v konfigurácii nezabudnite povoliť jeho používanie.

VKV Prevádzkový aktív marec 2023

Mierne ufúkané, ale suché a pomerne teplé počasie. To sa hneď antény skladajú ľahšie. Poučený z minulého kola VKV PA som k štvorčaťu 5-elementových DK7ZB yagi antén napojil nový koaxiálny kábel. V sústave je pred TS-2000 opäť zapojený predzosilňovač HA8ET.

Panoráma na Brestovci
Panoráma na Brestovci

Tentokrát začínam načas, dokonca stíham krátku skúšku s Vladom z OM3KGW na Portáši (JN99ch). Pásmo sa mi zdá pomerne tiché, tak ladím a trocha pozerám, či je všetko zapojené správne. Áno je, ale smerujem na východ a predzosilňovač je vypnutý.

Vyzerá, že pekné počasie vytiahlo niektorých rádioamatérov do prírody alebo záhrad, no bez zariadení. Snažím sa zbierať násobiče ako je HG1DRD v JN86, SN9W v JO90, OE1GDA/P v JN77, HA5OO v JN97 či OK1DOL v JN69. Ukazuje sa, že pre celkový výsledok je dôležitejší počet násobičov a oplatí sa hľadať každý násobič.

Tentokrát však nemám – a to aj vlastným pričinením – žiadnu slovenskú stanicu z KN08, KN09, KN18 a KN19. Sked s OM8DD som totiž prehliadol a inú stanicu z daných štvorcov som na pásme ani KST chate nenašiel.

Mrzí aj jediné spojenie do Rumunska. Vyzerá, že na pásme aj chate bolo viacero staníc, no YP2DX z KN05 ostal až do konca VKV PA jedinou zalogovanou stanicou z tejto DXCC.

Ale v logu sú dve nemecké stanice, DH9ET z JN57 a DB7MM/P z JN59. Obe sa podarilo spraviť veľmi ľahko. Zdá sa, že tamojšie stanice sa koncentrujú na 24-hodinové preteky a VKV PA obsadzujú sporadicky. Škoda, zrejme by sa dalo spraviť takých spojení viac.

Kolíše aj aktivita z Rakúska. Tentokrát sú v logu tri stanice, OE1GDA/P v JN77, OE6V v JN76 a OE6END v JN77. Podarili sa dve spojenia do Talianska, IK4GNG v JN64 (najdlhšie spojenie na 656 kilometrov) a I3QJZ v JN55.

Mapa spojeni vo VKV PA
Mapa spojeni vo VKV PA

Na konci je 92 spojení do 24 lokátorových štvorcov. Získaných 7824 bodov je moje doterajšie maximum. Kilometrový priemer na jedno spojenie prekročil 200, čo potvrdzuje, že predzosilňovač HA8ET funguje výborne.

Reklama