Úvod OM0A CQ WPX SSB Contest 2023 80m QRP

CQ WPX SSB Contest 2023 80m QRP

CQ WPX Contest SSB 2023 OM0A mapa spojen
CQ WPX Contest SSB 2023 OM0A mapa spojen

Je pomerne málo odvážlivcov, ktorí sa v svetových rádioamatérskych pretekoch ako je CQ WPX SSB Contest SSB odvážia pre niektoré spodné krátkovlnné pásmo. Rozdiel medzi 5W a 1kW je 23 dB, čo je veľmi veľa (skoro 4 S). Prečo sa teda dobrovoľne zaradiť do takejto kategórie? Pretože je to ťažké!

Po CQ WPX SSB Contest-e v roku 2021, ktorý som absolvoval v pásme 40m a následne aj aj CQ WW DX SSB Contest-e v rovnakom roku v pásme 80m s QRP výkonmi som si tento rok vybral pre WPX contest 80m pásmo. QRP.

Tieto svetové contesty si zväčša vytvárajú svoje podmienky šírenia. No magnetometer pred WPX contestom tentokrát ukázal značné výkyvy a taktiež sa objavila polárna žiara, Aurora. Tieto prejavy sa zvyknú medzi laickou verejnosťou označovať ako blackout. Áno, to nie je vylúčené, ale aj v menšom rozsahu to má značný vplyv šírenia rádiových signálov.

S tým sa však nedá nič robiť. Vysporiadať s tým sa budú musieť všetky stanice. Rozhodol som sa prvú noc nemíňať sily a len privstať ráno. Tak sa aj deje. No pásmo je poloprázdne a naviac sa po pár desiatkach spojení aj náhle zatvára bez toho, aby som čo len zaregistroval nejaké vzácnejšie stanice. V zvuku je počuť nejaké šumy a praskanie nad bežnú úroveň.

Ďalšie spojenia začínajú do denníka pribúdať až podvečer, ale stále to ide veľmi ťažko. Nie je komplikované ani nájsť voľnú frekvenciu pre dávanie výzvy. Na jednu takúto prichádza SQ3M a po spojení posiela spot do DX clustra. Zvyčajne to znamená príchod pile-upu. Takéto DX spoty som v nedeľu ešte získal od LY7M, DK6SP, OM1APT a DK7R. Priniesli niekoľkých volajúcich, ale žiadny veľký pile-up nevytvorili.

Vydržal som zbierať spojenia do neskorej noci a na štyri hodiny som si dal prestávku. Nedeľa včasráno však tiež neprináša výrazné zlepšenie podmienok šírenia. Tie sa prejavujú tak, že sú zachytiteľné signály od najväčších staníc v Severnej Amerike. Pár slabších signálov tam skutočne bolo, ale veľmi, veľmi ťažko zrozumiteľných. S QRP výkonom nemalo čas strácať čas pokusmi o spojenie. V denníku je pred ďalšou prestávkou približne 170 spojení a 50-tisíc bodov.

CQ WPX Contest SSB 2023 OM0A počet spojení v jednotlivých hodinách
CQ WPX Contest SSB 2023 OM0A počet spojení v jednotlivých hodinách
CQ WPX Contest SSB 2023 OM0A DXCC
CQ WPX Contest SSB 2023 OM0A DXCC

Zostávala teda šanca niečo s tým urobiť už len v posledných hodinách CQ WPX SSB Contest-u. A skutočne bolo poznať, že podmienky šírenia sa zlepšili. Nie síce výrazne, ale predsa. Z mizerných na podpriemerné. No zostávajúci čas nepustí a tak bolo treba zbierať spojenie po spojení. Na konci je 242 spojení a niečo vyše 92-tisíc bodov. Blahoželám Milanovi OK1IF (OL4W), ktorý vybojoval niečo cez 128-tisíc bodov v týchto neľahkých podmienkach. Skutočne výborný výsledok!

Contestový setup bez zmeny, teda Yaesu FT-1000MP s SDR na medzifrekvencii, inverted Vee anténa na RDM-12 stožiari. Aj z CQ WPX SSB contestu som realizoval nahrávky signálov, ktoré si tu môžete vypočuť.

Ďakujem všetkým v logu za naťahovanie uší za mojím QRP signálom a budem sa tešiť dopočutia!

Reklama